Készült: 2024.05.21.06:58:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 6. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, egy hét múlva húsvét lesz, és a húsvét mindnyájunk ünnepe, hiszen vallási tartalma mellett az egész társadalomnak szóló üzenete is van. A vallási tartalom nyilvánvaló, az Ószövetség népe a szabadulást ünnepelte, a keresztények számára viszont a legnagyobb ünnep a húsvét, még ha karácsony a leghangulatosabb is, hiszen húsvétkor az üdvtörténet központi eseményét, Jézus Krisztus szenvedését, halálát és feltámadását ünnepeljük. Ez az esemény választ ad az élet és halál misztériumára rákérdező ember kérdésére is.

De mi az az üzenet, amit mindenkinek tartalmaz a húsvét? A gyerekeknek persze elsősorban a csokitojást tojó nyusziról szól, ez is a húsvéthoz tartozik. A nyúlszülő ilyenkor fészket rak, és beleteszi az ajándékot. Az idő múltával persze egyre nehezebb a zongora alá bemászni és ott fészkelni, de a gyerek, illetve az unokák öröme kárpótol minket ezért.

A felnőtt ember számára azonban az üzenet kettős. Egyrészt az ünnepről általában szól. Az ünnep mit jelent az egyén, a család és a társadalom, a nemzet számára? Ilyenkor az ember hátat fordít a hétköznapoknak, leül a családi asztalhoz, koccint a barátaival, és egy picit kinyílik a szeme azokra a dolgokra, amiket hétköznap nem vesz észre. Az ünnep tárgya felé fordulunk, és ez azt is jelenti, hogy egymás felé is fordulunk. Társ kell az ünnephez, társak, elsősorban család, mert egyedül nem lehet ünnepelni. Az ünnep közösséget teremt. És ha ezt az üzenetét nézzük a húsvétnak, akkor ez már a társadalom egészének is szól, hiszen az ünnep nemcsak közösséget, de egységet is teremt, egységet a nemzet életében is. Bízzunk benne, hogy fogunk tudni egyszer így ünnepelni.

A húsvétnak azonban van egy egészen konkrét üzenete, amely az életről szól, az élet igenléséről, az élet kultúrájáról, ami nemcsak az élet feltétlen tiszteletét jelenti - sokan vagyunk, akik külön is hangsúlyt teszünk az élet kezdetének és végének feltétlen tiszteletére -, de az életigenlés az új élet megjelenésének örömét is jelenti, a gyermekek fogadásának örömét, és ez mindig nagyobb kell hogy legyen a félelemnél, a jövőtől, a bizonytalantól való félelemnél. Nagyvonalú kell hogy legyen, az áldozattól való félelemnél is erősebb. A húsvét üzenete az is, hogy az élet az áldozatból fakad.

És még valamit engedjenek meg. Korunk emberének szüksége van arra, hogy igent mondjon a teljes emberi életre. A teljes emberi élet pedig a másikkal való kapcsolatban, a másokkal való kapcsolatban és - most megint vissza kell térnem - a családdal való életben teljesedik ki, hiszen önmagamat a társsal való kapcsolatban találom meg, és életünk a családban teljesedik ki. A húsvét üzenete tehát, ha egy mondatban akarom kifejezni, az, hogy a másokért hozott áldozatból élet fakad. Ez érvényes a családra, és érvényes a nemzet egészére is.

Mindenkinek, megkülönböztetés nélkül, szép húsvétot kívánok. Isten áldja Magyarország népét! (Taps.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai