Készült: 2024.05.21.09:18:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 197. felszólalás
Felszólaló Dr. Vitányi István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VITÁNYI ISTVÁN (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Répássy Róbert képviselőtársammal a büntetőeljárásról szóló törvény egy szakaszának egyetlen bekezdésére tettünk módosító javaslatot, és úgy gondolom, azáltal, hogy az alkotmányügyi bizottság március 26-án tárgysorozatba vette, és általános vitára alkalmasnak találta, valamint a mai napon a tisztelt Országgyűlés a napirendet ezzel a javaslattal kiegészítette, egy olyan módosító javaslatot nyújtottunk be, amely a kormány részéről is támogatásra talál, és bízunk benne, hogy ezt a későbbiek során a parlament meg fogja szavazni.

(18.20)

Tulajdonképpen a módosító indítványunk a büntetőeljárási törvény szakértők kizárására vonatkozó rendelkezésére irányul. 2007. január 1-jéig a korábbi hatályos büntetőeljárási törvény úgy rendelkezett a szakértők kizárásáról, hogy szakértőként nem járhat el, aki az ügyben mint bíró, ügyész vagy nyomozó hatóság tagja járt vagy jár el, valamint ezek hozzátartozója.

Időközben 2007. január 1-jén lépett hatályba a 2005. évi XLVII. törvénnyel módosított, a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 103. § (1) bekezdésének b) pontja, amely újraszabályozta a szakértők kizárását. A módosítás a szakértők kizárása kapcsán szigorúbb rendelkezést állapított meg. A jogalkotó a korábbi kizárási okok mellett egy újabb elemmel egészítette ki a szakértők kizárásának szabályait. Eszerint szakértőként nem járhat el, aki az ügyben eljárt vagy eljáró bírósággal, ügyészséggel, nyomozó hatósággal alkalmazotti vagy szolgálati viszonyban levő személy és ezek hozzátartozója.

A törvény hatálybalépése óta bebizonyosodott, hogy az új szabályozás indokolatlanul zár ki szakértőket a büntetőeljárásból. Javaslatunkban a korábbi szabályozás visszaállítását indítványoztuk. Eszerint a szakértő csak olyan ügyekben köteles az összeférhetetlenségét bejelenteni, ahol a szakértő vagy hozzátartozója az adott ügy elbírálásában bíróként, ügyészként vagy nyomozó hatóság tagjaként jár el. Ez a rendelkezés álláspontom szerint elégséges garanciát biztosít a szakértő esetleges elfogultságának kiszűrésére. Egyébként az alkotmányügyi bizottságban a benyújtott törvénymódosítási javaslatunk tárgyalása során a kormánypárti képviselő is úgy nyilatkozott, hogy támogatható az előterjesztésünk.

Jelen volt a bizottsági ülésen dr. Melegh Gábor, az Igazságügyi Szakértői Kamara elnöke, aki hozzászólásában szintén támogatásáról biztosította a javaslatunkat, sőt ő is úgy látja, hogy túlzottan szigorú a január 1-jén bevezetett szabály. Néhány gyakorlati példát is felhozott annak igazolására, hogy szükségeltetik a törvény módosítása, ebből néhány mondatot, ha szabad, az időkeretem terhére még idéznék. Tehát Melegh Gábor szerint több megyében a szakértői intézet vezetője érintett, így az egész megyében az összes ott foglalkoztatott szakértő gyakorlatilag ki van zárva, mert ott az intézet más megyében nem folytathat szakértői tevékenységet. Talán nem foglalkoztak kellően azzal, hogy a folyamatban lévő ügyeknek ez egy további elhúzódását jelenti, hiszen a kizárt szakértők véleménye helyett valaki mást kell igénybe venni, és ennek jelentős költségigénye van. Előadása szerint ő tíz éve vezetője a szakértői kamarának, és tíz év alatt egyetlen bejelentés sem érkezett, amely a szakértői tevékenységet kifogásolta volna.

Álláspontunk szerint a büntetőeljárási jogszabálynak ez irányú módosítása mindenképpen szükségeltetik. Kérjük a kormánypárti képviselőket, hogy szíveskedjenek támogatni, és ha esetlegesen módosító indítványuk van, azt nyilvánvalóan megtárgyaljuk, és amennyiben úgy találjuk, akkor azokat mi is támogatni fogjuk.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai