Készült: 2024.04.29.03:15:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2005.10.05.), 18. felszólalás
Felszólaló Márton Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRTON ATTILA, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha a kormány gazdaságpolitikáját nézzük az elmúlt időszakban, akkor egy mondattal röviden úgy lehetne jellemezni, hogy sötét alagútban tétován bolyong a kormány, és az alagút végén majd egy szép fényes, már-már rózsaszínű jövőképet rajzol föl, ezt kommunikálja legalábbis. Ugyanakkor, ha megnézzük az eddigi lépéseket és az előttünk lévő törvényjavaslatot, akkor azt látjuk, hogy bizony az a sötét alagút, úgy tűnik, folytatódik, és a bolyongás is erősödni fog.

Göndör képviselő úr már említette, hogy igen, azt mondjuk, hogy álszent a kormány, hiszen amit egyik kezével ad, azt a másik oldalon igyekszik minél hamarabb és minél többet visszavenni. A gazdasági bizottságban egy elég részletes vita alakult ki arról, hogy miért is alakul ez így, és én most önöknek is konkrét számadatokat szeretnék elmondani, amelyek a gazdasági bizottságban a kormány képviselője részéről elhangzottak. Gondolom, ezeket a számokat talán a kormánypárti képviselőtársaim sem fogják vitatni. A kormány azt mondja, hogy 200 milliárd forintot hagy a családoknál és a gazdaságban. Mi azt mondjuk, hogy persze ez csak egy kiragadott részlet, és nem összességében vizsgálják a kormánypárti képviselők a törvényjavaslatot. Ezért aztán szeretnék néhány ponton tételesen rámutatni, hogy hol veszi vissza a kormány a 200 milliárdot.

Regisztrációs adó: be is vallják képviselőtársaim, hogy bőven kompenzálni fogják az áfa csökkentését. Tehát senkinek ne legyen illúziója, jövőre a gépkocsik drágábbak lesznek, mint most, hiszen a kormány a regisztrációs adót átlagosan 38-40 százalékkal kívánja megemelni.

(10.10)

Számoljunk utána! Az árfolyamváltozást is belekalkulálva, alsó hangon 50 ezer forinttal fognak a gépkocsik többe kerülni, mint ebben az esztendőben.

A jövedéki termékek adója is jelentős mértékben változik, ahol szintén - a kormány egyébként nem titkolta, sőt kormánypárti képviselők is elmondták - komoly bevételekre kíván a kormány szert tenni, tehát ismét csak csökkenteni szeretnék azt a 200 milliárdos bevételcsökkenést, ami az áfacsökkentésből előáll.

Családok helyzete. Úgy gondolom, hogy itt a legkritikusabb a helyzet. Hiszen ha a kommunikációs sallangoktól lecsupaszítva, valóban a számokat nézzük, akkor bármennyire is próbálja a kormány azt mondani, hogy egyébként itt jövőre eljön a Kánaán a családoknak, sőt öt év múlva meg aztán különösen, már egyből azt lehet látni, hogy a következő esztendő igen-igen szűkös lesz a családoknak, ráadásul pont azoknak, akiknek egyébként a legnagyobb szükségük lenne arra, hogy komoly jövedelemhez juthassanak.

Nézzük meg konkrétan a számadatokat! Kékesi Tibor képviselőtársam is azt mondta, hogy a legmagasabb adókulcs 2 százalékkal csökkenni fog. Igen ám, csakhogy az alsó jövedelmi sáv, a 18 százalékkal adózó mindössze 3,3 százalékot fog nőni fölfelé, ugyanakkor a kormány 5,2 százalékos átlagbér-növekedéssel számol. Mi következik ebből? Göndör képviselő úr is említette, a gazdasági bizottsági ülésen gyorsan kiszámolta, és rúgott is magának egy öngólt, hogy bizony-bizony az az átlagos család, aki egyébként jövőre az 5,2 százalékos béremelést kapja meg, az 18 ezer forinttal több adót fog fizetni, csak azért, mert a kormány egyébként saját módszerében sem következetes, és nem hajlandó az általa meghatározott átlagbéremeléssel számolva megemelni az alsó jövedelemsávot. Ezt senki nem vitatta, sem kormánypárti képviselők, sem a Pénzügyminisztérium jelen lévő képviselője. Tehát, kedves családok, ne legyenek illúzióik, többet fognak adózni.

Másik szám. A megszűnő családi adókedvezmények 60-65 milliárd forintos összegben voltak beszámolva ebben az esztendőben. A kormány átalakítja a családtámogatási rendszert, ezáltal valóban 30 milliárd forinttal többet fog odaadni a családoknak, de még egyszer mondom, a kormány képviselője ismerte el, hogy egyébként 2006-ban a családi kedvezményekkel csak 10-12 milliárd forintos igénybevétellel számolnak. Tehát 15-20 milliárd forint ismét hiányzik, van egy tátongó űr a családi költségvetésben. Megint csak azt mondjuk, senkinek ne legyen illúziója, ezt a családoknak kell megfizetni. Ráadásul azokon a helyeken, ahol egyébként egy vagy két gyereket nevelnek, és ha még ráadásul csak az alsó jövedelmi kategóriába tartozik ez a család, bizony azt láthatjuk, hogy elég nehéz helyzetbe kerül, hiszen nekik kell igazából a terheket vállalni, és nem biztos, hogy érinti majd ezt a családot a 2 százalékos felsőkulcscsökkentés.

Összességében tehát - bővebben lehetne még erről beszélni, szerintem az általános és részletes vitában fogunk is - a bizottságban 10 ellenszavazattal általános vitára alkalmatlannak találtuk a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai