Készült: 2024.09.23.13:53:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2019.06.20.), 154. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Ígérem, hogy rövid leszek ezen a késői órán, viszont Z. Kárpát Dániel képviselő úr azon kifejezése késztetett szólásra, mely szerint a költségvetési számok mögött csak számkódnak tekintjük az embereket. Valahogy így fogalmazott a képviselő úr. (Z. Kárpát Dániel: Néha az az érzésem, igen!) Engedje meg, hogy ezt konkrét intézkedésekkel cáfoljam! Varga miniszter úr az expozéjában a 2020-as költségvetésitörvény-javaslatot a családok támogatásának költségvetéseként aposztrofálta azzal, hogy számunkra az első a gyermek. Ha megnézi azt, hogy a családtámogatások területén hány intézkedést hozott a kormányzat, mennyi intézkedést fogadott el a kormány javaslatára az Országgyűlés, és ezek hogyan fókuszálnak arra, hogy a gyermeket vállaló családok anyagi helyzete javuljon, akkor azt gondolom, hogy ezt az állítást, amit a képviselő úr mondott, árnyalni lehet. Ha megnézzük, hogy az otthonteremtésnél milyen segítséget nyújtott és nyújt a kormányzat azoknak a családoknak, akik új lakást vásárolnak, házat építenek, akkor azt gondolom, ismét árnyalni lehet az állítást. De ha az adórendszerünket nézzük meg, akkor pont a képviselő úr által említett adók, a 2010-es úgynevezett válságadók, az adórendszer átstrukturálása  amelynek részeként a személyi jövedelemadó kulcsa Európában az egyik legalacsonyabb, amelynek részeként családi kedvezmény érvényesül , azt gondolom, az adórendszerben is tetten érhető, hogy a gazdaságpolitika fókuszában a személyek vannak. Elsődlegesen az a célunk, hogy a munka és a család primátusa a gazdaságpolitikában és ezen belül a költségvetés-politikában is érvényesüljön.

Egy területet külön is kiemelt képviselő úr, ez a volt devizahitelesek helyzete. Először azt kell mondanom, hogy hál’ istennek volt devizahitelesek, hiszen ma már az összhitelállománynak kevesebb, mint 1 százaléka az, ami devizában áll fenn. (Z. Kárpát Dániel: Forintban fizetik ugyanazt!) Anno 70 százalék fölött volt. De azzal, hogy képviselő úr is megerősíti, hogy forintban fizetnek, azzal már arról beszélhetünk, hogy egy jelentős kockázati tényezőt, az árfolyamkockázatot ki lehetett ütni a rendszerből. Ha Európában megnézzük, hogy más országokban a lakosság milyen mértékben volt eladósodott és ezen belül milyen mértékű volt a devizaeladósodás, akkor nem sokat, de néhány országot találunk, ahol hasonló probléma volt.

Ezért mondom azt, hogy nemzetközi összehasonlításban is Európában Magyarország és a magyar kormány, illetve a jegybank lépett fel az új vezetéssel annak érdekében, hogy a devizahitel csapdájában lévő tömegeket megmentse. Sorolhatnám az intézkedéseket, képviselő úr is tudja: árfolyamgát, forintosítás, Nemzeti Eszközkezelő (Z. Kárpát Dániel: Katasztrofális volt!) s a többi, s a többi. (Z. Kárpát Dániel: Katasztrofális!) Hogy csak az utóbbit megemlítsem, a Nemzeti Eszközkezelőnél (Z. Kárpát Dániel: Az volt még a legjobb!) 160 milliárd forintot fordított erre a kormányzat. Azt gondolom, hogy ezzel az intézkedéssel sikerült elérni azt, hogy azok az emberek, akik a különböző intézkedések ellenére sem tudták tulajdonukban megtartani anno a lakásukat, rendkívül kedvezményes áron saját lakásukban maradhattak. Most pedig a kormány indított egy olyan programot, melynek értelmében ezen lakásokat kedvezményesen megvásárolhatják (Z. Kárpát Dániel: Töredékáron!), és az érintettek jelentős része pozitívan reagált erre a kezdeményezésre.

Tehát azt gondolom, hogy ezen tekintetben is a gazdaságpolitika és a gazdaságpolitika részeként a költségvetés olyan intézkedéseket hozott, amelyek fókuszában az ember áll, és hozzáteszem, talán mondhatom, hogy ezt felelősen tette, hiszen mellette a hosszabb távon mindnyájunk életét meghatározó stabilitási számokat is sikerült kedvező pályára állítani. Abban bízom, hogy 2020-ban ez a gazdaságpolitika, amely az egyénekre, a családokra fókuszál, úgy tud megvalósulni, hogy mellette az államháztartás stabilitását és az államadósság csökkentését is el tudjuk érni érdemi gazdasági növekedés mellett. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai