Készült: 2024.09.19.11:11:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2012.06.05.), 132. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási, tudományos bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:36


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási, tudományos és kutatási bizottság ülésén megfogalmazott kisebbségi véleményt a Jobbik képviselői voltak azok, akik megfogalmazták. Ezek az oktatás és a gyermekjólét fejezeteit érintik, és arra hívtuk fel a figyelmet az oktatási bizottság ülésén, hogy az előttünk fekvő jelentés és a köznevelési törvény több ponton ellentétes egymással.

Az egyik ilyen terület az oktatási fejezetben található, amely a kis létszámú fejlesztő osztályt írja elő egyik integráló, illetve a cigányság számára felemelő eszközként, amelyet a köznevelési törvény tavaly őszi vitája során az Országgyűlés elvetett. Tehát nem is arról van szó, hogy esetleg abba a köznevelési törvénybe ez nem került be, vagy nem jutott eszébe az előterjesztőnek, hogy ilyen lehetőséget biztosítson, hanem kifejezetten az előterjesztésben még szerepelt ez a lehetőség, és az Országgyűlés elvetette, leszavazta ezt, miközben ebben a jelentésben egyik eszközként szerepel a cigányság felemelésének megoldására.

A másik ilyen eszköz az általános iskolai kollégiumok létesítése, illetve a jelenleg fennálló ilyen intézmények további működtetése, és valóban a Jobbik szorgalmazta azt az oktatási bizottság ülésén is, és a Radikális változás című 2010. évi országgyűlési választásokra készült programunkban is szerepel a bentlakásos iskolák hálózatának a létrehozatala, amelyben az egyik legfőbb megoldást látjuk a cigányság felemelésére, azonban a köznevelési törvény a korábbiakhoz képest megnehezítette, sőt majdhogynem lehetetlenné tette ezen intézmények működését. A köznevelési törvény elfogadása előtt ugyanis a kollégiumi normatíva folyósításának a határideje, illetve a korhoz kötöttsége 3 éves kor volt, és a Fidesz-kormány, a Fidesz parlamenti többsége volt az, amely ezt a 3 éves kortól folyósítható normatívát mostantól csak 10 éves kortól teszi lehetővé, tehát azok az intézmények, amelyek bentlakásos óvodaként és alsó tagozatos általános iskolaként működtek, azoknak a működése ellehetetlenül a köznevelési törvény értelmében. Egyébként ezt Kucsák László kormánypárti képviselőtársam is jelezte a bizottság ülésén, hogy ő is kifogásolja ennek a jelentőségét, illetve a megváltoztatását. Révész Máriusz képviselő úr is itt jelzi nekem, hogy ő is kifogásolja.

Jelenleg a Zala megyei Csapi településen működik egy olyan intézmény, amely 3 éves kortól fogadja a bentlakásos iskolába, óvodába és szakképzésbe a cigány és nem cigány gyerekeket egyaránt, amelyet önkéntesen választanak a szülők, és a nehéz körülmények között élő gyerekek is olyan munkaerő-piaci lehetőségekkel kerülnek ki ebből az iskolából, amely példaértékű lehet, és ezért szorgalmazza a Jobbik, hogy ezt az 1970-es évek óta működő intézményt se lehetetlenítsük el, sőt terjesszük ki az egész országra annak a lehetőségét, hogy ahol a család egyértelműen visszahúzó erőként hat a gyerekek előrelépésére, ott teremtsük meg azt a lehetőséget, hogy bentlakásos iskolában nevelkedjenek, illetve már óvodáskortól elkezdhessék ezt a műfajt, ha a szülők úgy döntenek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai