Készült: 2024.09.24.11:34:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2010.11.02.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Urak! A törvényjavaslat a nemzeti együttműködés programjában, illetve az akciótervben meghirdetett programoknak, bejelentett intézkedéseknek egyfajta pénzügyi esszenciája. A kormány gazdaságpolitikájának középpontjában a növekedés megindítása és a foglalkoztatás növelése áll, a költségvetési és adópolitika területén egyaránt e célnak rendeli alá az eszközöket.

Az adóreformmal, illetve az államháztartással kapcsolatosan az úgynevezett jövedelemtulajdonosok között jelentős átrendezést hajt végre 2011-ben, a háztartások és főképp a többgyermekes családok az adórendszer reformján keresztül jelentős többletforráshoz jutnak. A vállalkozások pénzügyi mozgástere a versenyképességüket növeli, az adócsökkentések és főképp a kis- és középvállalkozókat célzó új Széchenyi-terv támogatása révén szintén nő, ugyanakkor az állami szféra hatékonyságának növelése érdekében a kormányzat és a háttérintézmények karcsúsítására, a kiadások visszafogására kerül sor.

Az adóreform tekintetében, az adótörvények változásával az elmúlt húsz év legnagyobb mértékű adócsökkentésére kerül sor. A személyi jövedelemadó tekintetében bevezetésre kerül az arányos egykulcsos, 16 százalékos adózás, kibővül, szélesebb körben igénybe vehetővé válik a családi kedvezmény, átalakul a nem pénzbeli, illetőleg béren kívüli juttatások adózása, a társasági adóval kapcsolatosan 2010 júliusától 250 millió forintban rögzített értékhatárról 2011-től 500 millió forintra emelkedik azon adóalaprész, amelyre 10 százalékos adókulcs alkalmazható. A társasági adó év végi feltöltésére vonatkozó árbevételi szint 50 millióról 100 millióra emelkedik a következő időszakban. A válság miatti pénzügyi szervezetek különadója, az ágazati különadók tekintetében a bankok, a biztosítótársaságok és a pénzügyi lízingcégek 2011-ben 200 milliárd forintot fizetnek a költségvetésbe, a távközlési és telekommunikációs ágazat, az energiaszektor és a kereskedelmi láncok pedig mintegy 160 milliárd forint befizetést teljesítenek. Magyarul, ez arról szól, amit a kormány annak idején megígért, szakítva az eddigi gazdaságpolitikai csőddel, mert nem tudunk jobb szót mondani rá, ne azokat a kisembereket, magyar kis- és középvállalkozókat terheljük, akik már hosszú-hosszú évek óta gyakorlatilag a korábbi évek rossz gazdaságpolitikájáért és rossz adósságpolitikájáért fizetik az árat.

A költségvetés kiadási oldalát tekintve új közfoglalkoztatási programot hirdet meg a magyar kormány, nemzeti közfoglalkoztatási program címén, ami egyszerűbb, igazságosabb, átláthatóbb lesz az eddig működtetettől. Az új Széchenyi-tervet 2011-től indítjuk, a Széchenyi-kártya kiterjesztését tervezzük az agrárszektor tekintetében is, a közoktatás modernizációjával kapcsolatban a kistelepülési kisiskolákat támogatni kívánjuk, illetve a szakképzésben a duális rendszert, illetve a munkáltatókkal való szorosabb együttműködés tekintetében pedig a gyakorlatorientáltabb képzést szeretnénk megvalósítani. Ezek mind-mind olyan mondatok, amelyek néhány hónappal vagy évvel ezelőtt a magyar parlamentben egészen biztosan el sem hangozhattak volna, vagy ha elhangoztak, akkor az ellenzék oldaláról, de egészen biztosak lehettünk abban, hogy ebből semmi a világon meg nem valósulhat, hiszen egy teljesen más irányú politikát folytattak elődeink.

Ezzel a politikával szakított az új magyar kormány, és a következő években, a következő időszakban azt tervezzük, hogy a 2011. évi költségvetéssel megalapozzuk azt a hosszú távon stabilnak mondható gazdasági élénkülést és gazdasági helyzetet, aminek a legfontosabb üzenete az, hogy tíz éven belül egymillió új munkahely legyen Magyarországon, hiszen enélkül gyakorlatilag mindenféle gazdaságpolitika csődre van ítélve, ha nincs elegendő számú foglalkoztatott ember. Ezt a nagy célt tűzte ki elsődlegesen célul a 2011. évi költségvetés, és meggyőződésünk, hogy ha ezen az úton haladunk, akkor ezt a célt el is tudjuk érni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai