Készült: 2024.09.19.22:55:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

315. ülésnap (2013.10.24.), 110. felszólalás
Felszólaló Dr. Botka László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOTKA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Ha valaki számára kérdéses volt, hogy mekkora bajban vannak az önkormányzatok, akkor az önkormányzatokért felelős államtitkár hozzászólása után meggyőződhetett, hogy nagyban.

Az adósságkonszolidációról még egyszer szeretném elmondani, amit csináltak, az nem a megmentése az önkormányzatoknak, hanem a kirablása; mint ha a devizahiteleseknél azt tették volna, hogy elveszik a hitelük felét és a jövedelmük kétharmadát.

Megtisztelt azzal, hogy Szeged városát hozta példának. Szeged város költségvetése 2010-ben 72 milliárd forint volt, az éves adósságszolgálatunk pedig másfél milliárd; ez olyan, mint ha egy 72 ezer forintos háztartásból 1500 forintot kellene egyébként hiteltörlesztésre fordítani. Most 32 milliárd a költségvetésünk és egymilliárd forint, amit adósságszolgálatra kell fordítani, és körülbelül hasonló arányban.

A legviccesebb és legkedvesebb mondatom, államtitkár úr, az ön által mondottakból pedig úgy hangzott, ha jól idézem pontosan, hogy nincsen szubjektív elem a pénzosztásban, ezt beleírta a belügyminiszter úr is abba a rendeletébe, amelyikben szétosztotta a pénzt. Ehhez szívből gratulálok!

Tudják, a valódi önkormányzatiságban normatív finanszírozás van, ami azt jelenti, hogy minden település ugyanarra a feladatra, ugyanannyi lakosra ugyanakkora forrást kap. Önök bevezették ezt a feladatfinanszírozásnak nevezett valamit, aminek az a lényege, hogy a kormány egyedi döntésekkel osztogatja a pénzt. Akkor szerintem nem tudom, hogy mit csinálunk itt a következő időszakban, a költségvetési törvény is lehetne egy lapból álló valami, rá kell írni, hogy a kormány szerint jövőre ennyi pénz van, és akkor majd elosztja úgy, ahogy akarja.

Szubjektív elem? Debrecen és Szeged számai fillérre pontosan megegyeztek, ugyanakkora volt a költségvetési főösszegünk, és ugyanakkora volt a hitelállományunk. Szeged hitelállományának 50 százalékát vállalta át a kormány, Debrecen esetében pedig 65 százalékát, mert beleírták egyébként abba a törvénybe, és az utolsó pillanatban, hogy a kormány a törvény által megfogalmazott fő szabályoktól adott esetben eltérhet. Milyen kormányzat az, amelyiknek nem egyformán fontos (Az elnök csenget.) az országa minden települése és minden polgára? Az nem demokratikus kormány, én azt gondolom. (Taps az MSZP soraiban. - Tállai András: Vicces!)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai