Készült: 2024.05.21.01:10:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 60. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Amióta az MSZP és az SZDSZ kormányoz Magyarországon, a hazai kis- és középvállalkozásokat, illetve mikrovállalkozásokat mostohagyermekként kezeli. Nem elég, hogy a tavaly nyári megszorítások óta közel 10 ezer vállalkozás kényszerült lehúzni a rolót, a kormány által megnövelt adó- és járulékterhek újabb tömeges csődhullámmal fenyegetnek. Félelmeink nem alaptalanok. Ezt jól példázzák az Ipartestületek Országos Szövetségének adatai.

2006 második felében újabb 25 ezer vállalkozó adta vissza engedélyét, tehát közel ötödével több céget számoltak fel, mint az azt megelőző évben. A tovább szűkülő adókedvezmények, a felkúszó energiaárak és a szűkülő hazai piac cégek tömegeit taszítja csődbe vagy a feketegazdaságba.

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az állam évek óta képtelen fölszámolni a vállalkozásokat megbénító, tőle kiinduló lánctartozásokat. Sőt hírhedt áfa-visszatartási akciójával gerjesztette azokat. Felmerül a kérdés: vajon a kormány miért nem dolgozott ki az évek során hatékony ösztönző programot a vállalkozások, a kisvállalkozások megerősítése érdekében? Erős a gyanú, hogy a kormány részéről az egész csupán hozzáállás kérdése. Ezt támasztja alá, hogy a hazánkban megtelepedő multinacionális cégek a kis- és középvállalkozások problémáinak töredékével sem szembesülnek.

A nagyvállalkozói kör 2005-ben 370 milliárd forintnyi pénzügyi támogatást és 118 milliárd forintnyi adókedvezményt kapott. A kormány elszántságát bizonyítja az is, hogy még olyan kockázatos technikát is alkalmazott, amely miatt az Európai Bizottság nemrég eljárást indított Magyarország ellen. Az Unió a kivételezett nagyvállalatok belső kamatjövedelmének 50 százalékos adómentességét kifogásolta. Ezt a kedvezményt - talán nem meglepő - 2003-ban éppen az új szocialista kormány első pénzügyminisztere, László Csaba biztosította számukra.

Államtitkár Úr! Már az Uniónak is szemet szúrt, hogy a kormány óriásvállalkozásokat segítő támogatási gyakorlata igencsak félrebillent. Kérdezem, miért nem támogatja hasonló leleménnyel a magyar vállalatok 97 százalékát kitevő kis- és középvállalkozásokat. Ők adják a munkahelyek közel kétharmadát és a nemzeti jövedelem felét. Ennek ellenére az uniós forrásokból mindössze 12-15 százalékban részesednek, és a kormányzati megszorító intézkedések is elsősorban őket sújtják.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai