Készült: 2024.09.26.09:47:30 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
226 28 2009.10.05. 3:03  27-33

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az EU-tagállamok jelentős részében a kormányok óriási és valós erőfeszítéseket tesznek a közösségi közlekedés arányának növelésére, a szolgáltatások minőségi javítására. Ebben környezetvédelmi, város- és vidékfejlesztési szempontok alapján a vasútnak kiemelt szerepet szánnak. Az ottani kormányok nem vonnak ki milliárdokat a vasúti finanszírozásból, nem akarnak több ezer kilométer vonalat bezárni, mert jól tudják, hogy a közösségi közlekedés minden tekintetben hatékonyabb az egyéninél, sőt Európa boldogabbik felében a kormányok a közösségi közlekedésbe való beruházásban válságkezelő, kitörési pontokat, munkahelyteremtést, oktatási, kutatási lehetőségeket és infrastruktúra-fejlesztést látnak.

Ezzel szemben a magyar kormány 2002 óta olyan jogszabályi, költségvetési és ezeknek megfelelő közállapotokat teremt a vasútnál, amely ép ésszel nem magyarázható.

(14.10)

Vajon mivel indokolható, hogy a magyar vasút nem szolgáltatás-, hanem csupán bevételcentrikus? Kik húznak hasznot a folyamatos át- és kiszervezésekből? Miért állítják szembe, miért kényszerítik versenyhelyzetbe a vasúti és az autóbuszos személyszállítást? A magyar vasút elmúlt hétéves lecsúszásáért önök a felelősek, miniszter úr. Az alkalmankénti esztelen luxuskiadások és a vele párhuzamosan létező értelmetlen megszorítások is az önök felelősségi körébe tartoznak.

Azért is önök felelnek, hogy az üzemanyagot éveken keresztül hagyták szervezetten kilopni a rendszerből. Azért is önök felelnek, hogy olyan biztonsági rendszerre fizettek ki tízmilliókat, amelyek nem akadályozzák meg a közvagyon szétlopását. Ebbe a sorba illenek a kormány legújabb lépései is, amelyek most sem a vasút érdekeit szolgálják. A brutális elvonás, megszorítás, a mellékvonalak bezárása visszafordíthatatlan folyamatokat indít el.

Tisztelt Miniszter Úr! Számomra érthetetlen, hogy egy társadalmi felhatalmazás nélküli, ideiglenesnek mondott kormány milyen motivációk alapján engedheti meg magának, hogy településeink százait rekessze ki az ország vérkeringéséből. Szakpolitikusként ön hogyan asszisztálhat a vasút szétveréséhez? Miért nem magyarázza meg Bajnai Gordonnak, hogy a közösségi érdek előbbre való az egyéninél, a közösségi közlekedés hatékonyabb, mint az egyéni, és a két közösségi közlekedési formának, a vasútnak és a Volán-társaságoknak nem egymással kell versenyezni, hanem az egyéni közlekedéssel?

Miniszter úr! Akar-e, képes-e megálljt állítani a magyar vasút esztelen és öncélú lerombolásának? Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
226 32 2009.10.05. 1:15  27-33

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Miniszter Úr! Nagyon sajnálom önt, hogy valaki felolvasatta önnel ezt a választ. Szerintem ön sem hitte el, hogy mit mondott, mert a végén már nem is értettük, miről beszél. Nem is az én kérdéseimre válaszolt. Azt kérdeztem öntől, hogy akar-e és képes-e megálljt parancsolni annak az esztelen rombolásnak, ami ma a vasutat jellemzi. Erre ön elkezdte magyarázni a bizonyítványt, meg homályos közgazdasági és minden egyéb fejtegetésbe kezdett. Mielőtt megírtam ezt az interpellációmat, az interneten végignéztem az adatokat. Ilyen adatokkal, amelyekről ön beszélt, nem találkoztam sem a MÁV honlapján, sem a minisztérium honlapján, sem egyéb civil munkacsoport honlapján.

Arra kérem önöket, hogy mivel nincs megfelelő társadalmi felhatalmazásuk, ideiglenes kormányban ül ideiglenes miniszterként, ideiglenes szakpolitikusként, most fejezzék abba a munkát (Moraj és derültség az MSZP soraiban.), mert ha a munkájuknak ez a következménye, amit ön elmondott, akkor abból nagyon nagy baj lesz, még jobban el fog mélyülni a vasút válsága, és várják meg azt az időszakot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amikor egy olyan kormánya és egy olyan felelős szakpolitikusa lesz az országnak (Kikapcsolják a mikrofonját.), amely és aki mögött megfelelő társadalmi felhatalmazás van.

A válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 128 2009.10.19. 1:50  127-134

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Az ön államtitkárának egyik alapszervezeti párttársa, bizonyos dr. Gulyás Gábor önkormányzati képviselő még ügyvéd korában 200 ezer forintot sikkasztott el egy csepeli rokkant kisnyugdíjastól.

Ez az ember, amikor rájött a sikkasztás tényére, akkor először a polgármester úrtól, illetve a párttársaktól próbált segítséget kérni, de ez nem jött össze, így bírósághoz fordult, illetve feljelentette az ügyvéd urat és az Ügyvédi Kamaránál is bejelentette, hogy mit tapasztalt. Az Ügyvédi Kamarából kizárták, az ügyészség megállapította a sikkasztás tényét, sőt még azt is megállapította, hogy olyan súlyú sikkasztásról van szó, amelyet három évvel kellene büntetni, de elévülésre való hivatkozással megtagadták a nyomozást.

A polgári peres eljárásban a bíróság jogerősen megítélte a kisnyugdíjasnak az elsikkasztott pénz visszafizetését kamatostul, mindenestül, plusz még másfél millió forint kártérítést is megítélt egészségromlás címén.

Szeretném hangsúlyozni, hogy erről az egész ügyről az egész csepeli MSZP-alapszervezet és a csepeli MSZP-s vezetők, így a körünkben helyet foglaló Avarkeszi Dezső országgyűlési képviselő és államtitkár úr is tudott. Azt szeretném megkérdezni öntől, miniszter úr, hogy jogszerűnek, törvényesnek és erkölcsösnek tartja-e azt, hogy egy ilyen bűnelkövető a továbbiakban még mindig a csepeli képviselő-testületben helyet foglalhasson, és döntéseket hozhasson a kerület életéről, a csepeliekről.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 132 2009.10.19. 1:07  127-134

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Miniszter Úr! Én azt gondoltam, hogy Avarkeszi Dezső államtitkár úrral együtt, aki egyébként a körzet országgyűlési képviselője is, megpróbálnak érvényt szerezni az igazságnak. Az igazság pedig akkor kapott volna érvényt ebben az ügyben, ha ez az ügyvéd azt a közel kétmillió forintot megfizeti valahára ennek a kisnyugdíjasnak. Több mint egy évvel ezelőtt született a jogerős ítélet. Akkor lett volna igazságos ez a történet, ha önök azt mondják, hogy rábírják ezt a képviselőt arra, hogy most már épp itt az ideje, hogy felálljon a képviselői székéből, és egyszerűen megmentse magától a közéletet, mert azért az mégiscsak döbbenetes, hogy ilyen emberek hozhatnak egy önkormányzati testületben döntést a csepeliekről, az emberek életéről.

Ez az ember meglopta ezt a nyugdíjast, és tönkretette. Minderről egyébként jogerős ítélet van, és egyébként az ügyészség is megállapította ennek a cselekménynek a tényét (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), miniszter úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 201-205 2009.10.19. 2:00  196-216

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN, a mentelmi jog felfüggesztését indítványozó képviselők álláspontjának ismertetője: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Elnök úrnak ez a kínos magyarázkodása is megerősítette bennünk azt az öt, fontos tényekre alapozott megállapítást, ami alapján meghoztuk a kisebbségi véleményünket, és továbbra is fenntartjuk és arra kérjük önöket, hogy mind Dávid Ibolya, mind pedig Herényi Károly mentelmi jogát függesszék föl. Ezek a tények, illetve megalapozott döntések a következők voltak.

1. A legfőbb ügyészre és a parlament tekintélyére is rendkívül kínosan hatott az a folyamatos iratbekérés, amelynek egyetlenegy célja volt: az időhúzás.

2. Közvádas ügyekben a parlament eddig is azt a töretlen gyakorlatot folytatta, hogy mindig felfüggesztette a mentelmi jogot. (Felzúdulás és közbeszólások az MSZP padsoraiban. - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselőtársaim! (Zaj.)

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN, a mentelmi jog felfüggesztését indítványozó képviselők álláspontjának ismertetője: A harmadik... (Nagy zaj.)

ELNÖK: Kérem, képviselőtársaimat, hogy adják meg a lehetőséget, hogy Németh Szilárd István elmondhassa véleményét.

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN, a mentelmi jog felfüggesztését indítványozó képviselők álláspontjának ismertetője: Dávid Ibolya és Herényi Károly... (Nagy zaj. - Az elnök csenget.) a sajtó nagy nyilvánossága előtt saját maga kérte mentelmi jogának felfüggesztését. Szerintem a parlament nem állhat ennek az útjába.

4. Sem a mentelmi bizottság, sem a parlament nem veheti át az igazságszolgáltatási szervek szerepét, mert ezzel sértené a hatalmi ágak alkotmányos megosztásának elvét.

5. Az MSZP azért gátolja Dávid Ibolya és Herényi Károly kiadatását, mert ebben az ügyen nagyon komoly takargatnivalója van, és attól félnek, hogy az UD-ügyben játszott szerepük így napvilágra kerülhetne. Egyébként ez utóbbit önök tudják leginkább megcáfolni, ha most igennel fognak szavazni.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a Fidesz padsoraiban. -Közbeszólások ugyanott: Nagyon jó!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 68 2010.02.15. 2:46  67-75

NÉMETH SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az utóbbi idők botrányai után minden állampolgár számára nyilvánvalóvá vált, hogy közpénzből fenntartott, közfeladatot ellátó fővárosi cégek az intézményesített pénzlenyúlás melegágyává váltak. Központi támogatás címén az ön minisztériuma folyósítja az érintett cégeknek a nehezen megkeresett adóforintokat. Ezeknek az elpárolgott adóforintoknak a fővárosi közcégek konszolidációját és a szolgáltatás minőségének javítását kellett volna segítenie.

A fővárosi közcégek az MSZP-SZDSZ-koalíció politikusainak és pártkatonáinak áldozatává váltak, amikor a koalíció saját, külön bejáratú kifizetőhelyévé tette ezeket. A botrányok közül kiemelkedik a BKV Zrt., ahol eddig több tucat feljelentésre okot adó tanácsadói szerződés és végkielégítés született, miközben a buszpark átlagéletkora jelenleg magasabb, mint Demszky Gábor főpolgármester első ciklusa elején.

A bűnüldöző szervek munkájának köszönhetően mára lelepleződött az az elképesztő méretű korrupció, amelyre nyilvánvalóan nem kerülhetett volna sor az MSZP-SZDSZ-koalíció vezető köreinek tudta nélkül. Döbbenetes az a kutyakomédia, ahogyan az MSZP és az SZDSZ képviselői megpróbálják egymás nyakába varrni a bűncselekményeket. Többen közülük a Magyar Országgyűlésnek is tagjai.

Hasonlóan döbbenetes és életszerűtlen Demszky Gábor védekezése. Mesterházy Ernő, a főpolgármester bizalmas tanácsadója, aki számos alkalommal a főpolgármester nevében tárgyalhatott és teljes jogkört élvezett, miközben még az állomány apparátusához sem tartozott, alig hihető, hogy az igazságszolgáltatást napjainkban közelebbről megismerő tanácsadó Demszky Gábor tudta nélkül cselekedett volna. Ugyanakkor indokolt tisztázni a Pénzügyminisztérium szerepét is ebben a korrupciós játékban.

Az eltűnt közpénzek az ön minisztériumától érkeztek, ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy Demszky Gábor főpolgármester vagy bármely megbízottja egyeztetett-e az ön minisztériumának képviselőivel a közüzemi cégek ügyében. Amennyiben igen, úgy mi volt az egyeztetés tárgya, és a Pénzügyminisztérium észlelt-e bármit, amely a korrupcióra utaló gyanúra adhatott volna okot? Ön szerint gondosan járt-e el a kormány a közpénzek osztogatásakor, amikor éveken keresztül milliárdokkal támogatta a BKV-t úgy, hogy mint utóbb kiderült, a korrupciót hizlalta?

Várom kérdéseimre őszinte válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 72-74 2010.02.15. 1:09  67-75

NÉMETH SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ön nem válaszolt a kérdésemre. Én azt kérdeztem, hogy egyeztettek-e Demszky Gáborral vagy valamelyik bizalmasával akkor, amikor állami közpénzt juttattak a BVK-nak, és mi történt ezeken az egyeztetéseken, azt szerettük volna megtudni, illetve azt szerettük volna megtudni, hogy észleltek-e önök, mint akik felelősek ennek az országnak az irányításáért, valamilyen korrupcióra mutató jelet, tehát volt-e ilyen a tapasztalatukban.

Én nem kaptam ezekre a kérdésekre választ, ezért csak egy újságból tudnék idézni, mert ön a felelősséget megpróbálja elkenni, illetve megpróbálja másokra hárítani, pedig önök vezetik ezt az országot. Az egyik vidéki lapban is már a BKV-ról cikkeznek, és így szól a hozzászólása az egyik újságírónak. "Már tucatnyian ülnek előzetesben, és remélhetően csatlakoznak hozzájuk a politikai mentoraik is." Az évről évre óriási veszteségeket termelő MÁV-nál pedig (Az elnök csenget.) még csak most következnek a házkutatások.

ELNÖK: Képviselő úr, igen vagy nem?

NÉMETH SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm szépen, nem. (Taps a Fidesz padsoraiból.)