Készült: 2024.05.21.03:55:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 187. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:54


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha az előttem szóló tisztelt kollégák, képviselő urak felszólalására próbálok röviden reagálni, akkor rögtön mondhatom azt, hogy az ördög mindig a részletekben bújik meg. Ez nagyon jól kiderült az elhangzottakból, mert azt hiszem, az mindannyiunk számára világos, hogy erre a törvényjavaslatra szükség van, és én is úgy gondolom - a frakcióm nevében is mondhatom -, hogy alapvetően egy jól kidolgozott, megfelelően előkészített, színvonalas törvényjavaslat fekszik előttünk, amit minden bizonnyal mi is fogunk tudni támogatni. Én most kevésbé bocsátkoznék azokba az egyébként nagyon fontos részleteibe, ami mondjuk, a 70 euró és 150 euró egymással történő szembeállítását jelenti; úgy gondolom, jogos a felvetés, és valamilyen megoldást találni kell rá.

Ha az alapjavaslatból indulunk ki, akkor érdemes megemlíteni, hogy ez a harmadik pilléres együttműködés rohamosan fejlődő területe az európai együttműködésnek. Ez alól viszonylag hosszú időn keresztül egy elég jelentős kivételt képezett a bagatell büntetőügyekre vagy más néven szabálysértési ügyekre vonatkozó együttműködés, mert való igaz, hogy messze nem egységes az Európai Unió tagállamainak szabálysértési joga. Nem is tudott mást célul tűzni az egyezmény, mint azt, hogy olyan alapvető kritériumokat állított fel, hogy például követelmény az, hogy szabálysértési ügyekben a jogsegély tekintetében együttműködjenek egymással a tagállamok, amennyiben mindkét államban, a megkereső és a megkeresett államban egyaránt szabálysértésnek minősül az adott cselekmény, és mondjuk, azzal szemben, amely határozatot első fokon hoznak, bírói jogorvoslatnak van helye.

Azt hiszem, hogy szükség van erre a törvényre, mert mindannyian tudjuk, akár ha mi járunk külföldön, akár ha külföldiekkel találkozunk Magyarországon, bizony nincs nagyon jó hatással az állampolgári fegyelemre az a körülmény, hogy az idegen országban, más európai uniós államban járó honfitársaink vagy bárki más - azaz ha harmadik államban tartózkodik valaki - egy kicsit lazábban veszik a parkolásra vonatkozó szabályokat, esetleg egy kicsit lazábbra veszik a közlekedési szabályokat, mert jó eséllyel számíthatnak arra, hogyha éppen helyszíni bírsággal nem sikerül őket fülön csípni egy-egy apró szabálytalanság miatt, akkor a büntetés jó eséllyel megúszható, holott egyébként többségük nagyon fegyelmezett állampolgár, akik nagyon jól tudják, hogy a saját országukban súlyos büntetőpontok, pénzbírság és egyéb szankciók várhatnak rájuk, alapvetően persze pénzbírság. Ezért aztán úgy gondolom, hogy indokolt egy ilyen szabályozás hatálybaléptetése, és talán jó lett volna, ha egy kicsit korábban születik.

Ha az európai jogfejlődést vesszük figyelembe, akkor minden bizonnyal megállapíthatjuk, hogy a most hatályba lépő rendelkezések is valószínűleg rövid, belátható időn belül változni fognak, mert azt hiszem, hogy a gyakorlat megfelelő iránya az lesz, hogy előbb-utóbb a központi hatóság kihagyásával, tehát a legfőbb ügyész megkeresése nélkül a hatóságok majd közvetlenül egymást megkeresve fognak tudni ezeken a területeken együttműködni. Most egészen biztosan könnyebbséget jelent, hogy mondjuk, a kisújszállási jegyzőnek a legfőbb ügyész a közreműködésével szakmailag is segítséget nyújt, de ha majd ezek a jogszabályok megfelelően mélyen beülnek a magyar társadalom tudatába, és a jogalkalmazás tekintetében nem lesznek problémák, akkor bizonyára feleslegessé válik az ügyeknek ez a központi csatornán keresztül való továbbítása, ami úgy tűnik, hogy most még szükséges.

A törvényjavaslat világos és egyértelmű szabályokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy eljárási és pénzbírságot kiszabó jogerős szabálysértési határozat végrehajtásának átvétele-átadása az, amely a törvényjavaslat szabályozási tárgyát képezi, tehát csak a pénzbírságra vonatkozóan lehet a szabálysértési határozatok végrehajtásának átvételéről beszélni.

Az eljárási megkeresésekről eddig kevés szó esett. Érdemes megemlíteni, hogy ez jelenti az eljárási hatóságok megkeresését adatszolgáltatási tekintetben, de mind tanú, mind szakértő, mind az eljárás alá vont személy meghallgatása, sőt telefonon, azaz közvetett módon történő meghallgatása is szóba jöhet ebben a tekintetben, az együttműködésnek, a kölcsönös jogsegélynek ez tárgya lehet. A jogsegély önmagában azt jelenti, hogy a hatóságok segítik egymás munkáját a különböző országokban. Ez így nagyon helyes és nagyon jó, mert segít elmélyíteni azt az összetartozást, amelyet az Európai Unió mindig is céljául tűzött ki.

Én, aki Szombathelyen élek, és mindössze tíz kilométerre lakom az osztrák határtól, a napi életben is közvetlenül tapasztalni fogom majd ennek a kedvező hatását, mert úgy gondolom, kevésbé kell bosszankodnom azon, hogy Szombathelyen osztrák barátaink kicsit lazábban veszik a parkolási szabályokat, és könnyebben állnak meg ott, ahol bennünket, magyar állampolgárokat könnyebben és gyorsabban megbírságolnak.

(18.00)

És bizony nekünk is tudomásul kell vennünk, hogy egy ausztriai gyorshajtásnak tetemes költségvonzata lehet, és ezek nem lesznek elkerülhetők. Ez helyes, mert egyébként az ilyen típusú tiltásoknak, törvényeknek, mint általában a büntetőjognak is, a visszatartó ereje elsősorban a gyorsaságban és a büntetés elkerülhetetlenségének tudatában van. Tehát ha mindenki tudja azt, hogy nem érdemes szabálytalankodni, mert elkerülhetetlenül meg fognak büntetni, akkor ez igen komoly visszatartó erővel bír, és azt gondolom, hogy ez nagyon jó hatással lesz majd a természetes jogkövető magatartás kialakulására, annak erősödésére is, mert mindenkiben tudatosodik az, hogy itthon és külföldön egyaránt be kell tartani a szabályokat.

Biztos, hogy vannak apróbb problémák, ezekről, ahogy említettem, kollégáim már konkrétan is tettek említést. Úgy gondolom, ezek kiküszöbölhetőek, és úgy látszik, egyetértés mutatkozik a parlamentben abban, hogy ezt a törvényjavaslatot, remélhetőleg ezen problémák kiküszöbölése után, mindannyian tudni fogjuk támogatni. Mi is ezt fogjuk tenni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai