Készült: 2024.09.26.11:50:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

342. ülésnap (2014.02.13.), 221. felszólalás
Felszólaló Dr. Szócska Miklós
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÓCSKA MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném leszögezni, az álláspontunk teljes mértékben az, hogy minden emberi élet a fogantatástól kezdve védendő érték, és az élet védelme egészségügyért felelős államtitkárként is megadott feladatom. Én ennek a hatáskörnek megfelelően egészségügyi szakmai szempontok alapján válaszolok önnek, annak a tudatában, hogy számos egyéb társadalmi, nemzeti megfontolás is csatlakozik ehhez a kérdéshez.

A magzati élet védelméről szóló '92. évi LXXIX. törvény '93. január 1-je óta hatályos, és az Alkotmánybíróság 48/1998. számú alkotmánybírósági határozatára tekintettel került sor a magzatvédelmi törvény módosítására a 2000. évi LXXXVII. törvény keretében. A törvénymódosítás után a magzattal szemben fennálló életvédelmi kötelességet új eszközökkel erősítették meg, amely a magzati élet védelmét helyezi előtérbe az anya önrendelkezési jogával szemben. A módosítást követően a krízishelyzetben lévő állapotos nő pszichikai, orvosi, anyagi segítségre jogosult, annak érdekében, hogy magzatát megtartsa.

A magzatvédelmi törvény az alkotmányossági igényeknek megfelelően a családvédelmi szolgálat feladatkörét kibővítette, a súlyos válsághelyzetben lévő nő részére nyújtott tanácsadás során az elsődleges cél a terhességmegszakítás lehetőség szerinti elkerülése. A szolgálat által nyújtott tanácsadás egyes konkrét feladatainak rangsora, időrendi sorrendje is a terhesség megtartásának az elsődlegességéhez igazodik, ahhoz illeszkedik.

A családvédelmi szolgálatnál foglalkoztatott védőnőink tájékoztatása szerint 2012-ben 40 756 esetben keresték fel a szolgálatot terhességmegszakítás szándékával, 5340 esetben a várandós kismamák a második alkalommal nem jelentek meg ezen a tanácsadáson, amiből egyértelműen arra lehet következtetni, hogy több mint ötezer gyermek megszülethetett a tanácsadás sikerességének következtében a 2012. évben.

Mindezek alapján egyértelmű, hogy a törvényalkotó az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően a családvédelmi szolgálat feladatkörét az igényeknek megfelelően fejlesztette, szerepét a családvédelmi támogatás tekintetében a válsághelyzet megoldásában való segítségnyújtásra kiterjesztette.

(15.10)

Szeretném mondani az adatokat: míg 2001-ben 57 960 esetben került sor abortuszra, ez 2012-ben már csak 33 992 eset. Egyetértek azzal, hogy minden elvesztett élet nagyon fontos, nagyon súlyos vesztesége az országunknak. Ez 40 százalékos csökkenést jelentett 2001-2012 között.

A hivatkozott alkotmánybírósági határozatot követően a hatályos szabályozás a súlyos válsághelyzet megítélésének kérdésében megfelelő eljárásokról rendelkezik, amelynek során lehetőség van a helyzet felmérésére és annak eldöntésére, hogy valóban a törvény értelmében vett válsághelyzet áll-e fenn. A törvényi szabályozás megfelelősége mellett szóló érv az is, hogy több mint tíz éve, 2000 óta hatályos szabályozás alkotmányosságát az Alkotmánybíróság előtt ezen időszak alatt nem kérdőjelezték meg.

Még egyszer szeretném felhívni arra az eredményre a figyelmet, hogy 2001 óta 40 százalékos csökkenést sikerült elérni, és minden évben folytatódó csökkenést sikerült elérni ezekkel az eszközökkel.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai