Készült: 2024.09.25.16:17:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2015.11.30.),  188-197. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:   178-187   188-197   198-207      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Földi László, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Mutatkoznak-e a migránshelyzet kedvezőtlen hatásai a beutazó turizmusban?” címmel. A miniszter úr Cseresnyés Péter államtitkár urat jelölte ki válaszadásra. Kérdezem, elfogadja-e a válaszadó személyét.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja. Öné a szó, Földi László képviselő úr.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! 2010 óta rendre rekordokat dönt a turizmus. Pozitív irányban változnak Magyarország turisztikai forgalmi mutatói. Immár trendszerű, hogy a vendégforgalmat meghaladó mértékű a bevételek emelkedésének üteme.

A kormány jó döntést hozott akkor, amikor 2011-ben bevezette a SZÉP-kártyát, amellyel megerősítette és folyamatosan élénkíti a belföldi turisztikai keresletet. A belföldi turizmus eredményei mellett arról is fontos szót ejteni, hogy a vendégforgalom bővülésének jelentős részét a külföldről érkező turisták generálják. A migránskrízis tetőpontján, szeptember elején ugyanakkor a sajtóban rengeteg hírben vizionálták a bevándorlási hullám kapcsán Magyarországot kedvezőtlen színben feltüntető tudósítások várható negatív következményeit a magyar turizmusra. A törölt foglalásokra hivatkozva a szakmabeliek közül is többen adtak hangot félelmeiknek, hogy mindezek veszélybe sodorhatják a turizmus eredményeit, megtörve növekedési trendjét.

Mindezek alapján tisztelettel kérdezem az államtitkár urat: a KSH-adatok mennyiben igazolták vissza ezeket a félelmeket? Sikerrel járt-e a Magyarországot biztonságos úti célként bemutató kommunikációs offenzíva? Az első háromnegyed éves adatok alapján továbbra is reálisnak látják-e, hogy az idei év ismét rekordév legyen az ágazatban? Tisztelettel várom az államtitkár úr válaszát. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Földi képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Cseresnyés Péter államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a kérdést, hisz egy olyan kérdést fogalmazott meg és olyan kérdéskörben fogalmazta meg a gondolatait, amelyek kapcsán a turizmus világa nagyon sokat gondolkodott az elmúlt időszakban.

Való igaz, hogy a migrációs krízis tetőpontján, szeptemberben sokan jósolták azt, hogy a beutazó turizmusunk drasztikusan vissza fog esni. Leginkább attól lehetett tartani, hogy a nemzetközi médiában megjelent egyoldalú, a magyarországi helyzetet néha félelmetes képekkel lefestő tudósítások miatt elbizonytalanodnak a hazánkba készülő utazók. De az adatok azt mutatják, hogy nem így történt.

Mind a turisztikai szakma, mind pedig az ágazat államigazgatási irányítása megfelelően, higgadtan, de a helyzetet nem elbagatellizálva kezelte ezt a kérdést. Minden lehetséges fórumon és csatornán elmondtuk a fontos küldő piacainknak, hogy Magyarország teljesen biztonságos úti cél; nálunk senkinek sem kell sem a személyes, sem a vagyontárgyainak a biztonságát féltenie. Ebből is látszik, hogy az elmúlt hónapok kormányzati politikája migránsügyben jó volt, eredményes volt. És az is látszik, hogy az EU ezt egyre jobban, egyre határozottabban kezdi elismerni.

Ezenkívül annak a véleményünknek is hangot adtunk, hogy a migránsválságtól azért sem kell nagyon félteni a turizmust, mert az utazók döntő többsége nem a médiumokra figyel, hanem a saját tapasztalataira vagy az ismerősei tapasztalataira hallgatva dönti el úti céljait. A személyes utazói élmények pedig továbbra is egyöntetűen pozitívak Magyarországgal kapcsolatban.

Ezt bizonyítja néhány adat, amit szeretnék önnek mondani. Ha az év végéig nem történik nagy trendfordulat, akkor jó esély van arra, hogy idén a szálláshelyek vendégeinek száma meghaladja a 10 millió főt, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma a 25 milliót, a szálláshelyek összes bevétele pedig a 350 milliárd forintot. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Azaz úgy, ahogy ön a kérdésében megfogalmazta, ezek alapján a magyar turizmus ismét rekordévet zárhat.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Földi képviselő úrnak.

FÖLDI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Megköszönöm a vá­laszát. Számomra igen megnyugtató és örömmel tölt el, hogy Magyarország továbbra is kedvelt úti célja a külföldieknek. Nyilván ezen belül Budapest természetesen, hiszen a legtöbb turista itt fordul meg, a fővárosban, de azt gondolom, hogy ezek a té­nyek, amiket az államtitkár úr elmondott, megerősítik azt, hogy a magyar kormány lépései a turizmus- és a migrációs kérdésben jók voltak, amik meghozták az eredményüket természetesen, és semmiféle komoly változást nem hoztak a külföldiek idejövetelében.

Ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy a mi városunk, Cegléd környéke is komoly fejlesztések előtt állhat akkor, ha az M4-es autópálya megépül, és a meglévő termálfürdőnk, szállodánk valóban szintén kedvelt turisztikai helyszíne lesz az ideérkezőknek. Köszönöm a választ, és bízom benne, hogy ez a trend, ami elindult, nem fog megváltozni. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Földi képviselő úr. Viszonválaszra van lehetősége Cseresnyés államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Csak nagyon röviden néhány számot, néhány adatot szeretnék mondani annak alátámasztására, amit megfogalmaztam az első két percben.

Néhány küldő ország vendégéjszakáinak a növekedését szeretném százalékosan mondani. Az Egyesült Királyságból például a vendégéjszakák száma 23 százaléknál magasabb értékben növekedett. Csehországból is közel 10 százalékkal többen jöttek és töltöttek itt vendégéjszakákat. Az USA-ból több mint 15 százalékkal növekedett a vendégéjszakák száma, de növekedett Hollandia, Románia, Lengyelország és Olaszország tekintetében is.

Tehát azt lehet mondani, hogy komoly növekmény van. És Budapestre célzott, de természetesen a vidék is kivette a részét ebből a növekményből, de azt kell mondani, hogy a főváros talán a legjobban. Egy nagyon érzékletes (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) adatot szeretnék mondani: a fővárosi szálláskihasználtság szep­temberben 90 százalékos volt. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   178-187   188-197   198-207      Ülésnap adatai