Készült: 2024.09.23.22:44:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2008.05.21.), 66. felszólalás
Felszólaló Farkas Flórián (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:11


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS FLÓRIÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kisebbségi biztos Országgyűlés elé terjesztett beszámolója kilenc fejezetben áttekinthetően, esettanulmányokkal, jogszabálymutatóval, illetve statisztikával kiegészítve részletesen tükrözi e fontos munka menetét és az ombudsman saját szakmai, morális elkötelezettségét.

Kállai Ernő beszámolóját bevezető gondolatokkal kezdte. Ebben a szakaszban valóban harcos szószólónak tekinti magát. Hangsúlyosabbá kívánja tenni a jogvédelmi munkát, szemben a korábbi ombudsmani arculattal. Eddig ugyanis sajnos, a politika és a kisebbségek közötti semleges közvetítőszerep jellemezte ezt a munkát.

Tény, hogy az elmúlt egy évben 35 százalékkal megszaporodtak a panaszügyek, karakteres lett a biztos szerepe a jogszabály előkészítésében, és megszaporodtak az ajánlásokkal befejezett ügyek. A magunk részéről üdvözöljük az elkötelezettséget, és azt reméljük, hogy a továbbiakban a saját maga elé tűzött feladatokat ugyanilyen lendülettel végzi.

A továbbiakban a Fidesz és a KDNP véleményét kívánom közvetíteni a beszámoló egyes fejezeteihez. Az ombudsman véleménye szerint a hazai médiában viszonylag egyoldalú kép mutatkozik a nemzeti és etnikai kisebbségekről. Még nagyobb baj azonban az, hogy a kormány tájékoztatási stratégiája hiányos, még a közigazgatási szakemberek jelentős része sem tudja megmondani, hogy aktuálisan melyik minisztérium vagy egyéb kormányzati szerv felelős a kisebbségi ügyekért. Éppen ezért a biztos személyes szerepvállalása is biztosítani kívánja ezt a változtatást, illetve változtatást kíván biztosítani ezen a területen. Szerinte - idézem - folyamatosan érzékeltetni kell a mindennapi közélet eseményeihez való viszonyunkat. Tájékoztatni kell arról is, hogy mit diktál az alkotmányosságnak, illetve a jogállamiságnak való megfelelés követelménye.

A második kisebbségi kerekasztal létrehozása fontos lépés volt, frakciónk már megalakulásakor üdvözölte. Nélkülözhetetlen ez a grémium a kisebbségek parlamenti képviseletének megoldása érdekében is. Egyetértünk az ombudsmannal abban, hogy ez a kérdés nem kerülhető el, azonban fontosnak tartjuk a létszám-arányossági elv képviseletét és annak figyelembevételét.

A kisebbségi önkormányzati rendszer kritikáját is megfogalmazza a beszámoló. Követelmény, hogy még ebben a ciklusban megtörténjen a felülvizsgálat, és a szükséges módosítások megszülessenek. Az utóbbi választáskor nyilvánvalóvá vált, hogy továbbra is lehetőség van álkisebbségi képviselők fellépésére, valamint nem pontosak, nem közérthetőek a gazdálkodás szabályai sem, illetve nem rendezettek; mulasztása van a parlamentnek a kedvezményes mandátumok rendezése kérdésében is. Örülünk ennek az igénynek, és készséggel együttműködünk a szükséges módosítások kimunkálásában.

Ami az oktatási ügyet illeti, igen fontosnak tartjuk az úgynevezett felmenő rendszer kritikáját, egy lehetetlen eljárás példájával bemutatva. Idézem: "Az irányelv esetleges módosítására csak a kisebbségi önkormányzatok egyetértésével kerülhet sor. A problémákra érdemi megoldási javaslatokat is tettünk."

(15.50)

A miniszter e levelünket nem továbbította a kisebbségi önkormányzatoknak - írja az ombudsman. Ez az eset megdöbbentő képet fest a kormányban és általában a közigazgatásban uralkodó állapotokról.

Az országgyűlési biztos a következő fejezetben egy nagyon súlyos kérdést tesz fel. Ki védi meg a gyermek mindenekfelett álló érdekeit? Ez a fejezet arról szól, hogy mit jelent a kisebbségi gyermekek számára az a helyzet, amely ma az intézményfenntartás területén tapasztalható. Óvodák, kisiskolák százai szűnnek meg, és eközben nem szempont a gyermekek érdeke. Itt a cigányság legnagyobb integrációs terepét számolta fel, rombolta le a kormány. Képviselőcsoportunk álláspontja szerint örvendetes, hogy az ombudsman alkotmányjogként foglalkozik ezzel a kérdéssel. Minden tisztességes közéleti ember helyett és nevében fogalmazza meg kritikáját. A kritikával egyetértünk, és mi is úgy gondoljuk, hogy ez a játszadozás a kisiskolákkal nem más, mint fiskális szempontok figyelembevétele, a gyermekek, a cigányság érdeke helyett.

A szociális, lakhatási és gyermekjóléti ügyek taglalása szomorú tükör a magyarországi cigányság mai sorsáról. Tájékoztatást kapunk arról, hogy az e körben benyújtott jelentős számú panasz segélykiáltások halmaza, sok esetben az előítéleteket tartják a panaszosok helyzetük magyarázatának. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a hatóságok és a közszolgáltatást végző intézmények nemritkán valóban előítéletesen foglalkoznak a cigányügyekkel. Eközben az országgyűlési biztos vizsgálatai a mélyülő szegénység, a segélyezési rendszer és a lakhatás problémáit is feltárták. Idézem: "Sok hátrányos helyzetű roma család jövedelméből nem fedezhetők a lakhatási költségek, a felvett hitelek törlesztése. Ezért kilakoltatásoktól vagy házuk, lakásuk elárverezésétől kell tartaniuk. Sajnos, folytatódik a kilakoltatás, a cigányság otthontalanná tétele."

A feltárt tények is egyértelműen azt bizonyítják, hogy 2007-ben tovább szélesedett a szegények rétege hazánkban. Ők már a mindennapi kiadások, például közüzemi díjak fedezésére is képtelenek. A Gyurcsány-kormány megszorító intézkedései családok tömegét sodorták kilátástalan helyzetbe. Ezeket az embereket is elérte a hitelfelvételi kényszer, úgy, hogy pénzügyi ismereteik nincsenek. A válságba taszított emberek sok esetben egyetlen vagyontárgyukat, a lakásukat teszik kockára a jelzáloghitel felvételével. Sokan kerülnek veszélyes adósságspirálba. Ezek miatt a tények miatt súlyos felelősség terheli a kormányt, személyesen Gyurcsány Ferencet.

A lakhatással kapcsolatban a biztos felhívja a figyelmet egy fontos problémára, a szociális bérlakások ügyére. A legszegényebb réteghez tartozók, akiket a munkanélküliség és a diszkrimináció egyaránt súlyt, egyetlen lehetőséggel tudnának legális lakhatáshoz jutni: ha szociális bérlakást kapnának. Itt megjegyezzük, hogy ez igaz, de csak úgy, ha a foglalkoztatási problémákon is enyhít a kormány. Enélkül ugyanis, ha nincs legalább egy családtagnak biztos munkahelye, még a szociális bérlakást sem tudja a család fenntartani.

A gyermekjogokkal összefüggő panaszügyek évek óta ismert problémákra utalnak, olyanokra, amelyeket már régen lehetett volna orvosolni. A biztos itt javaslatokat is megfogalmaz. Szükségesnek tartja az állam nagyobb szerepvállalását, ellentétben a mai cselekedetével, a családsegítő és a gyermekjóléti szolgálatok szakmai függetlenségének megerősítését. A biztos véleményével egyetértünk. És fontosnak tartjuk, hogy jelentésében a gyermekeket érintő kérdéseket folyamatosan hangsúlyozza.

A beszámoló kitér arra is, hogy mi lehet a szerepe a kisebbségi biztosnak a cigány kisebbség helyzetével kapcsolatos stratégiák kialakításában. Álláspontja legfontosabb téziseit így foglalta össze. Fel kell számolni a diszkriminációt, az előítéleteket, általános társadalompolitikai intézkedéseket kell végrehajtani a halmozottan hátrányos helyzet megszüntetéséért, és folyamatosan vizsgálni kell, hogy az intézkedések valóban hozzájárulnak-e a cigányság körülményeinek javításához. Hányszor kértük ezt a tisztelt kormánytól?!

Kállai Ernő hivatalba lépésekor fontosnak tartotta, hogy aktív figyelemmel kísérje a roma integráció évtizede program stratégiai tervének és kormányzati intézkedéseinek kidolgozását. Helyesli a civil ernyő megalakítását a program érdekében. A mi véleményünk szerint azonban e program évek óta csupán tanácskozások sorozata. Valóságos cselekedetek helyett gyakran csak arról születik döntés, hogy valamiről dönteni kell. Ez a program már többszörösen megbukott. Felhívjuk a biztos úr figyelmét, hogy e folyamatot élesen és még határozottabb kritikával kövesse, és a kormányzati oldalt ösztönözze nagyobb aktivitásra.

Végezetül üdvözöljük, hogy az ombudsman javaslatokat fogalmazott meg annak érdekében, hogy hatékonyabban lehessen orvosolni a cigányság problémáit az EU keretei között is. Idézem: "A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma indítványozza egy önálló romaügyi igazgatóság létrehozását az Uniónak a cigánysággal kapcsolatos tevékenység összehangolására."

Mindezek alapján megállapítható, hogy az egy éve hivatalba lépett kisebbségi biztos komoly szándékkal, őszinte elkötelezettséggel végezte eddigi munkáját. Bizonyságot tett arról, hogy nemcsak a vonatkozó joganyagot ismeri, hanem az életet is. Tudjuk, hogy olyan közegben kezdett dolgozni, amely egy, a kisebbségek sorsát cinikusan kezelő kormány működésének negatív hatásától terhes. Ezért is nehéz igazán a munkája, és többek között ezért is számíthat a Fidesz-KDNP segítségére, támogatására.

A Fidesz-KDNP-frakciószövetség nevében a 2007. évi tevékenységéről szóló kisebbségi országgyűlési biztosi jelentést elfogadásra ajánljuk.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai