Készült: 2024.04.26.04:51:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

299. ülésnap (2013.09.09.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt mondja, hogy gyökeres változásra van szükség. Milyen gyökeres változásra? Térjünk vissza oda, hogy évről évre nő az adósság? Térjünk vissza oda, hogy csak külföldről felvett, ez esetben az IMF-től felvett segélyből tud élni az ország? (Soltész Miklós: Így van!) Milyen gyökeres változásra van szükség? Olyanra, hogy állandóan 3 százalék fölött van a deficit, és állandóan a szégyenpadon üljön Magyarország? Ilyenre van szükség? Olyan gyökeres változásra van szükség, amit önök tettek, hogy az emberek nagy része inkább segélyből élt, mint munkából? Úgy gondolom, ez nem vezet sehova, tehát fogalmazza meg, hogy mit ért gyökeres változáson. Nekünk van tapasztalatunk arról, hogy mit jelentett az önök kormányzása, az mit jelentett gyökeres változásként. Ha van alternatívája, fogalmazza meg, de addig abból tudunk kiindulni - nevezheti ezt akár nyolcévezésnek is, de abból tudunk kiindulni -, amit eddig tettek.

Talán elkerülte a tisztelt képviselő úr figyelmét, hogy mi zajlik jelen pillanatban az úgynevezett feltörekvő piacokon, Indiában vagy akár Ázsiában. Ha a Financial Timest olvassa, akkor ott az látszik, hogy vérfürdő van jelen pillanatban ott. Abból indulnak ki, hogy annak a mennyiségi könnyítésnek, ami elindult az Egyesült Államokban, talán bizonytalan, hogy mi a kimenetele, és ennek már azokban az országokban, nevezetesen a délkelet-ázsiai országokban, nagyon-nagyon súlyos következményei vannak. Kelet-Közép-Európát és köztük Magyarországot ez nem érinti, ami köszönhető annak, hogy itt végbement a pénzügyi stabilitás, Magyarországon is végbement a pénzügyi stabilitás, noha mindent megtettek érte, hogy ez ne legyen könnyű. Végbement egy nagyon erős gazdasági reform, ami rugalmassá tette ezeket az országokat, és ezek az országok rendkívül nyitottak a világpiac felé.

A tisztelt képviselő úr említi példaként, hogy hogyan állunk kelet-közép-európai összehasonlításban. Hadd tegyem hozzá, a kelet-közép-európai országoknak nem volt nyolc évig olyan kormányuk, mint az önöké. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Tisztelt képviselő úr, Lengyelországban az adósságráta most 55 százalék; mi 85 százalékkal vettük át. (Dr. Józsa István: Mégis van IMF-hitelük!) Lengyelországban is voltak kormányok, nálunk pedig önök voltak akkor kormányon. Tehát amikor összehasonlítást tesz a kelet-közép-európai országok között, akkor vegye hozzá már azt is, legyen szíves, hogy milyen volt az önök kormányzása, mit tett az alatt az időszak alatt. Lengyelországban - említem a példát - olyan kormányok voltak, amelyek betartották az ottani adósságráta szabályait, és 55 százalék GDP-arányos adósságrátát tartottak végig, vagy ez alatti szinten, 50 és 55 százalék között mozogva, önök pedig eladósították az országot. Innentől kezdve gondolja végig, hogy milyen összehasonlítást lehet tenni azzal, hogy egyes kelet-közép-európai országok - legyenek a lengyelek - dinamikusabban nőnek. Persze, nem volt nekik nyolc évig se Gyurcsány-, se pedig Bajnai-kormányuk. (Derültség.) Nem tehetünk róla, ez a helyzet, amit önök összehoztak. (Dr. Józsa István: Mese!)

Tisztelt Képviselő Úr! Továbbra is javaslom, hogy azért az adatokat célszerű figyelembe venni. Ebben az esztendőben reálbér-növekedés játszódik le, reálbér-növekedés van, javarészt egyébként a rendkívül alacsony inflációnak köszönhetően, de ez reálbér-növekedés, 2,5 százalékos értékű. A foglalkoztatás most már 3 millió 960 ezer fölé emelkedik, folyamatosan nő, hónapról hónapra nő a foglalkoztatás. Tudom, hogy önök nem hisznek a statisztikában, de azért ennek egy jelentős része a versenyszférából jön; jön a közszférából is. Van ebben a foglalkoztatásnövekedésben közmunkából eredő foglalkoztatásnövekedés is, de úgy gondolom, hogy azért ez erősen jelzi, hogy az az út, amelyen az ország elindult, valóban abba az irányba vezet, ami a foglalkoztatás növekedéséhez vezet, a bérek növekedéséhez vezet, és az ország fokozatos gazdasági felzárkózásához vezet.

Ehhez három dologra van szükség: pénzügyi stabilitásra van szükség, rugalmas szabályozásra és olyan reformokra, amelyek rugalmassá teszik a gazdaságot, és egy gazdasági nyitottságra - ezt a hármat mi megtettük. Egyébként ez a három az az elem, amit nem én, hanem a brit jegybank elnöke emel ki, ami válságállóvá tesz egy gazdaságot: pénzügyi stabilitás - ennek nagyon jó jele egyébként a túlzottdeficit-eljárás alól való kikerülés vagy az IMF-hitel visszafizetése; rugalmas szabályozás különösen a munkaerőpiacon, ami ellen önök mindig is tiltakoztak egyébként; harmadrészt pedig a gazdaság nyitottsága. Itt ma már elhangzott a külföldi tőkebefektetések növekedése és aránya Magyarországon, és hogy a magyar gazdaság milyen erősen integrálódik a világpiacon. Ez a három elem az, amelyik továbbviszi és erősíti a magyar gazdaságot. (Dr. Józsa István: Ez kellene!)

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai