Készült: 2024.05.21.06:05:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 179. felszólalás
Felszólaló Dr. Kondorosi Ferenc
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONDOROSI FERENC igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! (Általános zaj. - Az elnök csenget.) A most tárgyalandó törvényjavaslat a szabálysértési jogsegélyről rendelkezik, és kis mértékben módosítja a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló törvényt. A javaslat több európai közösségi jogi aktus rendelkezéseinek való megfelelést szolgálja.

A szabálysértési jogsegélyről szóló törvény megalkotásának indokai nagyon röviden a következőkben foglalhatók össze. Az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló egyezmény kimondja (Általános zaj. - Az elnök csenget.), hogy a tagállamok kölcsönös jogsegélyt nyújtanak a közigazgatási hatóságok által olyan cselekmények miatt indított eljárások során is, amely cselekmények a megkereső vagy a megkeresett, vagy mindkét tagállam nemzeti joga szerint szabálysértésként büntetendő, ha a közigazgatási hatóság határozata ellen egy büntetőügyben is illetékes bírósághoz lehet fordulni. Az egyezmény e rendelkezésének gyakorlati végrehajtására azonban ez idáig nem épült ki az a jogi szabályozás, amely a szabálysértési ügyekben kölcsönös jogsegély teljesítését lehetővé teszi.

A kölcsönös elismerés elvének a pénzbüntetésekre való alkalmazásáról szóló tanácsi kerethatározat, valamint a schengeni végrehajtási szabályok értelmében a közúti közlekedési szabályok megsértése miatt, illetve a szabálysértésnek minősülő más büntetendő cselekmények miatt lefolytatott szabálysértési eljárásban a kiszabott pénzbírság kölcsönös végrehajtását valamennyi tagállamnak biztosítani kell.

A szabálysértési jogsegély két formájának alapvető szabályait, az eljárási jogsegélyt és a pénzbírságot kiszabó jogerős szabálysértési határozat végrehajtásának átvételét, illetve átadását a javaslat az általános szabályok között rögzíti.

Az eljárási jogsegély legfontosabb elemei a következők. Az eljárási jogsegély valamennyi szabálysértési eljárásban előterjeszthető, illetve teljesíthető. Az eljárási jogsegély kiterjedhet a tanú, a szakértő és az eljárás alá vont személy meghallgatására, okirat- vagy szabálysértési eljárás iratainak a külföldi hatóság részére történő megküldésére, a szabálysértési eljárás iratainak kézbesítésére, a szabálysértési eljárás alá vont személy hatósági nyilvántartásban szereplő személyes adatairól történő adatszolgáltatásra. Emellett a javaslat rögzíti az eljárási jogsegély részletszabályait is, mint például a nyelvhasználat kérdése az együttműködő tagállamok között.

A pénzbírságot kiszabó jogerős határozat végrehajtása átadásának és átvételének a legfontosabb elemei a következők. A külföldön elkövetett szabálysértés miatt a külföldi hatóság vagy bíróság által kiszabott pénzbírságról rendelkező jogerős szabálysértési határozat végrehajtásának átvételére akkor kerülhet sor, ha az elkövető Magyarországon lakóhellyel, tartózkodási hellyel vagy vagyonnal, illetve jövedelemmel rendelkezik, továbbá ha a külföldi határozatban kiszabott összeg meghaladja a 70 eurót. A pénzbírságot kiszabó jogerős szabálysértési határozat végrehajtásának átadására ennél szűkebb körben, a javaslat mellékletében meghatározott szabálysértések miatt hozott határozatok esetén akkor kerülhet sor, ha a pénzbírság összege legalább 150 eurónak megfelelő összeg. A végrehajtás átadása akkor célszerű, ha az elkövető külföldi vagy magyar állampolgár ugyan, de lakóhelye, tartózkodási helye külföldön van, vagy külföldön vagyonnal, illetve jövedelemmel rendelkezik.

Az önök előtt fekvő javaslat elsősorban az európai uniós jogalkotási kötelezettségeink végrehajtására irányul. Emellett a javaslat azt a régóta fennálló elvárást is teljesíti, hogy a szabálysértési ügyekben is megteremtődjön a nemzetközi együttműködéshez szükséges jogi háttér. A javaslat orvosolja továbbá azt a fennálló problémát is, miszerint a szabálysértést elkövető külföldi állampolgárok nagy száma elkerüli a felelősségre vonást a határon átnyúló együttműködés hiányában. Azt mondhatjuk tehát, hogy a tervezet még a törvény előtti egyenlőség garanciarendszerét is továbbépíti.

Mindezekre tekintettel kérem, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm. (Taps az MSZP-frakció soraiból.)




Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai