Készült: 2024.09.21.02:14:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2006.07.24.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Vidorné Dr.Szabó Györgyi (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A parlament által elfogadott kormányprogram több ponton is kitér a társadalmi felelősségvállalás, illetve a szolidaritás jelentőségére, de egy szociáldemokrata értékeket valló kormánynak az intézkedéseivel is példát kell mutatnia a társadalmi összefogás, a rászorultakat illető gondoskodás tekintetében. Meggyőződésem, hogy a rászorultak támogatása nem lehet csupán egy intézmény vagy személy, esetleg egy-egy jogszabály feladata, hanem ezt a humánus tevékenységet csak nagyon széles összefogással, közös gondoskodással, a társadalom valamennyi szereplőjének tenni akarásával lehet megoldani. Ma már a szolidaritás nem csak az alapvető szükségletek kielégítését kell hogy célozza.

A társadalomhoz való tartozást fejezi ki az is, hogy a rászorultak számára a kikapcsolódás, a pihenés lehetősége ugyanúgy biztosított. Minden módon törekedni kell arra, hogy a szolidaritás ne csak egy fogalom, ne csak üres szó legyen, hanem a mindennapok valóságában érzékelhető tett.

Ennek a törekvésnek a legkézzelfoghatóbb megnyilvánulása az üdülési csekk. Ez egy olyan utalvány, amelynek fejében utazni, nyaralni, pihenni, egyszóval kikapcsolódni lehet. Az üdülési csekk rendszere ott, ahol élnek vele, eredményesen működik, ezért a lehető legszélesebb körben ismertté kell tenni. Az üdülési csekk nemcsak a belföldi turizmus motorja és a szolgáltatások színvonalának emelője, de fontos eszköze az egészség megőrzésének, a regenerálódásnak, a szabadidő kellemes és eredményes eltöltésének, és ezzel a lehetőséggel a legszerényebb anyagi körülményekkel rendelkező is élhet, ugyanis az utalvány felhasználójának lényegesen kevesebbe vagy akár semmibe se kerül, mint amilyen értékhez hozzájuthat általa. És ez a tény adja a szolidaritás lényegét.

Amikor azt halljuk, hogy belföldi turizmus, hajlamosak vagyunk hátizsákos fiatalokat képzelni magunk elé, esetleg kiránduló családokat, de a belföldi turizmus ennél többet jelent. Jelenti például azt is, hogy azok a nyugdíjas honfitársaink, akik végigdolgozták az életüket, és talán még a közeli fürdőhelyre sem jutottak el, most megtehetik. Most megtehetik azt is, hogy bejárják és megismerik az egész országot; mert, kedves képviselőtársaim, nem elég csak arra törekednünk, hogy hosszú életet éljünk, hosszú ideig éljünk, hanem ezeknek az éveknek tartalmat, programot és egészséget is kell adni.

(14.30)

Szerencsére társadalmunkban az üdülés már újra nemcsak a kiváltságosoknak és a jómódúaknak adatik meg, hanem a társadalom szereplőinek mind szélesebb összefogása révén immáron azok is kikapcsolódhatnak a napi terhek alól, és kipihenhetik a fáradalmaikat, akik ezt egyébként önerejükből nem tudnák megtenni.

Nem olyan régen többséggel elfogadtuk az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényt, amelyben rendelkezés szól a munkavállalók és családtagjaik, valamint a szociálisan hátrányos helyzetben lévők pihenésének, felüdülésének kedvezményes lehetőségéről is. A kihirdetett törvény úgy biztosítja a szociálisan rászorultak támogatott üdülését, hogy továbbra is kedvező adózási feltételeket teremt ezen üdülési csekkek forgalmazásához.

Örülök annak, hogy a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány figyelme az utóbbi időben nemcsak a munka világának szereplői, de a szociálisan rászorultak felé is fordult. Örülök azért, mert az alapítvány kuratóriumában megtestesül a társadalmi partnerség, hiszen tagjait a szociális partnerek és a kormány közösen jelölte ki, illetve kérte fel. Úgy vélem, fontos, hogy ne csak a Parlament falain belül, hanem a sajtó segítségével a legszélesebb közvélemény figyelmét is ráirányítsuk a rászorultak ilyen módon történő támogatására. A kormány egy nemrégiben tartott ülésén is napirendre vette a szociálisan rászorultak támogatásának ügyét, s tudtommal megtárgyalták a 2006. év második félévének lehetőségeit.

Kedves Képviselőtársaim! A szociális és szolidáris Európa megteremtésének irányában mindannyiunknak együtt kell lépnünk, és több felelősséget kell vállalnunk azért, hogy a rászorultaknak ne csak a megélhetésre, hanem az életminőségük javítására is lehetőségük nyíljon.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai