Készült: 2024.04.29.22:35:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (1999.06.03.), 102. felszólalás
Felszólaló Erkel Tibor (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERKEL TIBOR (MIÉP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! A 42. §-t egészítette ki a módosító javaslat a 12. §-ában egy c) és d) ponttal. A kettő közül a c) ponttal szeretnék foglalkozni, amely úgy szól: "nem jogosult ápolási díjra a hozzátartozó, ha szakiskola, középiskola, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója".

Nagy örömmel vettem tudomásul, hogy az egészségügyi és szociális bizottság igen szép aránnyal egyetértett a javaslatommal, miszerint ez a pont el kellene hogy maradjon, tekintettel arra, hogy a tanulók részvétele nagyszüleik és idős rokonaik gondozásában nem véletlenül vált széles körűvé az elmúlt években. Ugyanis ezekben az években emelkedett meg a nyugdíjkorhatár oly módon, hogy a szülők lehetősége az időskorú nagyszülők segítésére szinte lehetetlenné vált. Magától értetődik, hogy a gyermekek, pláne azok az idősebb gyermekek, akik megfelelő felelősségtudattal és természetesen szeretettel nyúltak az idős nagyszülők gondozása felé, azok ebben részt vettek, osztoztak, és alkalmasint megkaphatták az ápolási díjat, ha ők voltak a megnevezettek.

Mondhatnám, hogy kicsinyesnek tűnik az a lépés, és egyszerűen megmagyarázhatatlannak, hogy miért kell őket ettől megfosztani. Ha magyarázkodni akarnék, akkor úgy tennék, hogy a diákokat féltik attól, hogy nem jut elég idő a tanulásra. A másik oldalról féltjük a nagyszülőket, hogy esetleg a túlterhelt diákok csak az ápolási díjat veszik fel, viszont nem fogják gondozni a nagyszülőket. Azt hiszem, hogy mindkét elképzelést nyugodtan elvethetjük. Egyetemen tanítok, vannak olyan növendékeim, akik négygyermekes szülők. Emellett olyan tantárgyat tanulnak, amely tulajdonképpen a teljes napjukat leköti, és mégis a családjukat egészségesen, tisztességesen nevelik, együtt élve a feleségükkel négy gyereket gondoznak, a lakásukat rendben tartják, és első osztályú, kiváló eredményeket produkálnak.

 

(14.30)

Ennek alapján elképzelhető, hogy azok a diákok, akik netántán még nem kötöttek házasságot, ezzel szemben szeretik a nagyszüleiket, egy családban nőttek fel a szülők, a nagyszülők és a gyerekek, elképzelhetetlennek tartják azt, hogy netántán szociális otthonba kerüljön be a nagyszülő, sokkal szívesebben látják otthon, és vállalják azt, hogy az egyetemi tanórák közötti szünetben hazaszaladnak, és hogy a délutánt otthon töltik - és nem a barátaikkal különböző szórakozásokban -, és tanulnak. A család együtt marad, és azokról a szülőkről, akik esetleg a nyugdíjuk mellett valami olyan munkát vállalnak, amelyből megélni is tudnak, ezt a gondot le tudják venni.

Ha netántán arról lenne szó, hogy itt fiktív ápolási díjak merülhetnek fel, úgy gondolom, hogy ez bárhol felmerülhet. Teljesen mindegy, hogy az illető felnőtt vagy diák. Ezt kizárólag hatékony ellenőrzéssel lehet feltárni, és akkor erre kell inkább gondot fordítani. Úgyhogy javasoljuk, hogy ez a bizonyos c) pont maradjon el.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai