Készült: 2024.04.29.21:58:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2004.04.19.), 1. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 8:55


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Köszöntöm önöket a mai ülésnapunkon. Köszöntöm valamennyi képviselőtársamat, a kormány képviselőit, és köszöntök mindenkit, aki az ülésteremben, illetőleg a televízió- és a rádiókészülékek előtt kíséri figyelemmel a mai ülésnapunkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 21. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Nagy Nóra jegyző asszony és Balogh László jegyző úr lesz segítségemre. Kérem valamennyi jelen lévő képviselőtársamat és mindenkit, aki majd az ülésterembe érkezik, hogy a csipkártyájuk használatáról ne feledkezzenek meg, a mobiltelefonok használatát pedig mellőzzék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy huszadik századi magyar tragédiára szeretném önöket emlékeztetni. Hatvan esztendeje, nem egészen egy hónappal hazánk német megszállása után indult meg a vidéki zsidóság gettókba kényszerítése, amit hamarosan követtek az Auschwitzba induló halálvonatok. Így került a náci hóhérok kezére a háborús Európa legnagyobb, még létező zsidó közössége. Az áldozatok magyar állampolgárok voltak, többségük az utolsó pillanatig a magyar nemzet részének tekintette magát anyanyelve, kultúrája, szorgalma, tudása jogán.

A magyar zsidók nehezen viselték el az 1919 óta államilag intézményesített antiszemitizmust, de ezt a szörnyű véget el sem tudták képzelni. A deportálás - mint a megszállók megelégedetten állapították meg - hetek alatt, szinte zavartalanul ment végbe. A következmény: a vidék zsidóságának több mint 78, a főváros zsidó népessége 52 százalékának halála, sok százezer áldozat. A megsemmisített hajdani közösségek egykori jelenlétét szívfájdítóan őrzik országszerte a hívők nélküli, elhagyott templomok, s azok a temetők, amelyekbe 1944 óta senkit sem temettek.

A magyar holokausztban egész generációk irtattak ki. Haláluk valamennyiünk pótolhatatlan vesztesége. Örökké hiányozni fog a halálba küldött öregek bölcsessége, a vagonokba tuszkolt asszonyok szívében őrzött jóság és szeretet és az a lehetőség, ami benne volt a hasonló sorsra szánt gyermekekben és fiatalokban. Fájdalmas arra gondolni, mit jelent az élet előtt állók halála, hány tehetséges, dolgos kéz, gondolkodó fő, egykor termékennyé váló anyaöl veszett a haláltáborokban.

Kedves Képviselőtársaim! Fájdalmas tény, hogy az úgynevezett csendes többség akkor passzívan szemlélte ezt a tragédiát. Noha bizonyára sajnálták ismerőseiket, szomszédaikat, de ez az érzés általában nem ment túl a puszta részvéten. Van egy régi zsidó legenda arról, hogy a világ erkölcsi rendjét harminchat igaz ember vigyázza. E kiválasztottak a biztosítékai annak, hogy az emberiesség, az igazságosság törvényei érvényesüljenek a világban. A vészkorszakban szerencsére hazánkban is akadt a mondabeli harminchatnál több polgártársunk, aki az üldözöttek mellé állt, kockáztatva, olykor fel is áldozva életét. Bátrak voltak, ha nem is voltak túl sokan, akik humánumból, keresztényi elkötelezettségből vagy politikai meggyőződésük okán tették, amit szívük diktált. Büszkék lehetünk a világ magyar igazaira, akik nemcsak lelkiismeretük parancsára, de a nemzet becsületéért is cselekedtek.

Kedves Képviselőtársaim! Most, amikor osztozunk a közös gyászban, meg kell követnünk a holokauszt túlélőit, az egész magyar zsidóságot és az érintett roma polgártársainkat. Minden lehetőt meg kell tennünk az 1944-es tragédia okozta sebek enyhítésére. A mai megemlékezés hitem szerint üzenet közvéleményünk és egyben a világ számára, hogy nem felejtünk, hogy nem felejthetünk, emlékezünk és emlékeztetünk, hogy lélekben felszabaduljunk a közös múlt iszonyú terhétől. Ezzel tartozunk önmagunknak és a még gyanútlan jövő nemzedékeinek.

Köszönöm, képviselőtársaim, hogy önökkel együtt emlékezhettem.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! E rövid elnöki megemlékezés után megkezdjük mai munkánkat. Először bejelentem, hogy Körömi Attila képviselőtársunk írásban tájékoztatott arról, hogy kilépett a Fidesz-frakcióból, és 2004. április 13-ától független képviselőként kívánja folytatni munkáját.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy Kékesi Tibor képviselő úr mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó magánvádas indítvány érkezett könnyű testi sértés vétsége miatt a Budapesti II-III. Kerületi Bíróságtól, mely mentelmi ügyet megtárgyalásra kiadtam a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy a Fidesz által előzetesen jelzett mandátumigazolásra az iratok benyújtásának függvényében a későbbiekben kerül sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági elnöki értekezlet alapján tárgysorozatba-vételre, illetve ajánlás készítésére kijelöltem a bizottságokat. Érdeklődő képviselőtársaim a szokásos módon az informatikai hálózaton szerezhetnek információt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja Balogh László, Csampa Zsolt, Csapody Miklós, Csáky András, Fülöp István és Gémesi György képviselő urakat frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta; a Szocialista Párt frakciója a 2004. április 19-i ülésnapra Géczi József Alajos képviselő urat frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta.

Valamennyi frakcióvezető-helyettesnek a megválasztásuk időtartamára eredményes és sikeres munkát kívánok. (Taps.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Herényi Károly frakcióvezető úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából, “Ismét az iraki helyzetrőlö címmel. Öné a szó, frakcióvezető úr.




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai