Készült: 2024.09.19.05:05:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2007.12.17.), 42. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Másfél éve működik a második Gyurcsány-kormány. A legfrissebb gazdasági adatok alapján időszerű feltenni azt a kérdést, hogy vajon mit tett a kormány ez alatt az idő alatt a munkanélküliség csökkentéséért, mit tett a hazai kis- és közepes vállalkozásokért, hiszen ezek azok, amelyek a foglalkoztatottak kétharmadának biztosítanak munkát.

2006-hoz képest a vállalkozói adóterhek 410 milliárd forinttal növekedtek. Ezt is úgy rótták ki, hogy ennek nagy része elsősorban a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat sújtja. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium jelentéséből megtudhatjuk, és most szó szerint idézek: "A vállalkozások adóterhelése a vállalkozások méretével fordítottan arányos, vagyis a kisebb vállalkozásoktól a nagyobbak felé csökken. Ennek az az oka, hogy a nagyvállalatok több adókedvezményt vesznek igénybe." Magyarul: a kormány bünteti a hazai vállalkozásokat, annak ellenére, hogy saját megállapítása szerint csupán ők a gazdaság olyan szereplői, amelyek az elmúlt 15 év alatt foglalkoztatásnövekedést tudtak produkálni.

És mi az eredmény? A kormányzati dokumentum bevallása szerint tartósan csökken a vállalkozások száma, és 30 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma is ahhoz képest, mint amennyi egy évvel ezelőtt volt.

A súlyos regionális gazdasági egyenlőtlenségek kialakulásában és fennmaradásában a nagyvállalatoknak van szerepe, míg a kis- és közepes vállalkozások meg tudják őrizni a munkalehetőségeket, kiegyenlítettebben tudják ezt biztosítani az ország különböző régióiban. A jelentés azt is világossá teszi, hogy kiemelkedően fontos szerepet játszanak a foglalkoztatásban, hiszen több mint 2 millió 30 ezer embernek biztosítanak munkát, a GDP közel felét ők termelik meg, az exportnak pedig az egyharmadát.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezek után kérdezem öntől: hogyan adjanak munkahelyet a hazai vállalkozások annak a 420 ezer munkanélkülinek, akik hiába keresnek munkát? Hogyan hozzanak létre újabb munkahelyeket annak a több tízezer közalkalmazottnak és köztisztviselőnek, akiket a kormány tett az utcára? Miért erőltetik a megalázó segélypolitikát a munkahelyek teremtése helyett és a munkalehetőségek létrehozása helyett? Miért a közmunkaprogramokkal kívánják megoldani ezeket a kérdéseket?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai