Készült: 2024.05.11.12:00:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2009.03.16.), 180. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:27


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A hontalanok helyzetének a nemzetközi jogalkotás útján történő rendezése majdhogynem az ENSZ megalakulása óta a világszervezet napirendjén van. Az elismert állampolgárság nélkül élők kérdése ma sem rendezett megnyugtatóan, ez napjainkban is a nemzetközi közösség fő gondjainak egyike.

(17.10)

Világszerte a hontalan személyek száma mintegy 12 millióra rúg, akik közül csak Európában 640 ezren élnek. A nemzetközi jog jelen állása szerint az államok azon kötelezettsége, miszerint állampolgársági szabályozásaik megalkotásánál el kell kerülniük a hontalanság kialakulását, az általános nemzetközi szokásjognak is része. Ezzel az igénnyel lép fel univerzális síkon az önök előtt fekvő törvényjavaslat tárgyát képező, a hontalanság eseteinek csökkentéséről szóló 1961. évi ENSZ-egyezmény, amely 1975 decemberében lépett hatályba.

A jelenleg 35 részes államot számláló egyezménynek az Európai Unió tagállamai közül 13 ország részese, köztük Németország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Svédország vagy Ausztria. Ők együttesen 200 millió főt fednek le. Az ENSZ menekültügyi főbiztossága az egyezmény végrehajtásáért és a hontalanok védelméért felelős ENSZ-ügynökségként 1996-tól kezdve intenzív, világméretű kampányba fogott az egyezményhez való csatlakozás népszerűsítése érdekében. A kampány sikerét jelzi, hogy a kétezres években 14 új állam vált az egyezmény részes felévé, szűkebb környezetünkben Csehország, Románia vagy Szlovákia.

Azt javaslom, hogy hazánk legyen a következő részes tagállam, mindezek alapján kérem, hogy a törvényjavaslatot megtárgyalni és elfogadni szíveskedjenek.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai