Készült: 2024.04.28.20:52:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.), 68. felszólalás
Felszólaló Szabó Timea (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője a minap nyilvánosságra hozott egy, a Miniszterelnökség, valamint a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda között megkötött szerződést, amely azzal bízta meg az ön ügyvédi irodáját, hogy képviselje a magyar felet abban a perben, amelyet Ausztria indított az Európai Bíróságon az Európai Bizottsággal szemben, kifogásolva a paksi bővítésbe fektetett magyar állami támogatás jogszerűségét. A szerződés szerint az iroda bruttó 120 ezer forintos órabérben képviseli a magyar kormányt, maximum bruttó 300 millió forintig. Az iroda ráadásul a Hinkley Point atomerőművel kapcsolatos perre vonatkozóan is végez elemzést, így akár összesen 364 millió forint juthat az ön ügyvédi irodájának az önt is soraiban tudó kormány képviseletéért, miközben 2 millióan nyögik még mindig a devizahitelek terheit, amely ügyben egyébként szintén ön a bankokat képviselte az adósokkal szemben.

A szerződésben az is egy figyelemre méltó kitétel, hogy az ön ügyvédi irodájának nem mással, mint éppen önnel kell szorosan együttműködnie, tisztelt miniszter úr. De ami a kettős identitás lélektani vonatkozásainál aggasztóbb probléma, az az, hogy a szerződés kiköti, hogy az iroda tevékenysége nem áll összeférhetetlenségben az ön miniszteri megbízatásával; amennyiben pedig mégis, úgy arról az irodának haladéktalanul értesítenie kell a kormányt, azaz önt.

Előre látom, miniszter úr, hogy a válaszában azzal fog védekezni, hogy önnek már nincs aktív kapcsolata az ügyvédi irodájával, de ne feledkezzünk meg arról, hogy tavaszig önnek igenis tulajdonrésze volt a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Irodában, amit valamikor az év első felében ön ugyan megszüntetett, de azóta sem tudni, hogy ez a tulajdonrész az ön közvetlen környezetében hova vándorolt, családtaghoz, haverhoz, ügyfélhez, üzletfélhez vagy hova. Arra nincs semmiféle bizonyíték, hogy ez a tulajdonrész ne az önnel szoros kapcsolatban álló félhez került volna. S habár az ön legutóbbi vagyonnyilatkozata alapján az ön tulajdoni érdekeltsége jelenleg nulla százalék az irodában tagként, pontosan tudjuk, ne áltassuk magunkat, az ön érdekeltsége továbbra is fennáll az irodában.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Miniszter Úr! Kérem, magyarázza már meg nekünk azt, hogy ön mint igazságügyi miniszter, aki elsősorban felel a jogalkotásért és jogérvényesítésért, hogyan képzeli elfogadhatónak, hitelesnek és összeférhetőnek azt, hogy a kormány a saját minisztere, azaz az ön cégét bízza meg a perben való képviselettel, még akkor is, ha ez egy konzorciumban történt. Ráadásul olyan órabérért, amiről az emberek nemhogy álmodni nem tudnak, de még havonta sem keresik meg azt az összeget vagy annak akár a felét is. Mi a helyzet azzal a tulajdonrésszel, amiről ön lemondott, mi a bizonyíték arra, hogy az a tulajdonrész nem köthető semmilyen formában az ön személyéhez? Miniszter úr, várom megtisztelő válaszát.

Köszönöm. (Taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai