Készült: 2024.09.23.01:53:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2015.06.30.), 150. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A kisebbségi véleményben elmondtam a kifogásaimat a törvénnyel kapcsolatosan, azt nem ismételném meg, inkább arra reagálnék, ami itt elhangzott Bánki Erik részéről.

Ha önök és a Magyar Labdarúgó Szövetség mint az egyik legnagyobb sportági szakszövetség Magyarországon és a legtöbb igazolt sportolóval rendelkező sportági szakszövetség, valóban úttörő szerepet vállal abban, hogy valamilyen módon a nevelési költségek rendszerét átdolgozzuk, és kidolgozzunk egy olyan normát, amit más sportágakban is lehet alkalmazni, teljes mértékben nyitottak vagyunk erre a kérdésre, és egy ilyen jellegű törvényjavaslatot támogatni is fogunk tudni. Természetesen akkor csak ötletként felhívnám a figyelmet arra, hogy magán az egyesületi nevelési költségen kívül jó lenne valamilyen szinten rendezni az edzők jutalmazását, hiszen nagyon fontos szerepet töltenek be az utánpótlásedzők egy-egy játékos nevelésének az érdekében; jó lenne, ha ők is valamilyen, akár anyagi megbecsülést is kaphatnának akkor, hogyha olyan játékosokat nevelnek ki, akikből jó játékos vagy profi sportoló lesz, ráadásul egy szemléletváltást is elindíthatna ez az edzők körében. Gondolom, képviselőtársaimnak nem kell mondani, hogy az utánpótlás-nevelésben még mindig nehéz az edzőket átállítani arra, hogy teljesen mindegy, hogy serdülő 4-ben adott esetben bajnokságot nyernek vagy nem nyernek bajnokságot, tehát hogy nem csapatban kellene gondolkodni, hanem inkább az egyéni képzéseket kellene előtérbe helyezni a gyerekeknél. Sajnos még mindig eredményorientált, talán túlságosan eredményorientált a magyar labdarúgás utánpótlásképzése, míg ezt Nyugaton már teljesen másképp csinálják.

(Mirkóczki Ádámot a jegyzői székben
Schmuck Erzsébet váltja fel.)

Esetleg egy ilyen átalakított rendszerben talán fel lehetne építeni azt a játékosmegfigyelő rendszert, ami szerintem nagyon hiányzik Magyarországról, és ami nagyon jól működött egyébként a 80-as évek környékén, amikor is egyesületek, komoly egyesületek egész hálózatot működtettek Magyarország területén, ahol ezek a játékosmegfigyelők járták az alacsonyabb osztályú mérkőzéseket, és próbálták felfedezni azokat a tehetségeket, akik egyébként nem juthattak volna el, mondjuk, valamelyik budapesti egyesülethez, mert akár az életvitelük, vagy maga, ahova születtek, amiatt hátrányt szenvedtek azzal kapcsolatosan, hogy egy kis faluból nem tudtak volna felutazni Budapestre. Ezek a játékosmegfigyelők valóban betöltötték azt az űrt, ami a nagy klubok, a magyarországi nagyobb klubok és kisebb klubok között volt, de ez sajnos megszűnt Magyarországon, és ez szerintem jó lehetne. Ebben tehát valóban partnerek tudunk lenni.

Azt viszont nem szeretnénk, tehát ezért is mondtam mindig félve ezt, hogy az egyesület közgyűlése és a sportági szakszövetség közgyűlése ugyanolyan gondokkal jár, hogyha ezt gondnak nevezzük, amikor összehívjuk, tehát nem szeretnénk, hogy ebbe belekapaszkodva az egyesületeknél is megszüntessük ezt a részt. Nem, mi azt szeretnénk, hogy sehol ne adjuk meg ezt a lehetőséget, úgyhogy ebben viszont nem lennénk partnerek. Sajnos azért nem, mert itt is elhangzott, hogy a közgyűlés meghatalmazza az elnökséget, és akkor a közgyűlési felhatalmazással működik az elnökség, de sajnos tudunk negatív példákat mondani. Mert megint azt mondom, hogy persze nem sportági szakszövetség, de ugyanúgy működik a Paralimpiai Bizottság, és azért nem hiszem, hogy a Paralimpiai Bizottság elnökségét a közgyűlés azokra a dolgokra, amelyek az elmúlt időszakban kiderültek, meghatalmazta volna. Nem hiszem, hogy a közgyűlés felhatalmazást adott volna az elnöknek vagy akár az alelnöknek arra, hogy 3 millió forintot elköltsön a Paralimpiai Bizottság pénzéből az elnök saját hitelének a törlesztésére; vagy hogy hozzájárultak volna ahhoz, hogy mondjuk, az elnök saját kisbuszát bérelje a Paralimpiai Bizottság, majd a szerződéssel ellentétesen ne kössön rá cascót, majd amikor ellopták, akkor a dupláját fizessék ki, mint ami a rendőrségi jelentésben volt. Vannak tehát sajnos olyan példák, amelyek visszaütnek, és hozzáteszem: a Paralimpiai Bizottságnál azért is fontos ez a dolog, mert ha nincs ekkora médiaérdeklődés, hogyha nem foglalkozott volna ennyit ezzel az üggyel a média, akkor nekem meggyőződésem, hogy úgy, ahogy van, elsikálták volna, mert vagy megfélemlítették volna a közgyűlési tagokat, hiszen függnek valamilyen formában az elnökségtől, vagy pedig különböző trükkökkel a beszámolókban úgy intézték volna, amikor a közgyűlésnek beszámolnak, mondjuk, a gazdasági beszámolókban, hogy eltüntették volna ezeket a tételeket, és tételesen azért egy közgyűlés, valljuk be, arra nem alkalmas, hogy teljesen tételesen, mélyen belemenjen minden egyes költésbe, minden egyes ilyen dologba.

Ezért fontos az, hogy a szerződésekről, az ilyen komoly vagyoni értékű szerződésekről egy közgyűlés felelősen tud dönteni. Pont a tegnapi nap folyamán, amikor a vizes vb-ről tárgyaltunk, és az egyik módosító javaslatról vitatkoztunk, mondta el itt Kósa Lajos, hogy ők mindenképpen szeretnék a FINA-tól megszerezni ‑ és most ezért harcolnak és ezen dolgoznak ‑ a közvetítési jogokat, hogy azokat az MTVA tudja a vizes vb-vel kapcsolatosan működtetni, merthogy ő is látja, hogy ez mekkora érték akár reklámcélból, tehát Magyarország imázsának építése szempontjából, és valószínűleg üzleti szempontból is egy komoly vagyoni értékű jog ez.

(16.00)

Tehát ilyen vagyoni értékű jogokat, ilyen reklámszerződéseket és különböző közvetítési szerződéseket ne adjunk oda, és ne lehessen ezt egyértelműen csak az elnökség hatáskörébe utalni, főleg akkor, hogyha esetleg ez az elnökség nem felelősen gazdálkodik, nem felelősen, a saját sportolóinak az érdekében működik, hanem az önös érdekeit is előtérbe helyezi. Mint mondtam, erre voltak példák. Tehát ezért nem tudjuk támogatni.

De még egyszer mondom, annak nagyon örülnék, ha a Magyar Labdarúgó Szövetség úttörő szerepet vállalna és valóban az amatőr sportolói szerződéseket és az egész nevelési költség rendszerét valamikor rövid időn belül tudnánk esetleg rendezni. Ennek szerintem mind a szülők, mind a sportolók örülnének. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai