Készült: 2024.09.24.01:24:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2016.09.19.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Gúr Nándor képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Egyre jobban nő Magyarország megyéi között a bérszakadék.” címmel. Parancsoljon!

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Nem elvitatható, hanem mindegyikünk tapasztalja, tényleg egyre nagyobb a bérszakadék Magyarország különböző pontjai között. Egy év alatt, példaként mondom, míg Budapesten adott esetben 17 ezer forintot meghaladóan nőtt, addig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 5 ezer forinttal nőtt a nettó jövedelmeknek az átlaga. Azt gondolom, hogy ezen előbb-utóbb mindenképpen változtatni kell, mert olyan szintű torzók alakulnak ki, amelyek elfogadhatatlanok.

Tudják, akkor, amikor Pesten az átlag nettó jövedelmek tekintetében 87 százalékot meghaladó módon keresnek többet, mint például a keleti megyékben, akkor nagy a baj, mert ezek a differenciák már elviselhetetlenek. Nem a budapesti keresetekkel van bajom, azokat sem tartom olyannak, ami elégséges lenne, de azzal igenis bajom van, hogy 87,3 százalékos mértékű különbség az, ami jellemzi a kettő közötti differenciát.

Azt gondolom, hogy ennek a bérszakadéknak, ennek a növekedési ütemnek véget kellene vetni. Abból a pénzből, ami száztizenezer forintos nagyságrendű nettó átlagot jelent a keleti megyékben, abból nem lehet tisztességesen megélni, családot eltartani, gyermekeket nevelni. Azt gondolom, hogy ugyanazért a munkáért nyilván az adott elv alapján hasonló jövedelmeket is kellene tudni szerezni, és hozzáteszem azt is, hogy ha ilyen bérpozicionális helyzetek maradnak Magyarországon, mint amilyeneket önök hat éve fenntartanak, akkor gyakorlatilag további százezrek fogják elhagyni ezt az országot, mert nem tudják tisztességes módon a családjaikat eltartani.

Igazából az egyetlen kérdésem az, hogy mikor akarnak ezen változtatni, mikor akarnak olyan helyzetet teremteni, amikor a tisztes megélhetés alapját biztosító pénzek kerülnek az emberek kezébe, zsebébe, hogy a családjaikról tisztességesen tudjanak gondoskodni. Elnök úr, köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mielőtt államtitkár úrnak megadnám a szót, az önök nevében is tisztelettel köszöntöm a Lónyay Utcai Református Gimnázium és Kollégium, valamint az Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakgimnázium és Szakközépiskola diákjait és pedagógus kollégákat. Örülök, hogy itt vannak. Jó napot kívánok! (Taps.)

Most pedig Cseresnyés Péter államtitkár úr válaszol. Tessék!

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mikor a válaszon gondolkoztam, mit is adjak válaszképpen, vitatkoztam saját magammal, hogy meg kell-e tenni azt a mondatmegfogalmazást, amelyet most megteszek vagy sem, mert akár kérdésként vissza is kérdezhetnék: ha ennyire vehemensen kérdez, ilyen kérdéseket tesz fel (Gőgös Zoltán: Visszakérdezni nem lehet! Válaszolni kell!), akkor vajon mit tettek azoknak az embereknek az érdekében, akiknek a jövedelme alacsony volt, akik a munkájukat veszítették el, akiknek a bérkülönbség tekintetében ugyanilyen aránnyal kellett megküzdeni?

De nem az én tisztem most a kérdést feltenni, ezért válaszolni szeretnék mindenképpen önnek. Például azt, hogy amikor önök átadták a kormányrudat, közel 3 millió 800 ezren dolgoztak Magyarországon, most közel 4 millió 400 ezren, úgy, hogy az elmúlt három évben folyamatosan nőttek a reálbérek, míg az önök idején - 2008-2009 idején - csökkentek a reálbérek nem kis mértékben.

Visszatérve a válaszadásra, szeretnék konkrétan válaszolni, például azt, hogy a megyék közti bérkülönbség, igen, létezik, ez egy tény. Ebben önnek igaza van, de az elmúlt időszakban pont az ön által említett megyékben, Szabolcs-Szatmár-Beregben, Borsod-Abaúj-Zemplénben az átlagbérek emelkedése nagyobb ütemű volt, mint az nemzetgazdasági szinten történt. Arra is felhívnám a figyelmet, hogy a béreket a munkáltató állapítja meg, a kormány a minimálbér és a szakképzettek garantált bérminimumának a megállapításával tud foglalkozni. Azt szeretném elmondani, hogy az egyenlő bánásmód követelménye azt jelenti, hogy egy konkrét munkahelyen nem lehet különbséget tenni az azonos munkát végzők és - tessék hallgatni - az azonos teljesítményt nyújtók közötti bérek tekintetében. Ehhez képest a megyei szintű átlagbéradatok egy rendkívül heterogén összetételű munkaerő-állomány bérének átlagolásával keletkeznek. Ezért nem valós az, amit ön mond. Nem mond igazat egyszerűen, képviselő úr, bármennyire is bólogat. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Gúr Nándor: Egyes! Üljél le! - Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai