Készült: 2024.09.19.03:26:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2013.05.21.),  73-78. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:35


Felszólalások:   63-73   73-78   79-87      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az hangzott el az elnöklőtől, hogy fél percet kap arra, hogy befejezze az egyperces indoklását. (Novák Előd: Szó sem volt fél percről!) Ezt hét másodperccel túllépte. Ennél nem tudok kompromisszumkészebb lenni. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Tehát az MSZP képviselőinek fáj az igazság. - Novák Előd: Akinek nem inge, ne vegye magára! - Taps a Jobbik soraiban.))

Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Megkérdezem az Országgyűlést, hogyan szavaznak. Döntsenek! (Szavazás.) Köszönöm.

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés 167 igen szavazattal, 22 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett elfogadta az államtitkári választ.

Stágel Bence, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a közigazgatási és igazságügyi miniszterhez: "A kommunista nyugdíj-privilégiumok felülvizsgálata" címmel. Stágel Bence képviselő urat illeti meg a szó 3 perces időkeretben.

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány megalakulása óta elkötelezett a kommunizmus alatt elkövetett bűnök feltárása és az ott elkövetett bűnök jóvátétele mellett. Már a parlamentben is többször szót emeltünk nemzetünk XX. századi történelmének egyik legsötétebb időszaka, a kommunizmus ellen. Még 2000-ben vezette be a Magyar Országgyűlés a kommunizmus áldozatainak emléknapját, és a diktatúrákkal való teljes körű szakítás jegyében fogadta el tavaly a parlament azt a törvényt, amely a XX. századi diktatúrák és a kommunista diktatúra közterületi elnevezéseinek tilalmáról rendelkezett. A kormány deklarált célja volt, hogy nemcsak erkölcsi, hanem anyagi szempontból is törekszik arra, hogy kárpótolja az áldozatokat.

A parlament 2012 júliusában döntött arról, hogy megvonják a nyugdíj-kiegészítés helyébe lépő pótlékot azoktól, akiknek az 1990 előtti tevékenysége összeegyeztethetetlen a demokratikus értékrenddel. Az új jogszabály végre erkölcsi igazságot szolgáltathat azoknak a családoknak, akiket a kommunista diktatúra alatt meghurcoltak, megnyomorítottak, s habár mostanra a diktatúra kiszolgálóinak száma jelentősen csökkent, még mindig sokan kapnak tulajdonképpeni jutalmat az államtól, rég elkövetett hibás döntéseik, bűneik ellenszolgáltatásaként. Sajnos, ezeket a bűnöket már nem tehetjük meg nem történtté, de talán mód nyílhat arra, hogy lehetőségeinkhez mérten legalább csökkentsük azt az igazságtalanságérzetet, amit az áldozatok és családjaik éreznek a mai napig is.

Az Országgyűlés határozatban rendelkezett a kommunista diktatúra által kitelepítettek, valamint az őket befogadók emlékének megörökítéséről. Azoknak a szomorú sorsú honfitársainknak az esetében, akiket munkatáborban fogva tartottak, a Szovjetunióba hurcoltak vagy az '56-os forradalom miatt meghurcoltak, a kormány 50 százalékkal megemelte az eddigi juttatásuk összegét. További intézkedéseknek köszönhetően már nemcsak a három év szabadságkorlátozást vagy szabadságvesztést elszenvedettek részesülhetnek a juttatásban, hanem azok is, akik esetében a szabadságkorlátozás az egy évet elérte.

Sajnos, a rendszerváltás elején a nyugdíj-felülvizsgálat csak felületesen történt meg. A Göncz Árpád vezette bizottság kezei között átcsúsztak azok az emberek, akik méltatlanok voltak bármifajta nyugdíjpótlékra. Most eljött az idő, hogy az áldozatok után méltó módon foglalkozzunk a terror kiszolgálóival, emberek százezreinek megkeserítőivel. A kommunista nyugdíj-privilégiumok áttekintése és vizsgálata céljából szakértői bizottság is alakult. Az áldozatok és az ország erkölcsi elégtételéhez elengedhetetlen, hogy a bizottság határidőre végre befejezze a munkáját.

Kérdezem államtitkár urat, hogy jelenleg hol tart a kommunista nyugdíj-kiegészítés helyébe lépő pótlékok felülvizsgálata, illetve kérdezem, hogy milyen listák alapján dolgoztak. A harmadik kérdésem pedig az, hogy visszamenőleges hatályú lesz-e ez a módosítás.

Várom ezzel kapcsolatban megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük szépen, képviselő úr. A kormány nevében megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ahogy ön is mondta, egy olyan munkát végez el most egy ötfős szakértői bizottság egy tavaly elfogadott törvény alapján, amely munkára igazából nem lenne szükség akkor, ha a kilencvenes évek elején az akkori köztársasági elnök úr által vezetett bizottság alapos munkát végzett volna, és nem csúsztak volna át - mint látjuk - százas nagyságrendben olyan emberek azon a rostán, azon a szűrőn, akik igazából méltatlanok bármifajta pluszjuttatásra. Olyan emberekről van tehát itt szó, akik valamilyen kitüntetést, díjat, elismerést kaptak, amellyel nyugdíj-kiegészítés jár. Ezt most már nyugdíjpótléknak hívjuk, de erre a pótlékra valójában méltatlanok, érdemtelenek, hiszen nem valamilyen szakmai teljesítmény, valamilyen kiváló munkateljesítmény vagy sporteredmény alapján kapják meg ezt a nyugdíjpótlékot, hanem egész egyszerűen a párthűségük, a titkosszolgálati múltjuk, állami vezető szerepük az, ami igazi érdemeket adott nekik, és aminek a révén ezekhez a különböző nyugdíj-privilégiumokhoz hozzájutnak.

Azoknak az embereknek, akiknek már néma a talpuk, mert addig verték őket az Andrássy út 60-ban, míg az összes idegsejtjük ki nem halt, azoknak az embereknek, akiknek eltörték az ujját vagy a végtagjait, azoknak az embereknek, akiknek derékba törték a karrierjét, azoknak mindazok a testi, lelki nehézségek, vagy mindazok az anyagi nehézségek, amelyek az alacsony státusú munkából, a kisebb lakásból, a kisebb nyugdíjból származnak, életük végéig megmaradnak. Azoknak az embereknek már nem is tudjuk jóvátenni, bármennyire is emelhetjük a járandóságaikat, mint ahogy ebben az évben 50 százalékkal emeljük nemcsak a holokauszt, de a kommunizmus áldozatainak a nyugdíj-kiegészítését is, ezt a jövő évben még 50 százalékos emelés követi, de hiába emeljük akár 100 százalékkal is a különböző elégtételeket, teljes mértékben nem tudjuk jóvá tenni azokat a sérelmeket, amiket elszenvedtek.

Ugyanakkor feladatunk, hogy azoknak, akik igazságtalanul kapnak még 23 évvel a rendszerváltás után is bármekkora összeget a nyugdíjukhoz hozzávetőleg akár saját jogon, akár özvegyi jogon, az így kialakult igazságtalanságot megszüntessük. Egyrészről meg a társadalmi igazságosság is ezt követeli tőlünk, hiszen az emberek is úgy látják, hogy ezek nem kiérdemelt plusz nyugdíjelemek, ezek nem pluszteljesítményért járó pluszjuttatások, egész egyszerűen a párthűségért, tehát egy diktatórikus rendszer, egy terrorra épülő rendszer kiszolgálásáért járó plusztételek. 109 esetben talált a most még körülbelül 1000-1100 nyugdíjpótlék-jogosult között a szakértői bizottság olyan embereket, akik valójában a titkosszolgálathoz köthetők.

Képviselő úr kérdezte, hogy milyen lista alapján dolgozott ez a bizottság. Nos, ez a bizottság a nyugdíjpótlékra jogosultak listája alapján dolgozott, és így nézte meg a Történeti Levéltárban, hogy kik azok, akik a Történeti Levéltárban is mint az egykori titkosszolgálatok aktív közreműködői szerepelnek, és így tett javaslatot a közigazgatási és igazságügyi miniszternek ezen nyugdíjpótlékok megvonására. Ezek a határozatok a napokban kerülnek kipostázásra, és a kézhezvételtől számított 30. napig a bírósághoz fordulhat az érintett. Ha tehát úgy gondolja, hogy nem valós az az adat, ami a Történeti Levéltárból előkerült vele kapcsolatban vagy összekeverték valakivel, akkor a bíróságon jogorvoslatot kérhet, és kérheti a pótlék további folyósítását. Ha ez nem sikerül, akkor augusztus 1-jétől ennek a 109 embernek kevesebb pénzt fog vinni a postás, kevesebb pénz érkezik a nyugdíjszámlájukra.

(15.00)

Visszamenőleges-e a hatály? - kérdezte a képviselő úr. Ebből is kiderült, hogy nem visszamenőleges, bár úgy gondoljuk, hogy igazságtalan volt a rendszerváltás pillanatától az a pótlék, amit ők kaptak, de csak augusztus 1-jétől, tehát pro futuro hatállyal fognak ezek a különböző igazságtalan és elfogadhatatlan előjogok törlődni.

Folytatódik a bizottság munkája, hiszen nemcsak ez az egy jogcím van, az állami vezetőknek, a Magyar Kommunista Pártnak, a Magyar Dolgozók Pártjának, az MSZMP-nek és a KISZ-nek a vezetői körében is folytatódik a vizsgálat, valamint mindazok körében, akik az '56-os forradalom leverésében működtek közre, vagy a korábbi (Az elnök csenget.), '45 utáni demokratikus államberendezkedés felszámolásában. Május végéig folyik a bizottság vizsgálata.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

ELNÖK: Stágel Bence képviselő urat kérdezem, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Türelmes nemzet vagyunk, és azt hiszem, ez a 23 év nemcsak a szimbolikus kérdések rendezésére lett volna elegendő, hanem az ilyen fajsúlyú kérdések rendezésére is, hiszen a történelmi igazságtételnek egy újabb állomásához értünk el. Bár mi viszonylag fiatal képviselők vagyunk itt a parlamentben, de azt hiszem, önmagában az, hogy végre ezt a kérdést megnyugtató módon rendezni lehet, ez mindenképpen az áldozatok iránti bizalmat és az őket ért sérelmek folyamatosan napirenden tartását is jelenti, hiszen a történelmi igazságtételhez az is hozzátartozik, hogy ezt a kérdést rendezzük.

Nagyon elkeserítőek voltak azok a szocialista megnyilvánulások az elmúlt napokban, amelyek egyértelműen védték ezeket a nyugdíjpótlékokat, tehát a régi elvtársak korábban megszerzett jogosultságait folyamatosan védték a szocialista frakció tagjai, de én azt gondolom, hogy közösen rendezni tudjuk ezt a kérdést.

Válaszát abban az esetben tudom elfogadni (Az elnök csenget.), ha május végére ez a lista véglegessé válik (Az elnök csenget.), és ezeket a nyugdíjpótlékokat meg tudjuk vonni. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:   63-73   73-78   79-87      Ülésnap adatai