Készült: 2024.04.26.20:31:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 159. felszólalás
Felszólaló Dr. Dán János (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁN JÁNOS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Nem a gabona-, alma- és szőlőtermelők gondjai mellé szeretnék felsorakozni, de tény, hogy hagymából az előző évi 90 ezer tonna helyett az idén mintegy 150 ezer tonna termett. Az elmúlt években kevés volt a hagymatermés, így importra volt szükség, ez egyben azt is jelentette, hogy exportpiacainkat elvesztettük. A jelzett megtermett hagymamennyiségből 40 ezer tonnát igényel a feldolgozóipar, a belföldi piac igénye szintén 40-50 ezer tonna, ebből könnyen kiszámítható, hogy mintegy 40 ezer tonna hagyma exportjára lenne szükség.

A piaci zavar elsősorban a kistermelőket sújtja, mivel termékértékesítési szerződéssel nem rendelkeznek. A felvásárlók minimális áron vásárolják fel a hagymát, amennyiben felvásárolják, és ha ez nem történik meg, a kistermelők kénytelenek a nagybani piacokra szállítani. Az ott kialakult piaci helyzet miatt jelenleg 20-30 forint közötti az eladási ár, és ez bizony a termelési költségeket sem fedezi.

Makó térségében több ezer család sorsát érinti a piaci zavar. Megoldás lenne a feldolgozói, betárolói támogatás, illetve az exporttámogatás, amely az érvényben lévő nemzetközi szerződések miatt nem lehetséges. Külön felhívom a tisztelt miniszter úr figyelmét, hogy a dughagymából termesztett vöröshagyma esetében egy hungaricumról van szó, amelynek fenntartása hosszú távon nemzeti érdekünk. A dughagymás hagyma szárazanyag-tartalma mintegy 16-18 százalék, szemben a magról vetett 8 százalékával, azonban a piac ezt sajnálatosan jelenleg nem ismeri el.

 

 

(13.40)

 

Ugyanakkor el kell mondani azt a tényt is, hogy ebben a ciklusban jelentős lépéseket tettünk a kutatás-fejlesztés érdekében, valamint megoldottuk a tájjellegű növény eredetvédelmét. Hosszú távon az agrár-környezetvédelmi program keretében integrált, környezetkímélő növényvédelmet tudunk megvalósítani, és a termelés szervezési-támogatási rendszerét ki tudjuk építeni.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdésem: mit tud tenni a minisztérium a kistermelőket sújtó hagymatermesztési problémák feloldása érdekében?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Kisgazdapárt soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai