Készült: 2024.05.17.17:52:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Garamhegyi Ábel
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAMHEGYI ÁBEL gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Akik nekem és a minisztériumunknak csalódottnak tűnnek, és a sóhajuk elhallatszik hozzánk, azok elsősorban az ellenzéki képviselők a gazdaság állapotáról nem hasonló megjegyzésekkel tudnánk élni.

Engedje meg, hogy hadd reagáljak arra a néhány konkrét felvetésre, amit elmondott! A KKV-szektor elkeseredettségét éppen a Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet - amely a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egy intézete - utóbbi, januári felméréséből tudom cáfolni, a kis- és középvállalkozói körből pontosan az ön állításaival ellentétes megállapítások olvashatók ki. Az elindított kormányzati intézkedések következtében a vállalkozásokra egyértelműen pozitív hatásokat jeleznek, mi több, mind az Ecostat, mind pedig a Gazdaságkutató Intézet konjunktúraindexe ebben a vállalkozói körben is határozottan növekvő, pozitív tendenciákat mutat.

A KKV-szektor feltételeinek javítása érdekében azonban valóban nagyon sok tennivalónk van, pontosan ezeket a tennivalókat foglalta össze az "Üzletre hangolva" című programcsomag, amely már az egyik fő célunkat, az adminisztratív terhek csökkentését is viszonylag hatékonyan tudja kezelni.

Egyetértek a képviselő asszonnyal a körbetartozások kezelésének problematikájában, valóban fontos ezt a kérdést kezelni, a fent említett programcsomag ennek visszaszorítására is tartalmaz intézkedéscsomagot. Ez mintegy öt törvény módosítását készíti elő, az előkészítő munkák a vállalt március 31-i határidőre befejeződtek. Azt gondolom, ez egy jó ütemben haladó program.

A KKV-szektor kontra nagyvállalati támogatás ügyében többször elmondtuk, most is el tudom mondani, hogy igen, megfelelőnek tartjuk a jelenlegi támogatáspolitikát, ez szakértői vélemények és gazdaságpolitikai célok alapján került kialakításra. Nincs olyan kutatás, ami ne támasztaná alá azt, hogy a nagyvállalati támogatások nagyon jelentős mértékben kisvállalati megrendeléseket, középvállalati megrendeléseket generálnak, tehát oktalan az az elválasztás, hogy nagyvállalati támogatás, kisvállalati támogatás. Bod Péter Ákost tudom idézni, aki a Corvinus Egyetem professzoraként jelentette ki pontosan az ön által idézett ÁSZ-elnöki megállapítás kapcsán, hogy nincs olyan metódus, amivel ez megbízhatóan alátámasztható adat lenne. Azt is látnunk kell, hogy a magyar gazdaságban EU-tagként a nagyvállalatokért folyik erősebb verseny, és amikor a nagyvállalatok sikeres működést tudnak maguk mögött Magyarországon, ez húzza a kisvállalati szektort, a beszállítói szektort. Természetesen nem szeretnénk elhanyagolni a kisvállalatokat, és természetesen nem támasztunk teljesíthetetlen követeléseket a kisvállalatokkal szemben, nagyon alapos szakértői vizsgálatok mutatják azt, hogy vállalható, teljesíthető a feltételrendszer a támogatásokban.

Azt kérem, hogy maradjunk meg azoknál az elemző intézeteknél, maradjunk meg azoknál a mérhető, objektív adatoknál, amelyekkel tudunk vitatkozni, és sokkal kevésbé hozzuk be ezeket az inkább érzelmi elemeket az interpellációkba.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai