Készült: 2024.04.29.22:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2004.04.19.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr által fölvázolt helyzetnek azért a valóság egy picit ellentmond. Ellentmond abból a szempontból, hogy ön arra hivatkozik, hogy 2002-ben mennyi is volt az az összeg, amit átvehettünk talált pénzként. Azt kell mondjam, hogy a kormány átadás-átvételi jegyzőkönyvei elég precízen és pontosan rögzítették azt, hogy mennyivel magasabb költségvetési hiány várható a 2002. évre, mint amennyi eredetileg tervezve volt a költségvetésben. Ezt természetesen az átadó miniszter, Varga Mihály is aláírásával látta el, így azt gondolom, ebben talán nem lesz közöttünk nagy vita. Sajnos ettől sokkal több lett a 2002. évi költségvetési hiány, hiszen olyan tételek is előkerültek a kormányváltást követően, amelyek az akkori jegyzőkönyvekben nem szerepeltek, azonban a magyar EU-csatlakozás elősegítése érdekében a korrekt elszámolásokat meg kellett valósítanunk.

 

(14.50)

 

A másik tételben sincs igaza képviselő úrnak, amikor azt mondja, hogy a 2002-t követő időszakban nem emelkedtek ezen rétegeknek a bérei. Úgy vélem, hogy Magyarországon a sok évtizeddel ezt megelőzően soha nem volt mértékű 50 százalékos közalkalmazotti béremelést így utólag, másfél év távlatában sem illik senkinek lekicsinyelnie.

Úgy gondolom, nem célszerű az, ha ezt kevésnek tartjuk. Tekintettel arra, hogy az infláció az azt követő időszakban sem volt magas, hiszen az éves inflációs mérték 5 százalék körüli értéken alakult ebben a periódusban, ezért nyilvánvalóan jelentős reálbér-növekedési és reáljövedelem-növelési hatásuk is volt az akkori bérintézkedéseknek. Képviselő úr pontosan tudja, hogy ezen intézkedések 2002. évi hatását pontosan tartalmazta a 2002. évre módosított költségvetés, és 2003-ra a szükséges fedezetet a költségvetés azon önkormányzatoknál is biztosította az úgynevezett bérhikis keret intézményesített rendszerén keresztül, akiknél nem volt meg a teljes fedezete.

A jelenlegi helyzetben pedig azt tudom mondani képviselő úr kérdéseire, amelyeket a jövővel kapcsolatban tesz föl, hogy a 2005. évi béremelések mértékénél ez a kormány, tárgyalva a munkaadók, munkavállalók szervezeteivel, tárgyalva az önkormányzati érdekképviseletekkel is, pontosan be fogja tartani azt az ígéretet, amit a kormányprogramban tett, nevezetesen, hogy a társadalmi össztermék bővülésével arányosan fogja tudni növelni a következő évben is a közszférában foglalkoztatottak bérét. Ebből következően tehát sem fedezet nélküli bérkiáramlásra nem fog sor kerülni, sem pedig alul nem fogja múlni ezen szférában foglalkoztatottak béremelkedése a társadalmi átlagot.

Az előző két évben egyébként a Magyarországon bekövetkezett bérnövekedések aránya, tehát a 2002. és a 2003. évi bérnövekedések egyesített és összesített aránya a 24 százalékot reálbér-növekedésben meghaladta. Ettől valamivel magasabb volt a közszférában foglalkoztatottak reálbér-növekedése. Így azt gondolom, hogy amit a kormány a 2002. évi bérnövekedésekben teljesített, és 2003-ban is biztosította ennek forrását - nincs oka szégyenkezni. Meggyőződésem szerint 2004-re, a közalkalmazottak érdekegyeztető szervezeteivel kötött megállapodásunk tartalmának megfelelően biztosítani tudjuk az inflációval arányos bérnövekedés mértékét.

Úgy vélem tehát, hogy képviselő úr valamennyi kérdésére megnyugtató választ lehet adni. Ebből következően kérem az interpellációs kérdésekre adott válasz elfogadását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai