Készült: 2024.09.21.05:58:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2016.02.29.), 311. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:  Előző  311  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Talán mondta már ebben a vitában a bizottsági szakaszban több képviselő, hogy ez azon előterjesztések egyike, amelyet minden párt támogatni tud, és ez valóban manapság ritkaságszámba megy.

Szeretnénk megköszönni a kormánypárti frakciónak, hogy az a felvetés, amelyet Harangozó Tamás képviselőtársam egy házbizottsági ülésen elmondott, nem talált süket fülekre. Ugyan más szakmai megoldást választottak ugyanazon jogpolitikai cél elérése érdekében, ettől függetlenül örülünk annak, hogy e tekintetben elfogadták, befogadták és végül is meg fogjuk együtt szavazni azt a javaslatot, amit Harangozó képviselőtársam ott felvetett. Még egyszer mondom: a jogpolitikai irányát tekintve ugyanaz, szakmai különbségek vannak.

Továbbra is azt gondolom, és ezt fenntartom a bizottsági vita után is, hogy szakmai szempontból talán szerencsésebb lett volna, ha Harangozó képviselő úrnak az egyébként szintén benyújtott javaslatát tárgyalja a Ház és fogadja el. Egész egyszerűen azért van így, mert a jogalkotónak kötelessége az is, hogy amellett, hogy reagál egy olyan társadalmi jelenségre, amely tömeges problémát okoz, a jogkövető magatartást tanúsító állampolgárok viselkedését honorálja, és valójában ne azokat juttassa előnyösebb pozícióba, akik, ha úgy tetszik, hanyagabbak voltak, és nem teljesítették határidőre azt a kötelezettséget, amit a törvény előír.

(20.50)

Az egy másik kérdés - és itt szeretnék kritikát megfogalmazni a kormánypárttal és a kormánnyal szemben -, hogy nem jó és nem szerencsés az, ha a kormány hatástanulmányok nélkül fogad el jogszabályokat, és emiatt olyan kötelezettségeket ró akár az állampolgárokra, akár az államapparátusra, jelen esetben a bíróságokra, ami teljesíthetetlen. Teljesíthetetlen, hiszen az élet igazolja azt, hogy ha tömegesen, még egyszer mondom, nem egy-két ember, hanem tömegesen nem tudják teljesíteni ezeket a feltételeket az állampolgárok, jelen esetben a cégek, akkor valószínűleg a jogalkotásba csúszott a hiba, és nem azok a hibásak, akik ezt tömegesen nem tudják teljesíteni.

Mindazonáltal - és még egyszer itt térek vissza - azért az, aki erőn felül egy ilyen jogszabálynak eleget kíván tenni és azt teljesíti, az semmiképp sem kerülhessen rosszabb helyzetbe, mint aki azt nem teszi. Ezért egyébként megfontolandó - Rubovszky képviselő úrral beszéltünk, és remélem, hogy még valamilyen megoldást találunk arra, hogy az ő javaslatát az Országgyűlés be tudja fogadni és meg tudja szavazni -, hogy legalább azok, akik megfizették az illetéket, merthogy most majd a jogszabály alapján nem kell illetéket fizetni ugyanazért, azok azt az összeget vissza tudják kapni. Mert az mégis nonszensz, hogy azok az állampolgárok, akik a törvény betűjét betartva határidőben teljesítették a kötelezettségüket, anyagilag rosszabbul járnak, mint aki ezt nem tette meg.

Azért is térek vissza újra Harangozó képviselőtársam javaslatára, mert ott a képviselő úr nem hozná rosszabb helyzetbe azokat, akik határidőre teljesítették a törzstőke felemelésének a kötelezettségét. Ezért úgy gondolom, ez jobb lett volna. Ha itt is tudjuk tompítani legalább vagy megszüntetni ezt a problémát, akkor sokkal szívesebben szavazom meg ezt a javaslatot, bár megmondom és megjegyzem, hogy így is, úgy is meg fogjuk szavazni, csak jó lenne még jobbá tenni, mint amilyen az eredeti elő­terjesztés.

Éppen ezért tehát ezen érvek alapján, kihang­súlyozva azt, hogy nyomatékosan kérem a kormányt és a kormánypártokat, hogy számoljanak le hat év után azzal a gyakorlattal, hogy statáriálisan, hatás­tanulmányok nélkül hoznak be törvényi rendel­kezéseket, és ezt most általánosságban mondom, nem feltétlenül pont erre a problémára, de szám­talanszor szembesültünk egyébként ezzel, próbál­junk meg hatástanulmányok alapján, kikérve egyéb­ként a jogalkotási törvényben előírt szervezetek véleményét is, olyan jogszabályokat alkotni és főleg olyan határidőben hatályba léptetni, ami tartható a hatóságok és az állampolgárok számára is. Mert nem tudom egy kezemen, de szerintem, ha itt összeadjuk a képviselőknek azt a sok kezét, ami van az ülés­teremben, azon sem tudnánk nagyjából meg­számolni - legalábbis ahányan most vagyunk itt az ülésteremben, azokon a kezeken biztos nem -, hogy hányszor módosítottunk már hatálybalépést ilyen okból, mert nem tudta a bíróság tartani, nem tudták a végrehajtók betartani, nem tudta a jogkereső közönség megtartani azt a határidőt.

Úgyhogy még egyszer azt kérem, hogy erre figyel­jen oda a kormány, figyeljenek oda a kormány­pártok, mindazonáltal ez a javaslat egy jó, előre­mutató javaslat, amelyik valóban az állampolgárok érdekeit szolgálja, ezért azt támogatni fogjuk. Köszö­nöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  311  Következő    Ülésnap adatai