Készült: 2024.09.19.14:58:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2006.12.13.), 131. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:26


Felszólalások:  Előző  131  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Az adatvédelmi biztos úr két kötetben, mintegy 600 oldalas terjedelemben terjesztette elő múlt évi tevékenységéről beszámolóját. Ez a terjedelem csak részben magyarázható Péterfalvi Attila alaposságával és azzal a törekvésével, hogy a tevékenysége során felmerülő kérdésekről kimerítő ismertetést és elemzést adjon.

Legalább ilyen mértékben befolyásolta a beszámoló anyagának bőségét azoknak a problémáknak és kérdéseknek a felszaporodása, melyek adatvédelmi kezelést igényelnek. Az informatikai társadalom szemünk láttára történő kibontakozása, a terrorizmus, a szervezett bűnözés elleni küzdelem megnövekedett feladatai, az adatvédelem nemzetközi dimenzióinak jelentkezése, olyan aktuális vagy visszatérő problémák, mint a politikai marketing vagy a közszereplőkkel kapcsolatos adatvédelmi kérdések jelentkezése, látványosan megnövelték az adatvédelem jelentőségét. Jogrendszerünkben felértékelődött ennek az alapjognak a súlya, és a magyar társadalom által is megszokottá, sőt igényeltté vált tiszteletben tartása.

A különböző adatvédelmi problémák egyre nagyobb számban jelentkeznek jogi természetű konfliktusok, mondjuk ki: jogsértések formájában. Erről meggyőződhettünk nemcsak a beszámoló olvasásakor, hanem több hozzászólás is részletesen elemzett ilyen problémákat. Ebben, hogy ez a helyzet van, szerepet játszik, hogy Magyarországon még nem igazán vált vérévé a hatóságoknak vagy más adatkezelőknek az adatvédelemmel kapcsolatos jog. Ahogy adatvédelmi biztos úr az alkotmányügyi bizottságban szellemesen megfogalmazta, hazánk egy görög hidrához hasonlítható: ahogy az egyik fejtől megszabadulunk, nő helyette egy másik.

A beszámoló nagy részletességgel, tématerületekre tagolva vezet végig a különböző adatvédelmi problémákon. A második kötet gazdag tárházát adja az egyes ügyeknek, ismertetve az adatvédelmi biztos ajánlásait, közleményeit, állásfoglalásait. Az előttünk fekvő anyag hiánytalan és teljes körű képét mutatja azoknak a problémáknak, amelyek a magyar adatvédelem ügyében előfordultak.

A beszámoló tükrében megállapítható, mint arra már utaltam, hogy ennek az alapjognak a tisztelete még bőven hagy kívánnivalót országunkban. Ez megítélésünk szerint nemcsak a problémák és ezen alapjog viszonylagos újszerűségére vezethető vissza, hanem arra is, hogy elsősorban hatalmi tényezők, politikai szereplők, de más magánszemélyek, jogi személyek is hajlamosak arra, hogy az adatvédelmi jogok tiszteletben tartását politikai vagy más természetű érdekeknek, illetve megfontolásoknak alárendeljék. Az ebből adódó következtetés itt, a Ház falai között ebben a vitában ugyancsak megfogalmazást nyert, és nyilvánvalóan valamennyiünk számára szükséges az önkéntes jogkövetés nagyobb érvényesülése.

Tisztelt Képviselőtársaim! A beszámolóban nem találkoztunk olyan lényeges megállapítással, ombudsmani véleménnyel, amellyel vitánk lenne. A biztos úr tevékenysége összességében egyetértésünkkel találkozik, és kiváltotta elismerésünket. Ezért ez a Kereszténydemokrata Néppárt frakciója számára megkönnyíti a mostani feladatot, mert felment bennünket az alól, hogy a jelentésben elemzett problémákkal, illetve a biztos úr működésével részletesen foglalkozzunk.

Az ombudsman úr tevékenységével kapcsolatosan egészében azt kívánjuk kiemelni, hogy az fontos szerepet játszott és játszik a jogállamiság követelményeinek biztosításában. Ennek jelentősége különösen fontos a mostani időkben, amikor azt kell, illetve kellett megélnünk, hogy az alkotmányos intézményrendszer funkcióinak betöltésében súlyos zavarok keletkeztek, illetve az emberi jogokat súlyosan megsértették.

Tisztelt Országgyűlés! Az elmondottak okán és arra tekintettel az adatvédelmi biztos beszámolóját a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportja elfogadja, és a többi frakciónak is elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  131  Következő    Ülésnap adatai