Készült: 2024.04.29.20:00:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2004.04.19.), 4-6. felszólalás
Felszólaló Bársony András
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Igyekeztem nagy figyelemmel követni frakcióvezető úr hozzászólását. Egy kifejezés nem hangzott el benne az öt perc alatt egyetlenegyszer sem: nem kvalifikálta, nem minősítette azt, ami ma Irakban folyik. Megfeledkezik arról, hogy terror van Irakban. (Herényi Károly: Háború van! - Font Sándor: Háború! - Herényi Károly: Gerillaháború!) Valószínűleg akik háborút emlegetnek, azoknak végig kellene tanulmányozni mindazt, amit a történelemkönyvek a háború természetéről szólnak. (Moraj az ellenzéki képviselők padsoraiban. - Zaj.)

Elnök Asszony! Arra kért a frakcióvezető úr, hogy a kormány nevében reagáljak. Ha azonban ő továbbra is úgy gondolja, hogy az én felszólalási időmet is...

ELNÖK (Csengőjét megkocogtatva): Képviselőtársaim!

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: ...ő használja további érvelésre, akkor azt gondolom, hogy megnehezül a válaszadás.

Szóval, frakcióvezető úr, az a helyzet, hogy Irakban terror van, méghozzá egy szűk csoport olyan terror alatt tartja nemcsak a nemzetközi erőket, hanem az iraki lakosság meghatározó részét is, amely terror nem hasonlítható össze egyetlen más országban alkalmazott harci módszerekkel sem.

A hét végén volt módom találkozni az Európai Unió leendő és jelenlegi tagjainak külügyminisztereivel, illetve azok helyetteseivel. Két napot szántunk arra, hogy többek között az iraki helyzetet is értékeljük. Ez az értékelés a következőket mutatja.

Mindannyian egyetértünk abban, a 25 tagállam, hogy az ENSZ-nek fokozott politikai szerepet kell vállalnia az iraki kérdés rendezésében. Egyetértünk azzal, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának jó volna, ha sikerülne a politikai rendezéssel kapcsolatban egy június 30-át megelőző ülésén határozott álláspontot, egy határozatot elfogadnia.

Ugyanakkor abban is egyetértettünk mind a 25-en, hogy az ENSZ mint szervezet katonai akciók hatékony menedzselésére, vezetésére ma nem felkészült. Kell erre önnek bizonyíték vagy bárkinek? A 25 ország külügyi vezetői egyhangúlag kritizálták mindazt, ami az ENSZ vezetése alatt álló 17 ezer, Koszovóban állomásozó fegyveres asszisztálásával történt az elmúlt néhány hónapban. Nem lehet a két dolgot összehasonlítani, de teljesen egyértelmű, hogy ha egy ilyen konfliktust sem tudunk a politikai menedzsment vezetésével rendezni, akkor itt a politikai mandátumnak arról kell szólnia, hogy mely szervezetet hatalmazza fel arra, hogy megfelelő katonai és biztonsági erő alkalmazásával tudjon érvényt szerezni a békés rendezésre irányuló törekvéseknek.

Ön említette néhány ország példáját, hogy azok gondolkoznak katonai egységeik visszavonulásáról. Megjegyzem egyébként, az egyik ön által említett országnak nincsenek katonái Irakban, Portugáliának egész pontosan, hanem rendőri erők vannak jelen. Ez is mutatja azt, hogy itt nem igazából katonai típusú akciók zajlanak, hanem tipikusan terrorcselekmények.

Ami pedig azt illeti, hogy mi történne akkor, ha mindenki ezt az utat választaná, akkor vissza lehetne kérdezni - egymás között persze -: érdekünkben áll Irakot kiüríteni? Érdekünkben volna, ha ma a koalíció minden egyes tagja ugyanúgy nyilatkozna, hogy vonjuk vissza saját embereinket, és adjunk az ENSZ-nek tágabb szerepet? Az ENSZ csak a koalíció erőivel együtt lesz képes úrrá lenni a helyzeten, ha megfelelő politikai és végrehajtási akarat párhuzamosan van jelen Irakban.

Éppen ezért az a meggyőződésünk, hogy miközben a magyar diplomácia ugyanúgy, mint az Európai Unió másik 24 országa, és most már fogalmazzunk úgy, hogy mind a 25 tag együtt, egyként lépünk fel azért, hogy megfelelő politikai erő álljon a fegyvereseink mögött, aközben azt mondja egyhangúlag: ha mindenki a passzív álláspontot vállalná magára, azaz visszavonulna ebből a helyzetből, akkor ez humanitárius katasztrófát okozna a térségben. Mert a vita ma sajnos nem azon a térfélen folyik, amelyet jó szándékkal egyébként frakcióvezető úr is említett. A vita ma valóban két fél között folyik. Nevezetesen: legyen-e béke Irakban, vagy megakadályozzuk mindenáron azt, hogy béke lehessen Irakban?

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

(13.20)




Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai