Készült: 2024.05.16.21:13:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2012.10.01.), 290-292. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Erika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:06


Felszólalások:  Előző  290 - 292  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ERIKA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívüli indulatokat váltott ki ez a két szakaszból álló törvénymódosítás, amit a miniszter úrral nyújtottunk be, és rendkívül sok rosszindulatú, hozzá nem értő megjegyzést kaptunk (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiban.), amit a tudatlanság, a közigazgatási rendszer ismeretének a hiánya és olyan szemüvegek feltétele jelentett, ami csak oligarchákról szólt, és nem tudom, még kikben tud gondolkodni, de arról nem, hogy a magyar állampolgároknak, a magyar nemzetnek, a magyar gazdaságnak mi az érdeke akkor, amikor kiemelt beruházásokról dönt.

A hozzászólók azzal sem voltak - nem minden hozzászóló természetesen - tisztában (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Mivel? Ki?), hogy milyen feltételek alapján lehet kiemelt beruházás egy kiemelt beruházás. Legalább 90 millió forint teljes költségigényű, legalább 15 munkahely megteremtését biztosító, környezetvédelmi, kutatás-fejlesztési, oktatási, valamint egészségügyi és szociális célok megvalósítását elősegítő (Dr. Apáti István: Szégyelld magad! - Moraj a Jobbik soraiból.), részben vagy egészben európai uniós támogatásból megvalósítandó beruházások lehetnek ilyenek. És akik olyan nagyon keményen, nevetve és időnként minősíthetetlen jelzőket használva támadták azt a jogunkat a miniszter úrral, hogy az alaptörvény szerint, az alkotmány szerint amikor még 2010-ben megválasztottak bennünket országgyűlési képviselőnek, benyújthassunk-e, élhessünk-e azzal a jogunkkal, hogy benyújthassunk-e törvényjavaslatot, törvénymódosítást, ezt egészen elképesztőnek tartom a magukat demokratának nevező (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiból.) és magukat az igazság bajnokának tartó ellenzéki pártok képviselői részéről. (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiból.) Én rendszerváltó képviselőnek tartom magam (Hegedűs Lorántné: Az SZDSZ-ből? - Derültség a Jobbik soraiból.), rendszerváltó politikusnak tartom magam (Moraj a Jobbik soraiból.), és nagyon örülök annak, hogy van olyan alaptörvényünk és van olyan alkotmányunk, amely alapján én ezzel a jogommal élhetek. Én elvárom az ellenzéki képviselőktől, hogy tartsák tiszteletben ezt a jogunkat a miniszter úrral együtt. (Z. Kárpát Dániel: A miniszter úr hol van? - Moraj a Jobbik soraiból. - Közbeszólás a Jobbik soraiból: A kiemelt beruházásoknál! - Derültség a Jobbik és az LMP soraiból.)

A miniszter úr és én nyújtottam be (Moraj. - Az elnök csenget.), és nagyon udvariatlan, hogy bekiabál. Kérem a tiszteletét, ahogy kérem Hegedűs Lorántné tiszteletét is a miniszterelnök úr iránt (Dr. Apáti István: Jaj! - Dr. Józsa István: Ki kell azt érdemelni!)! Lehet, hogy nem az önök miniszterelnök-jelöltjéről beszél, lehet, hogy arra még nagyon sokat kell várni (Derültség a Jobbik és az LMP soraiból.), lehet, hogy a Jobbiknak soha nem lesz miniszterelnöke Magyarországon, de akkor is elvárható minden ellenzéki politikustól, aki demokratának tartja magát (Hegedűs Lorántné közbeszól.), hogy Magyarország miniszterelnökéről ebben a Házban kellő tisztelettel beszéljen (Moraj a Jobbik soraiból.), és ne kiabáljon akkor (Moraj a Jobbik soraiból. - Az elnök csenget.), és ne kiabáljon akkor, amikor (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiból. - Az elnök csenget.) próbálom az érveimet elmondani.

Schiffer képviselő úr nagy indulattal tartotta rossznak, hogy egyáltalán vannak kiemelt beruházások Magyarországon, és magát a törvényt is rossznak tartja, szerinte nincs szükség ilyen törvényre, szerinte nincs szükség az Audi Hungaria Motor Kft. győri beruházására, ahol 900 millió euró a beruházás költsége (Moraj a Jobbik és az LMP soraiból.), közvetlenül 1800-an dolgoznak ott, 10-15 ezer új munkahelyet teremt, és körülbelül 1,8-2 százalékos GDP-növekedést eredményez. (Dr. Schiffer András: Most recesszió van!)

Schiffer képviselő úr szerint és többek szerint az ellenzék részéről Magyarországnak nincs szüksége a Kecskemét közigazgatási területén megvalósuló nagyberuházásra, ami 2012-ben körülbelül 0,5 százalék GDP-növekedést eredményez, míg összességében ez évente körülbelül 1 százalékot fog jelenteni. (Moraj és közbeszólások a Jobbik soraiból.) Munkahelyteremtő hatása 3 ezer fő. Ez nagyon nevetséges, úgy látom, egyeseknek nagyon nevetséges, és 10 ezer fő foglalkozásához járul még hozzá mindamellett, hogy közvetlenül 3 ezer embert foglalkoztatnak.

Ugyanígy a Pannonia Etanol Zrt. Bioetanol-előállító Üzem projekt Dunaföldvár város közigazgatási területén megvalósuló nagyberuházás 120 millió euró, 34-36 milliárd forint. (Dr. Schiffer András: Környezeti hatástanulmány?) A beruházás eredményeként 300-400 millió forinttal nő a befizetett helyi adó mértéke. Erre önök szerint nincsen szükség.

Záhony térségében a vasúti, valamint a belső közúti infrastruktúra fejlesztéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítása (Moraj a Jobbik soraiból.), a beruházás költsége 32,5 milliárd forint, munkahelyteremtő hatása: 400-500 új munkahelyet teremt (Dr. Schiffer András: Mennyi az alkotmányos?). Valamikor is találkoztak olyan emberrel, olyan nagyberuházóval, akinek az engedélyeztetési eljáráson végig kellett jutnia? Hogy hány szakhatósági engedélyre van szükség ahhoz, hogy egy beruházás megfelelő jogi háttérrel, törvényes keretek között beindulhasson? Valószínűleg nem, mert akkor nem támadták volna ezt a törvényjavaslatot. Akkor elismernék azt, hogy igen, kell olyan egyszemélyi felelős az ilyen kiemelt beruházásokhoz, aki kézben tartja azt, hogy a hatóságok megfelelő időben és megfelelő módon, kellő gyorsasággal járjanak el. (Dr. Józsa István: Mindig! Mindig!)

Ezért nyújtottuk be ezt a törvényjavaslatot, és bízunk abban, hogy ezáltal valóban gyorsabban fognak a nagyberuházások engedélyhez jutni, és ezáltal még gyorsabban juttatják munkahelyekhez az embereket. (Dr. Schiffer András: Nyerges vontatóval! - Derültség a Jobbik soraiban. - Az elnök csenget.) Minősíti önöket az a stílus, ahogyan viselkednek...

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Lassabban végzünk, és tovább vitatkozunk feleslegesen, ha nem hagyják, hogy az államtitkár asszony végigmondhassa beszédét. Utána majd áttérünk a következő napirendre, és majd mindenki szót kap ismét. Államtitkár asszony!

DR. SZABÓ ERIKA (Fidesz): Valóban lassabban fog végződni, és nem baj, ez az ellenzéki képviselőket minősíti (Dr. Apáti István: Máshogy már nem tudunk!), akik úgy gondolják, hogy rendkívüli módon értenek mindahhoz, amihez hozzászóltak, de azért hadd mondjam el, hogy az elmúlt két év átalakítási folyamatában éppen a területi közigazgatás átalakításának a rendszere volt az az eleme a nagy rendszerváltoztató célkitűzéseknek, ami jelentős eredményeket tud már felmutatni, és amelynek következő eleméről, a járásról délután az interpelláció keretében is beszéltünk. De azért hadd mondjam el önöknek, hogy milyen elemeken jutottunk túl, és hogy mennyire sikeres az az átalakítási folyamat, amely a területi kormányhivatalok (Dr. Schiffer András: Miről szól? - Dr. Józsa István: A napirendről!) átalakítását jelentette.

Először megszüntettük az MSZP által alkotmánysértő módon létrehozott regionális államigazgatási hivatalokat. Amiatt, hogy önök ezt létrehozták, 20 hónapon keresztül nem működött a törvényességi ellenőrzés az önkormányzatok felett. Ennek köszönhető az a rengeteg visszaélés, bűncselekmény, amelynek egyes fordulatait a tv-híradó minden este közvetíti, amikor az önkormányzati vezetők, akár kerületi, akár fővárosi szinten megbuknak (Dr. Józsa István: Megbuknak a vádak!), megbuknak (Dr. Józsa István: A vádak!), az önök párttársai megbuknak (Dr. Józsa István: A vádak buknak meg!) azzal az eljárással, amit önkormányzati vezetőként vagy képviselőként elkövettek. (Dr. Józsa István: A vádak! Veletek együtt!) Ezt tehát megszüntettük (Dr. Schiffer András: Nincsenek eljárások!), és már 2010. szeptember 1-jével létrehoztuk a fővárosi és kerületi közigazgatási hivatalokat. Most kellene figyelniük, ha szeretnék tudni, hogy mi történt a területi közigazgatásban, akkor most kellene figyelniük, mert akkor lehet, hogy a következő témánál már egy kicsit hozzáértőbben tudnának hozzászólni. (Dr. Apáti István: Ezt a cinizmust! - Moraj a Jobbik soraiból.)

(22.50)

Tehát létrehoztuk a fővárosi és megyei közigazgatási hivatalokat, visszaállítottuk a törvényességi ellenőrzést, és 2011. január 1-jével létrehoztuk a fővárosi és megyei kormányhivatalokat. (Dr. Józsa István: Elég szégyen!) A korábbi közigazgatási hivatali rendszerben az országban körülbelül 1500-an dolgoztak, amikor létrehoztuk és a közigazgatási hivatal mellé 14 szakigazgatási szervet integráltunk, a kormányhivatalokban összességében 23 ezer kormánytisztviselő dolgozott, és ez által az integráció által már a területi közigazgatás felénél, a szakigazgatási szervek felénél egy olyan koordináció jött létre, ami Európában is példátlan (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból, köztük dr. Józsa István: Kormánybiztos kell egy engedélyhez.), hiszen olyan szervezeti integrációt alakítottunk ki, amellyel a kormánymegbízott, aki valóban, igen, a kormány kinyújtott keze területi szinten, hiszen végrehajtatja a kormány döntéseit, és szolgáltatja a kormány döntései számára azokat az adatokat és információkat (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból, köztük dr. Józsa István: Mint a cári rendszer.), amelyek megalapozzák bármely más területen is a kormány döntéseit.

Változatlanul, elnök úr, nagyon udvariatlanul kiabál közbe és méltatlanul viselkedik az ellenzék, de a területi közigazgatás kérdésének, lépéseinek elemeit akkor is ismertetni fogom önökkel. Tehát 14 szakigazgatási szervet integráltunk be a fővárosi és megyei kormányhivatalokba, amelyek másfél éve kiválóan működnek. Működési zavar nem lépett fel, és a következő lépés, amellyel a területi közigazgatásban az állampolgárokhoz szeretne az állam közelebb jutni, az a járás, a járási hivatalok létrehozása. És a járási hivatalok létrehozását követően a végső cél a kormányablakok kialakítása. Az országban nagyságrendjét tekintve körülbelül 300 kormányablakot fogunk létrehozni, és ez lesz az, ami az állampolgárok számára azt a bizonyos egyszerűséget, gyorsaságot, átláthatóságot fogja biztosítani, amit önök számon kérnek, hogy mikor fogja az állam biztosítani az egyszerű állampolgárok vagy a kisemberek számára azt a hatékonyságot, amire szükség lenne. (Folyamatos közbeszólás az ellenzéki padsorokból.) Hát ezzel a rendszerrel.

És egyet lehetne tenni vagy kérdezni, ha valaki a konstruktív ellenzéki mivoltánál fogva próbálna politizálni ebben a parlamentben ennek a törvényjavaslatnak a vitájánál (Dr. Józsa István: Terrorral szemben konstruktivitás?), hogy mi az, amit még hozzátehet a szaktudásával, hozzáértésével, amivel segíteni tudja azt, hogy Magyarországon megvalósuljon az egyablakos ügyintézés lehetősége. Amivel járásonként minden járásszékhelyen és olyan településen, ahol okmányiroda működik, létrehozzuk a kormányablakot, és ezzel 2500 ügy intézését biztosítjuk az állampolgárok számára. Ennél nagyobb ajándékot keveset tudna adni az állam (Folyamatos közbeszólások az ellenzéki padsorokból.), ez az egyszerűséget, a hatékonyságot, az átláthatóságot és a gyorsaságot jelenti.

Mindemellett a kormány nemcsak a kormányprogramban határozta meg, hogy rendet tesz a területi közigazgatásban, hanem az egyszerűsítési program, a Magyary-program keretében folyamatosan dolgozik Navracsics Tibor miniszter úr, miniszterelnök-helyettes úr irányításával az a munkacsoport, amelyet a központi közigazgatásban éppen azon célok érdekében hozott létre, hogy minden ágazat vizsgálja meg, melyek azok a jogszabályok, melyek azok az eljárásrendek, ahol egyszerűsíteni lehet, ahol a jogszabály-változtatással ez a cél elérhető.

Ezért nyújtottuk be tehát miniszter úrral a kiemelt beruházások egyszerűsítését célzó törvénymódosításunkat. Jogunk van hozzá. Jogunk van hozzá! (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból, köztük dr. Józsa István: Ez egy lemondó beszéd?) Ez egy egyszakaszos, a kormánymegbízottak jogait, hatáskörét növelő törvényjavaslat, ami utasításadási joggal erősíti meg a kormánymegbízottat azért, hogy a beruházások valóban megvalósuljanak.

Kérem, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  290 - 292  Következő    Ülésnap adatai