Készült: 2024.04.29.19:57:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2004.04.19.), 2. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Miniszter Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A múlt héten egy soron kívüli honvédelmi bizottsági ülésre került sor, ahol a Magyar Demokrata Fórum kísérletet tett arra, hogy az Irakban szolgálatot teljesítő magyar katonák helyzetét újratárgyalja a parlament, a határozatot nézzük át, és esetleg rendelkezzünk a kint szolgálatot teljesítő katonák hazahívásáról. Elnök úr tisztességgel összehívta a bizottságot, végig is vezette az ülést, és a bizottság a munkáját tisztességgel el is végezte.

 

(13.10)

Már a bizottsági ülésen a kormány képviselője meglehetősen oda nem illő szavakkal minősítette kezdeményezésünket, és utána egy lakossági fórumon miniszter úr azt mondta, hogy itt nem egyébről van szó, mint a Magyar Demokrata Fórum választási kampányának egyik fogásáról, és ezért erőlteti az iraki kérdés újratárgyalását; tudomásul kellene venni és megérteni, hogy a két nagy párt ebben egyetért, ebben megegyezett, úgyhogy hagyjunk fel ezzel a tevékenységgel.

Miniszter Úr! Mi illő és kellő komolysággal tettük meg előterjesztésünket, és elvárjuk - a Magyar Demokrata Fórum képviselői nevében mondhatom -, hogy ugyanilyen komolysággal válaszoljanak kérdéseinkre és felvetéseinkre. Csak figyelmeztetni szeretném önt arra, hogy jelenleg a részt vevő országok közül tizenkettőben folyik meglehetősen erős és éles politikai vita a részvétel folytatásáról vagy a katonák kivonulásáról - Spanyolország és Portugália élt ilyen bejelentéssel az utóbbi napokban -, tehát olyan országok is megteszik ezt, ahol nincs európai parlamenti választási kampány, mert például Ausztráliában ilyen nincs.

De nézzük, mi is történt az elmúlt közel egy esztendőben Irakban. Az iraki történések nem mások, mint kudarcok sorozatai. Politikai kudarc egyfelől azért, hiszen egyre távolabb vagyunk a politikai megoldás lehetőségétől, egyre reménytelenebb a június 30-ai hatalomátadás, és politikai kudarc, mert még Szaddám belső ellensége is megszállónak tekinti az amerikai katonákat és szövetségeseiket, nem pedig felszabadítónak. Katonai kudarc, hiszen a katonai megoldás lehetőségétől is egyre távolabb vagyunk. Katonai kudarc, hiszen a szövetségesek vesztesége most már több mint 600 fő, és egyre emelkedik a civil áldozatok száma is.

Mit lehet tenni ebben a helyzetben? A Magyar Demokrata Fórum ismét kísérletet tesz arra, hogy az Irakban szolgálatot teljesítő katonák hazahívásáról döntsön és rendelkezzék a parlament. Ennek nagyon egyszerű oka van. Amikor az Országgyűlés ezt a határozatot elfogadta, tavaly júniusban, akkor békefenntartásra, illetve stabilizációra és humanitárius szolgálatok elvégzésére küldtük ki a 300 fős magyar kontingenst. Mint azt mindnyájan tudjuk azóta, a több mint egymillió teljesített szállítási kilométerből 30 ezer körül van azon kilométerek száma, amelyek során gyógyszert és egyéb humanitárius eszközöket szállítottak katonáink, a többi szállított anyag hadianyag, fegyver, lőszer és egyebek voltak. Lehet, hogy a határozat erre lehetőséget ad, de a magyar közvélemény másképp lett a határozat elfogadásánál tájékoztatva, és másképp is gondolkodik erről. Ha miniszter úr ezt nem tartja elfogadhatónak, akkor talán egy közvélemény-kutatást kellene eszközölni ebben az ügyben, hogy a magyar közvélekedés erről hogyan gondolkodik.

De ha a magyar katonák hazahozásáról nem születik döntés a parlamentben, ha a határozatot nem módosítják, akkor a Magyar Demokrata Fórum egy országgyűlési határozati javaslatot nyújt be, ami nagyobb politikai aktivitást kíván és vár el a magyar kormánytól a békés rendezés ügyében. A magyar kormány láthatóan tehetetlen és láthatóan jövőkép nélküli ebben az ügyben. Egyébként az Egyesült Államok kormánya hasonló helyzetben van.

Azt szeretnénk elérni, és szeretném, ha az Országgyűlés pártjai ebben partnereink lennének, hogy a magyar kormány a békés rendezés ügyében sokkal aktívabb diplomáciai tevékenységet fejtsen ki, és amennyiben a további katonai jelenléthez ragaszkodik, akkor ezt tegye meg úgy, ahogy számos részt vevő ország megteszi, és a további katonai jelenlétet tegye függővé attól, hogy vajon ez ENSZ-fennhatóság alatt fog-e történni. Az ENSZ nagyobb szerepvállalása lehet a garanciája annak, hogy egyre közelebb kerüljünk a békés megoldáshoz, és ez lehet a garanciája annak, hogy kevesebb veszteséggel ússza meg Európa, Magyarország és a világ ezt az iraki kalandot.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai