Készült: 2024.09.22.19:37:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

222. ülésnap (2009.09.21.), 259. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:45


Felszólalások:  Előző  259  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint az eddigi hozzászólók, magam is csak formálisan szeretném jelezni, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség természetesen támogatja ezt a törvénytervezetet, mert - ahogy Herbály Imre képviselőtársam, alelnök úr említette - azért hál' istennek van jó néhány olyan alapkérdés a mezőgazdaságban, amelyeket egységesen képviseltünk. Ez különösen akkor volt így, amikor a magyar földről és a magyar érdekekről sikerült általában megegyeznünk. Itt is egy olyan kiskapu bezárásáról van szó, amire nem gondoltunk, vagy nem ebben a fordulatában gondoltunk: nevezetesen, hogy - meg kell említenem - jól képzett magyar ügyvédek segítségével, csalárd módon játsszák ki azt a moratóriumból adódó törvényt, amely egyelőre tiltja a külföldiek névre szóló vásárlását, nekik csak bérleti lehetőséget biztosít az Unióhoz később csatlakozó országokban bérelt területre, így Magyarország területén.

Nem kérdéses, hogy itt illik megemlíteni Gőgös Zoltán úr szerepét is. Amikor a nyáron Ángyán József képviselőtársunk a parlamenti szünetben érzékeltette velünk, hogy itt mekkora disznóságról van szó - merem ezt a szót használni -, akkor Gőgös Zoltán államtitkár úr - aki természetesen nyáron is dolgozik az FVM-ben - jelezte, minden segítséget megad ahhoz, hogy menet közben se működjön az a csalárd módszer, amivel külföldiek névre szeretnék íratni a bérelt termőföldet. Nem kétséges, hogy ezek után a parlament őszi ülésszakának első napjaiban azonnal szeretnénk ennek véget vetni.

Ami azt a hosszabb távú elképzelést illeti a magyar termőföld védelmével kapcsolatban - amiről államtitkár úr is és Herbály Imre alelnök úr is említést tett -: azt gondolom, hogy nem sok kincsünk maradt már - itt az államra, az állami vagyon összértékére gondolok -, de a termőföldünk egyelőre megmaradt. Abban a tudatban is merem ezt állítani, hogy tudjuk, hány külföldi állampolgárságú bérlő van hosszú távú bérleti szerződéssel, mégis látjuk azokat a példákat, akik - ne értsék félre -, Unió ide vagy oda, de jó érzéssel, nemzeti érzelemmel megáldva például Dániában vagy Franciaországban elérték azt, hogy ott a dán meg a francia gazdák jutnak döntő többségben az adott ország termőföldjéhez, vagy maradnak annak a tulajdonosai. Tudomásul véve, ismerve az uniós irányelveket, a római szerződést, a föld és a tőke szabad áramlásának a kimondott alapelvét, de azért - mondjuk ki - azt mégsem szeretnénk, ha a magyar termőföld, mint a magyar állam és az állampolgárok egyetlen komoly, még megmaradt vagyona kézen-közön külföldiek kezére kerülne. Ezt stratégiai célból egyetlenegy ország sem engedheti meg magának. Miért? - s ezt mindig hozzáteszem. Azért, mert a termőföld az élelmiszer-termelés alapja, az élelmiszert pedig mi, emberek fogyasztjuk. Itt van az a rettentő szoros kapcsolat a mezőgazdaság és minden ország állampolgárával, hogy a mezőgazdaság élelmiszert termel, az emberek meg élelmiszert fogyasztanak. Iszonyú szoros ez a kapcsolat, az egész termelés pedig a termőföldön alapul. Ennek a logikának mindig is közös volt a háttere ellenzéki és kormányoldali képviselők között.

Azt gondolom - amit államtitkár úr is megemlített -, hogy a 2011-es moratórium ekkor felülvizsgálatra kerül, és maximum egyszer lehet két évig meghosszabbítani azt a moratóriumot, hogy külföldiek továbbra sem vásárolhatnak termőföldet a később csatlakozott országok területén. Heten vagyunk - mert ha jól tudom, Málta, Szlovénia és Ciprus már a belépés pillanatában megengedte a termőföld szabad vásárlását -, majdnem, mint a gonoszok, de nem, mert kilencen leszünk, és az utólag csatlakozott országoknak egységesen kell az Unióban az érvrendszerüket felsorakoztatni - beleértve Bulgáriát és Romániát is -, s azt gondolom, azok az érvrendszerek nagyban most is fennállnak, amelyek alapján 2004-ben, a csatlakozásunkkor ezt a moratóriumi lehetőséget megkapták az adott országok. Nem Don Quijoteként, hanem hasonló okok, hasonló érvrendszer és kényszerrendszer miatt az előbb említett országokkal együttesen kell majd az álláspontunkat képviselni, s 2011-ben így terjeszteni az Unió akkori döntnökei elé.

De messzire mentünk. Ennek egy piciny része az, hogy a termőföldet legalább addig ne engedjük külföldiek kezébe, amíg erre nem kényszerít bennünket senki, amíg a kezünkben van a törvényalkotás lehetősége, nincsenek külső uniós, kötelezően ránk vonatkozó szabályok. Nos, ennek az Ángyán Józseffel és több képviselőtársunkkal együtt benyújtott indítványnak szeretnénk minél hamarabb érvényt szerezni. A Fidesz tehát természetesen támogatja ezt a törvénytervezetet.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  259  Következő    Ülésnap adatai