Készült: 2024.05.17.19:31:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 203. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Mélységesen egyetértek a kormány álláspontjával és az előttem szóló Bárándy Gergő álláspontjával, mert ez a javaslat ebben a formájában nem fogadható így el véleményem szerint.

Amikor még az 1998. évi XIX. törvénynek, a hatályos büntetőeljárási törvénynek az előkészületi munkálatai folytak, emlékszem, hogy nagyon nagy vitát váltott ki, és jogász szakmai körökben eléggé egyöntetű volt a támogatása annak a kizárásra vonatkozó szigorúbb szabályozásnak, amely végre idén január 1-jével hatályba léphetett. Én azt gondolom, minden szempontból aggályos az, ha a szakértőkre, az egyébként nagyon-nagyon fontos szerepet betöltő szakértőkre, akiknek a munkája ma már nagyon nagy számú ügyben ügydöntő jelentőségű, azaz a szakértő véleménye alapvetően megalapoz egy bírói döntést, az ő szakértői tevékenységüknek a hitelességébe, megkérdőjelezhetetlenségébe, pártatlanságába vetett hit és bizalom a büntetőeljárásban - egyébként természetesen más bírósági eljárásokban is, mindegy milyen területről beszélünk - meghatározó jelentőségű. Ha ez bármilyen szempontból csorbul, vagy bármilyen szempontból megkérdőjelezhető, akkor az egész eljárásba vetett bizalom is megkérdőjelezhető, és ez nagyon nagy kár lenne a magyar igazságszolgáltatásban.

Tehát amikor az igazságügyi szakértői tevékenységre vonatkozóan 2005-ben törvényjavaslatot terjesztett a kormány a Ház elé, akkor egy módosító javaslattal próbáltuk meg kezelni azt a kérdést, hogy a szakértő kizárására vonatkozó szabályok hogyan nézzenek ki. (Mobiltelefonjára pillant.) Bocsánat, én csak gyorsan megnéztem egy SMS-üzenetet, mert rákérdeztem arra, hogy ezt a módosító javaslatot vajon annak idején kik támogatták. Nagyon kevés kivétellel a Ház támogatta azt a módosítást, ami az igazságügyi szakértői törvénynek ezt a bizonyos 35. §-át módosította.

Egy nagyon picit félreérthető volt, amit Bárándy Gergely kollégám az imént mondott, hogy indokolt a szakértő kizárásának szabályain valamelyest változtatni. A hozzátartozóra vonatkozó szabály... (Dr. Bárándy Gergely bólint.) Magyarán, ha jól értettem, Bárándy kolléga úr azt képviseli, ahogy én is, hogy a szakértő kizárásának szabályozása semmilyen tekintetben ne változzon, a hozzátartozóra vonatkozóan kerüljön ki ez a szigorú megkötés a törvényjavaslatból.

Ezzel mi is egyet tudunk érteni, valóban indokolatlan, hogy az ügyészre, a bíróra, az ügyvédre vagy az eljárás bármelyik más fontos szereplőjére vonatkozó kizárási szabályokhoz képest szigorúbbak legyenek. De amit önök szeretnének, tisztelt Vitányi képviselő úr, a szakértő kizárásának esetét, visszaállítaná a korábban hatályos rendelkezéseket, holott most jelentősen szigorúbb. Azaz nem állhat alkalmazotti és szolgálati viszonyban azzal az intézménnyel, amely a nyomozó hatóságot jelenti, azaz a rendőrséggel. Azért van az igazságügyi szakértői hálózat és rendszer, hogy az igazságügyi szakértők ennek keretében fejtsék ki tevékenységüket. És ez így van rendjén, ezért született az igazságügyi szakértőkre vonatkozóan törvényjavaslat.

Nem értem az indokolást, amely arról szól, hogy az elmúlt időszak bebizonyította, hogy ez a szabályozás nem volt helyénvaló. 2007. január 1-jén lépett hatályba a szabályozás, 2007. január 1-jéhez képest alig néhány hónap telt el, a büntetőeljárásban egy ilyen időintervallum sokkal rövidebb annál, mint hogy alapvető következtetéseket lehessen levonni. Az viszont igaz, hogy a korábbi összes tapasztalat, amely az 1998. évi XIX. törvény hatálybalépése óta keletkezett ügyekre vonatkozik, bizony megalapozta azt, amit annak idején Devánszkiné Molnár Katalin képviselő asszony terjesztett elő - egyébként itt van előttem a javaslat (Felmutatja.) -, és amelynek indokolása érdemben teljes mértékben megfelel annak az indokolásnak, amit én is helyénvalónak tartok, és ami az imént elhangzott a kormány tisztelt képviselői részéről, államtitkár úr részéről. Tehát az igazságszolgáltatásba vetett bizalom nagyon fontos dolog, ezért a szakértői pártatlanság, függetlenség és sehova nem tartozás egy olyan nagyon lényeges momentum, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Tehát mi nem támogatjuk az előterjesztő javaslatát, viszont azt a módosítást, ami a hozzátartozóra vonatkozó enyhébb szabályokat jelenti, el tudjuk fogadni. Ezzel és csak ezzel tudjuk támogatni egyébként nem az alapjavaslatot, hanem az ezzel ellentétes tartalmú módosítást.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai