Készült: 2024.09.21.00:14:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (1999.11.30.), 38. felszólalás
Felszólaló Arnóth Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARNÓTH SÁNDOR, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága november 23-ai ülésén a törvényjavaslatot megvitatta, és többségi javaslattal általános vitára alkalmasnak tartotta.

A kormány előadója, valamint kormánypárti képviselők a törvénynek azt a törekvését emelték ki, amely a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szól, és a szakértői vélemények szerint erősen elavult. A javaslat célja, hogy fokozottabban ösztönözze aktív álláskeresésre a munkanélkülit, az ellátási rendszerben megtakarításokat érjen el, s ezt visszaforgatva a foglalkoztatást támogassa vele. A mód, amit a javaslat megnevez, a következő: bővíti a közhasznú foglalkoztatást és ebbe bevonja az önkormányzatokat. Ennél a pontnál elég heves vita alakult ki.

 

(9.40)

 

Ellenzéki képviselők vitatták a közhasznú foglalkoztatás hatékonyságát, gazdaságosságát, míg kormánypárti képviselők önkormányzati tapasztalataikra hivatkozva az átalakítás fontosságával érveltek, azzal, hogy nincs forráskivonás a rendszerből, átcsoportosításról van szó, és így az önkormányzati igények fokozottabb kielégítéséről is.

A vita a javaslatnak annál a részénél volt a legerősebb, amely megszünteti a munkanélküliek jövedelempótló támogatását, s azoknak, akik rászorulnak, az önkormányzatok biztosítanak foglalkoztatási lehetőségeket. Egyébként ez a kormánypárti képviselők szerint régi törekvése az önkormányzatoknak.

A javaslat módosítja a munkaügyi ellenőrzésre vonatkozó rendelkezéseket is. Ennek eredményeként a megyei munkabiztonsági és munkaügyi felügyelőségek különválnak a megyei munkaügyi központok szervezetétől és az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség szervezetében működnek tovább. Ennek célja természetesen a hatékonyság növelése.

A fogyatékos személyek jogairól szóló esélyegyenlőségi törvény keretjelleggel határozza meg a fogyatékosokat megillető jogokat. A fogyatékossági támogatás bevezetésével együtt indokolt megkezdeni a szociális ellátások újraszabályozását is. A fogyatékossági támogatás havi összege magasabb, mint az eddigi, egyébként meglehetősen szétaprózott támogatás. Tehát szükséges a beavatkozás, ennek tesz eleget a javaslat.

A gyermekvédelmi törvény módosítása pedig ismét régi önkormányzati igénynek tesz eleget. Az önkormányzatok régi törekvése ugyanis, hogy a gyermekvédelmi támogatás odaítélésénél figyelembe vehessék a családok valódi anyagi helyzetét. Rendkívül sok a visszaélés az automatizmus miatt.

A vita után szavazás következett, aminek eredménye: 10 igen, 8 nem és 1 tartózkodás, tehát még egyszer ismétlem, az Országgyűlés emberi jogi bizottsága általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai