Készült: 2024.04.29.23:28:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2004.04.19.), 167. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:24


Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A magyar népességfogyás egyik jellegzetessége, hogy a középfokú végzettséggel rendelkező nők körében csökken leginkább a születési ráta. Ezzel a végzettséggel többnyire a szolgáltató szektorban lehet elhelyezkedni. Ez azonban azt is jelenti, hogy a gyermekvállalás kérdésekor az átlagosnál több szempontot kell mérlegelni, hiszen ezeken a munkahelyeken rendszerint több műszakos munkarend van. A műszakok pedig általában nehezen egyeztethetők össze a gyermekfelügyelet rendelkezésre álló megoldásaival. Általánosan elterjedt, hogy az óvodák délután fél 5-ig tartanak nyitva, ami még egyműszakos munkavállalónak is nehézséget okozhat, nemhogy annak, aki éppen délután veszi föl a munkát. Ezt támasztja alá a Fejér megyei munkanélküli asszonyok körében végzett kutatás is, mindegyikük három műszakos munkáját veszítette el azért, mert nem volt képes megoldani a gyermekneveléssel kapcsolatos feladatait.

A probléma természetesen nemcsak hazánkban merül fel, az anyák munkába való visszatérése Európa-szerte gondot okoz. Az évtizedek során született megoldások ugyanakkor talán Magyarországra is adaptálhatóak. Ausztriában például a '70-es évektől működnek úgynevezett szülőhelyettes egyesületek, amelyek a szülővel kötött szerződés értelemben ellátják a gyermek felügyeletét, nevelését azokban a napszakokban, amikor a szülő dolgozik. Ha azt vesszük figyelembe, hogy az egykeresős, többgyerekes családoknál nagyfokú, az átlagnál háromszor nagyobb a szegénységkockázat, érthetővé válik, miért sürgős a kérdés hasonló módon történő kezelése.

Tisztelettel kérdem miniszter urat, egyetért-e azzal, hogy a gyermekfelügyeletet biztosító szolgáltatásoknak rugalmasabban kellene alkalmazkodniuk a szülők munkarendjéhez. Ösztönözhetőek-e az ausztriai rendszerhez hasonló megoldások?

Köszönöm a válaszát.




Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai