Készült: 2024.05.21.01:33:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2024.02.27.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy olyan kérdésről fogok beszélni, ami szomorú, sajnálatos, de elkerülhetetlen, hiszen a halál, a temetés, hozzátartozóink elvesztése, a sírmegváltás és a sír újra megváltása olyan kérdések, amelyek minden család életében ott vannak. Egy ország és egy nemzet számára tükröt jelent az, hogy hogyan bánik halottaival, egyrészről a hősi halottakkal, akik katonai temetőkben nyugszanak  ezen a téren úgy nagyjából rendben van, magam is jártam a Don-kanyar környékén vagy az Úz völgyében , de talán, ami még ennél is fontosabb, hogy hogyan bánik azokkal a halottakkal, akik egy életet végigdolgoztak, akik névtelen hősök, becsülettel dolgoztak, majd a család eltemeti őket, és ezt követően azt kell tapasztaljuk, hogy nagy nehézségekkel szembesülnek a hozzátartozók.

Rögtön kezdjük azzal, hogy tegnap a Gazdasági Bizottságban sajnos nem sikerült annak a javaslatnak áttörnie, amelyik a tárgysorozatba-vételi harc volt, hogy a sírmegváltás és a sírújramegváltás legyen áfamentes. Jelenleg  nem tudom, tudjae mindenki a teremben  alapvetően, ténylegesen 27 százalék áfát kell fizetni a sírmegváltásért és újramegváltásért. Ugyan kaptam egy levelet Varga Mihálytól, miszerint a főszabály szerint ez nem áfamentes, ez a főszabály egyébként az a főszabály, ami ritka kivétel. Megnézve a városokat, alapvetően 27 százalék áfa terheli a temetkezést, terheli a sírmegváltást és az újramegváltást. Adót szed az állam azon a szomorú tényen, hogy a hozzátartozóknak meg kell váltani egy sírhelyet. Az a javaslat, hogy legyen tárgyi adómentes. A Gazdasági Bizottságban volt néhány bátor kormánypárti képviselő, aki legalább tartózkodott, és nem elutasította a tárgysorozatba vételt, ez kissé megmosolyogtató, de gesztusértékű. Én a leghatározottabban kérem  és azért mondom elsősorban Dömötör Csaba miniszterhelyettes, államtitkár úrnak, hiszen az egész kormányt érinteni fogja ez a kérdés , ez nem lehet egy pénzügyminisztériumi fiskális kérdés, hogy egy ország és egy nemzet hogyan viszonyul azokhoz a becsületes emberekhez, akik tényleg örök nyugalmat szeretnének lelni. Így is szokták mondani, hogy nyugodjon békében, örök nyugalomra hajtja a fejét, eltemetnek valakit, majd kiderül, hogy egy családnak aközött kell választania, hogy gyógyszereket vesz, vagy megfizeti a hozzátartozója sírmegváltását.

És itt folytatom tovább, nemcsak az áfáról szól ez a történet, bár önmagában abszurd ez az áfakérdés, sokkal fontosabb az a része, hogy vannak családok, akik ezt nem tudják kifizetni. Ezért a javaslat arról is szól, hogy kapjanak 50 százalékos támogatást azok, akik rászorultak, ahol a családon belül az egy főre eső jövedelem nem éri el azt a szintet, ez a szociális vetítési alap 400 százaléka, tehát száztíz-egynéhányezer forint, nem éri el a jövedelem, ők kapjanak 50 százalékos támogatást a sírmegváltáshoz és az újramegváltáshoz. Mert méltatlan az, hogy egy országban az anyaföldben nem tudnak tisztességben nyugodni emberek, attól kell félni a hozzátartozóknak, hogy „kilakoltatják” őket. Azt nem említem, hogy tegnap a Gazdasági Bizottságban az volt a válasz, hogy bérleti jogként is lehet értelmezni, és akkor áfamentes egy sírmegváltás.

És itt van az értesítési kötelezettség, és ezért mondom, hogy sokkal szélesebb ez, mint egy pénzügyminisztériumi válasz, hogy nagyon sok hozzátartozó egy sajtcetliről értesül a temetőben arról, hogy lejár a sírmegváltás. Ezért azt kérjük, az a javaslatunk, hogy a lakcímnyilvántartót kapcsolják össze a temetkezési intézetekkel országszerte, és a sírmegváltás lejártáról a tárgyévet megelőző időszakban kapjon értesítést a hozzátartozó, hogy tudja azt, hogy kinek és mikor, hogyan kell megváltani a sírhelyét újra. Hiszen annál méltatlanabb helyzetet, mint hogy valaki a temetőben járva azt látja, hogy adott esetben ezen a sírhelyen már nem a hozzátartozója nyugszik…

A teljes morális felelősség önöket terheli egy ilyen ügyben, mert ennek a költségvetési vonzata elhanyagolható. Tehát azt gondolom, hogy még a nehéz helyzetben lévő magyar gazdaság is el fogja bírni azt, hogy ne kelljen áfát fizetni ebben az ügyben, és hogy ilyen támogatásokat kapjanak a járási hivataltól azok a családok, ahol tényleg a napi megélhetés, a gyógyszervásárlás vagy a szeretett nagymama, nagypapa sírjának a megváltása között kell választani.

Ez egy olyan javaslat, amely alapvetően, azt kell gondoljam, kilép a hagyományos pártpolitikai keretekből, azonban ha önök fülük botját sem mozdítják, akkor önöket terheli minden morális felelősség.

Zárásként én annyit szeretnék mondani, hogy vannak olyan csaták, amiket érdemes megvívni, hiszen a közutak nem versenypályák, ezért is küzdeni kell, a Balaton nem egy lakópark luxus-úszómedencéje, amit körbe lehet venni kapukkal, és csak a kiváltságosok számára elérhetővé tenni, és az örök nyugalom legyen örök nyugalom, legyen békesség az anyaföldben nyugvás. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és a Momentum soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai