Készült: 2024.09.19.07:21:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2009.11.16.), 295. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:26


Felszólalások:  Előző  295  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Elnézést kérek, hogy későn jelentkeztem. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! A törvényhez benyújtott módosító indítványok közül alapvetően a 4. és a 10. számú módosító indítványhoz szeretnék röviden szólni, illetve a 8. ponthoz is.

Ezek a módosító indítványok - mint az általános vita mindkét szakaszában elhangzott - arra törekszenek, hogy technikai értelemben és itt-ott tartalmilag is a törvényjavaslatot olyan formára alakítsák át, hogy a törvényjavaslat által kitűzött pozitív célok elérhetők, ugyanakkor az esetleges problémák, gondok kezelhetők legyenek. Szeretnék e három módosító javaslat mellett szólni.

A 4. számú módosító javaslat a pedagógus-továbbképzéshez kapcsolódik, továbbfejleszti a törvényjavaslat eredetileg beterjesztett szövegét, mert nemcsak az egyéni képzési rendben való tanulást teszi lehetővé, hanem a felsőoktatási tanulmányok folytatását és beszámítását a pedagógus-továbbképzés során, illetve a továbbképzések keresztbeszámítását is; tehát hogy egyik továbbképzésben szerzett ismeretet ne kelljen még egyszer megtanulni, és ehhez teremt áttekinthető, világos rendszert.

A 8. számú módosító indítvány az általános vita tapasztalatai alapján is világossá teszi, hogy alapvetően az igazgatóválasztásnál a pedagógusközösségnek kell megadni azt a jogot, hogy döntő befolyása lehessen az önkormányzati döntés előkészítésére. Ilyen módon a nevelőtestület döntéséhez köti az igazgatói kinevezést, ott bizonyos arány esetében teszi lehetővé az önkormányzat pozitív döntését.

Végül a 10. számú módosító javaslat az emelt szintű érettségivel függ össze, és az ehhez kapcsolódó hatályba léptető rendelkezések. 2014-re teremti meg azt a helyzetet, hogy a felsőoktatási képzésben minden diák számára kötelező legyen legalább egy emelt szintű érettségi vizsga letétele. Ennek tantárgyait, előfeltételeit a kormány rendeletben állapítja meg, de ennek a kormányrendeletnek a kiadásánál az egyes szakterületen működő felsőoktatási intézményeknek van döntő szava, az ő javaslatuk alapján alakítja ki a kormány azt, hogy mely tárgyból kelljen az adott alapképzésre emelt szintű érettségi vizsgát tenni.

Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr.




Felszólalások:  Előző  295  Következő    Ülésnap adatai