Készült: 2024.04.28.22:30:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2001.06.19.), 402. felszólalás
Felszólaló Dögei Imre (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖGEI IMRE (FKGP): Mélyen tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! E késői esti órákban szinte késve vagyunk evvel a témával is, amiről én beszélni akarok, amiről mindenképpen szólni kell azért, mert a paraszti érdekek őrzése nem áll szinkronban a terhekkel. Szükséges elmondani azt is, hogy a mezőgazdaság egyik legfontosabb terméke a búza. A búzának élet is a neve a szájhagyomány szerint, és ez az első termény a parasztember, a mezőgazdaság életében, amely először is hasznot hozzon, fedezni tudja azokat a kiadásokat, amelyek eddig leterhelik.

Ezek közé tartozik az a nem megoldott probléma, amely századokon keresztül élt és virult, anekdoták és népdalok születtek erről, hogy elviszem a búzám a szolnoki gőzmalomba. Ez elmúlt közel harminc éve, vagy ha még napjainkig van valahol, az kuriózum. Én mindenképpen szeretném, ha ez újraéledne. Megértem az üzleti politikát, minden üzem, minden termelő egység a haszonra akar menni, és ez elsőrendű fontosságú a csőd- és egyéb elkerülések miatt. Azonban amikor 30-40-50 évvel ezelőtt a vámőrlés olyan szabályokkal és olyan természetes módon történt, hogy egy mázsa búzát 8-10-12 százalékkal őröltek meg, tehát kivették a vámot, a többi búzát odaadták megőrölve, korpa, liszt és egyebek rész formájában a termelőnek, az meg volt elégedve. Ebből töltötte fel a kamráját, ebből sütötte a kenyeret.

Sok minden szól emellett is és ellene is, ma már kényelmesebb, ha a pékektől visszük a kenyeret, azonban ez egy szisztematikus módszer volt, és hamarosan oda vezetett, hogy a paraszti érdekek emellől eltérjenek, és kiszolgáltatott helyzetbe kerüljön a termelő. Most, amikor a vámőrlésről akarok beszélni, nagyon sok parasztembernek felvetődik a gondolatában, hogy miért vagyunk mi annyira kiszolgáltatva. Most, amikor a kérdésemre a törökszentmiklósi gabonatröszt választ adott: '98-ban 2000 forint volt egy mázsa búza őrlési díja; megalázó a parasztember részére, hisz körülbelül az akkori búzaérték is annyi volt mázsánként. Ez annyit jelent, hogy százszázalékos vámot kértek.

A választ nagyjából ismerem, a kifogást ismerem, a magyarázatot ismerem: piacgazdaság van, nem lehet korlátozni, s a többi. Ezt a magyarázatot meghallgatni lehet, elfogadni azonban nagyon nehezen lehet. Annak megoldására, hogy igazán visszaálljon a paraszti érdekek képviselete, valamit tenni kell. Én sokat gondolkoztam azon, hogy a malmoknak a parasztság, a mezőgazdaság ki van szolgáltatva ezen a téren is. Nagyon szeretném, ha konkurencia állna rendelkezésre egy-egy településen vagy egy-egy megyében, akkor talán jobban odafigyelnének. Ezt avval támasztom alá, hogy amikor egy mázsa búza a jelenlegi garantált árat követi - azt a 2400-2500 forintot, vagy majd később emelkedik 3000-re vagy talán többre -, ugyanakkor a kenyér ára meg 20 ezer forint mázsánként. Óriási differencia van a két ár között, tehát 15-16 ezer forint.

 

 

(23.30)

 

Ez gondolkodóba ejti azokat az embereket, akik ugyan nem rendelkeznek egyetemmel, de józan paraszti ésszel igen, és felteszik maguknak a kérdést, hogy hova lesz ez a kettő közti óriási összeg. Tehát ennek a kérdésnek a problémája rendkívül fontos.

Én nagy tisztelettel kérem az Országgyűlést és az államtitkárt, az FVM-et, az egész kormányt, hogy e fontos kérdést tárgyalja, vitassa meg, hogy tegyen nyugvópontot a paraszti érdekek mellett.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

 




Felszólalások:  Előző  402  Következő    Ülésnap adatai