Készült: 2024.09.23.07:52:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2013.04.08.),  63-71. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:21


Felszólalások:   57-62   63-71   71-77      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mint hallhattuk, a képviselő úr elfogadta az államtitkári választ.

Tisztelt Országgyűlés! Ujhelyi István, az MSZP képviselője, az Országgyűlés alelnöke interpellációt nyújtott be a nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszterhez: "Demokráciaközpont = Erdélyi Magyar Néppárt = Fidesz?" címmel. Megadom a szót Ujhelyi István alelnök úrnak. Parancsoljon!

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Igazán nem akarok az államtitkár úrnak ártani a saját oldalán azzal, ha jelzem, hogy nagyon kedvelem az ön munkásságát, tehát semmi bajom az ön személyével, de mégiscsak elképesztő, hogy ezt egyfajta KDNP-s belső politikai pozíciónak gondolják, hogy Semjén miniszterelnök-helyettes úr helyett rendszeresen az államtitkár úr válaszol a határon túli magyarsággal kapcsolatos kérdések ügyében. Értem, hogy államtitkárként ez lehet, hogy feladata, de legalább egyszer lássuk már itt Semjén urat, aki nagy áhítattal szokta bejelenteni, diadalittasan, hogy hány és hány új állampolgárt és - néha talán még el is szólja magát - leendő választópolgárt hoz a Fidesz számára a határon túlról.

Az Erdélyi Magyar Néppárt - csak hogy tudják önök is, ha esetleg nem ismerik ezt a szervezetet - az a párt, amely a Fidesz pártalapszervezeteként működik Erdélyben, és egyébként támogatottsággal, helyi támogatottsággal nem bír, annál nagyobb pénzügyi támogatással itthonról, Magyarországról az önök meg a hazai, magyarországi adófizetők pénzéből, úgy, hogy közben az RMDSZ ezzel természetesen nem ért egyet.

Szóval, ez az Erdélyi Magyar Néppárt a napokban kérdőíves felmérést végzett Erdélyben, többek között a magyar állampolgárságra, szociális adatokra, civil, egyházi és társadalmi szervezeti tagságra, önkéntes munkavégzésre, illetve - figyeljenek! - politikai aktivitásra voltak kíváncsiak a kérdőív összeállítói.

Idézek a kérdésekből. Mennyire van ön megelégedve a Fidesz és Orbán Viktor nemzetpolitikájával? Amennyiben a magyarság ügye úgy kívánja, részt venne-e a következő tiltakozási akciók valamelyikén: aláírás, tüntetés, polgári engedetlenség? Igényelte a magyar állampolgárságot? Ki segített a dokumentumok összeállításában? Hol és mikor nyújtotta be? Miért kérvényezte? Miért nem kérvényezte a magyar állampolgárságot, ha ezt nem tette meg? A következő, meglehetősen tanulságos kérdés: tervezi-e, hogy részt vesz a 2014-es magyarországi választásokon? (Dr. Józsa István: Hoppá!) Majd a magyarázat hozzá: "Amennyiben tervez szavazni a választásokon, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács irodahálózata azért van, hogy segítsen a választáson való részvételhez szükséges regisztrációban. Kérjük, adja meg személyi adatait, és ön helyett az űrlapot előkészítjük, visszajövünk, hogy eleget tegyen a regisztrációnak."

Tisztelt Államtitkár Úr! Kibújt a szög a zsákból: ezzel az Erdélyi Magyar Néppárt beismerte, hogy a demokrácia-központok hálózata és a nemzeti tanács irodahálózata ugyanazt jelenti: magyar költségvetési forrásból finanszírozott demokrácia-központok, de azt is mondhatnánk, hogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Párt pártirodái nemcsak az állampolgársági kérelmek összeállítását segítik, hanem pártépítési célokat szolgálnak.

(14.50)

A Fidesz-KDNP-kormány az állampolgárság ügyét felhasználva közvetlenül, az Erdélyi Magyar Néppárt közvetve a Fidesz leendő szavazótáborát akarja megteremteni. Nem tudom, tudják-e az erdélyi magyarok, hogy Kubatov Gábor úr már készül, listázza őket, bizony-bizony ugyanaz a lista készül, ami nálunk, itthon, Magyarországon. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Pfúj! Szégyen! - Taps ugyanott. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyelld magad!)

ELNÖK: A válaszra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is a válaszadó személyével kapcsolatban: ön is ismeri a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvényt, valamint a kormány statútumrendeletét. Ezek egyértelművé teszik az ilyesfajta helyettesítés rendjét, és így természetesen közjogilag teljesen tiszta, ahogy minden minisztert itt a parlamentben az államtitkára helyettesíthet, itt is láthatja előttem-mögöttem, hogy kik ülnek itt, ugyanígy miniszterelnök-helyettes urat, bármelyikről is legyen szó, én itt a parlamentben helyettesíthetem.

Másrészről ön egy olyan dologról rántotta le a leplet, olyan dolgot derített ki, amely lényegileg, tartalmilag 2010. november 24. óta ismert. Nevezetesen, akkor ön szerint eddig észrevétlenül, de Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár asszony és Wetzel Tamás miniszteri biztos teljesen nyilvánosan, mindenki számára átláthatóan és azóta is jól követhetően, megállapodást kötött, hogy a KIM, a KüM és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács közösen igyekszik előmozdítani a demokrácia-központok révén, hogy minél többen kapjanak tájékoztatást és segítséget, akik magyar állampolgárságot igényelnek. Ez nem példa nélküli, más szervezet is van, amelyik segíti a magyarok határon túli adminisztrációját, akár a Vajdaságban, akár Erdélyben. Sőt, az RMDSZ is segítséget nyújt nyilvánvalóan mindenkinek, aki magyar állampolgárságot szeretne, konkrétan a dosszié összeállításában, vagy ingyenes fordítási szolgáltatással segíti az RMDSZ is azt, hogy a kettős állampolgárságot minél többen fel tudják venni.

Ami pedig azt jelenti, hogy ki segít a Fidesz választási kampányában, azt hiszem, az Erdélyi Magyar Néppárthoz vagy a demokrácia-központokhoz képest mégiscsak egyértelműbb az önök pártjának egy-egy elszólása. Mint például Szanyi Tibor, amikor lerománozza a határon túli magyarokat, akkor ugyanazt a politikát folytatja, amit a szocialisták 2004. december 5-én vagy azelőtt a 23 millió románozással tett. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Hazudsz.) Így taszítják el maguktól a határon túli magyarokat.

Ön kifogásolja azt, hogy miért kérdezte meg ez a szervezet azt, hogy mi a véleményük az erdélyi magyaroknak a Fidesz és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról. Hát, még inkább föl lennének önök szerintem háborodva, ha bármilyen szervezet megkérdezné a határon túli magyarokat Erdélyben, a Vajdaságban, a Felvidéken, hogy mi a véleményük a Gyurcsány-Bajnai-korszak nemzetpolitikájával kapcsolatban. Hogy arról hogyan vélekednek, amikor Gyurcsány Ferenc a magyarok ellen kampányolt óriásplakátokon, az vajon milyen visszhangot keltett határon túl? Ezt önök nagyon nehezen tudják majd helyrehozni, úgy gondolom, a határon túli magyaroknál.

Hogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vagy az Erdélyi Magyar Néppárt milyenfajta információkat szolgáltat, milyenfajta kérdőíveket küld ki, arra a magyar kormánynak semmifajta befolyása nincs. Ezek a szervezetek vagy olyan civil szervezetek, amelyek bejegyzésen kívül működnek, önálló jogi személyiség nélkül, vagy maga a Néppárt egy romániai párt, amely a magyar választásokon természetesen nem is indul; kicsit fura is, hogy ön azt mondja, hogy egy erdélyi magyar szervezet, amikor erdélyi magyarok között kampányol, akkor az magyarországi pártok malmára hajtaná a vizet. Úgy gondolom, ha minél több határon túli van, aki magyar állampolgárságot kér, az mindnyájunk számára előnyös.

Minden szervezet, és itt nemcsak ez az egy szervezet, hanem nagyon sok más szervezet is van, amely közreműködik ebben, például az ottani pedagógusszövetségek, amelyek a Határtalanul-programban hozzák a fiatalokat Magyarországra, és fogadják a magyarországi fiatalokat Erdélyben, nagyon fontos feladatot látnak el azáltal, hogy a magyar-magyar kapcsolatokat szorosabbá teszik. És ha megkérdezik őket arról, hogy hogyan kell magyar állampolgárságot igényelni egyszerűsített honosítással, bizonyára ebben is tudnak segíteni.

Tehát mi nem bíztunk meg senkit a regisztrációban való közreműködéssel, már csak azért sem, hiszen képviselő úr is tudja, hogy éppen a következő órákban fogunk ennek a menetéről itt a parlamentben dönteni az új választási eljárási törvény kapcsán. Úgyhogy azt kérem, hogy az önök rossz lelkiismerete nyomán, ami a határon túliakkal szemben kialakult, mégiscsak kövessék inkább Mesterházy Attila útját, aki igyekszik nem beavatkozni más pártok ügyeibe, sem Erdélyben, sem máshol. Szerintem jobban tennék, ha a Fidesz-KDNP példáját folytatnák, és önök sem tennék. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megkérdezem Ujhelyi István képviselő-alelnök urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

Parancsoljon!

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Nem fogadom el az államtitkári választ, és nincs is szükségem kioktatásra a határon túli magyarság napi gondolataival kapcsolatban. (Moraj, közbeszólások a kormánypárti padsorokból. - Az elnök csenget.) Van egy fogadásom, hogy önökkel szemben, akik itt kiabálnak, és sokat papolnak a határon túli magyarsággal kapcsolatban, én jóval többször járok és nemcsak az elmúlt években, hanem gyermekkoromtól kezdve a határon túl. (Felzúdulás a kormánypárti frakciókban.) Csak én nem beszélek róla annyit (Az elnök csenget.), és nem próbálom meg kiütni a nyeregből a határon túli magyarság, így az erdélyi magyarság legitim, a határon túli magyarok által megszavazott legitim pártját, például az RMDSZ-t. (Nagy zaj. - Az elnök csenget.)

Kérek egy kis csendet, mert fontos mondatom lesz.

ELNÖK: Képviselőtársaim! Az alelnök úrnál van a szó. Kérem, hallgassák őt!

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Kérem, egészen pontosan figyeljék szavaimat, mert vissza fogom idézni egy év múlva. Eltitkolni szándékolt állampolgársági adatok, a Fidesz határon túli pártirodáinak bevonása a regisztrációba és a választások lebonyolításába azt vetíti előre, hogy a jelenlegi kormány több szavazatot kíván begyűjteni a külhoni magyar szavazóktól, mint ahány külhoni magyar állampolgár egyáltalán lesz a választások idején. Ha így maradnak a szabályok, önök választási csalásra készülnek! Most jelzem! (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Csalás! - Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mint hallhattuk, képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Ezért megkérdezem, hogy elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 207 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 34 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Nyikos László képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: "Tudja-e ön, hogy miből áll és mennyit ér az állam vagyona?" címmel. Nyikos László képviselő urat, bizottsági elnök urat illeti a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   57-62   63-71   71-77      Ülésnap adatai