Készült: 2024.09.22.15:43:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

339. ülésnap (2014.02.03.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Ennél az indítványnál az időkeret egész egyszerűen szemérmetlenség. Szeretném megkérdezni, hogy hányan emlékeznek a kétharmados többségből arra a jogalkotási törvényre, amelyik előírja azt, hogy a kormányzati előterjesztéseknél illenék a Ház elé betolni egy hatástanulmányt.

Államtitkár Úr! Hol vannak a számítások? Azok, amelyekről önök azt állítják, hogy titkosak, és nem hajlandóak megmutatni, azok nélkül ennek az indítványnak a vitája el sem kezdődhetne. Önök időkeretbe akarnak rakni egy olyan vitát, ahol számos érdekes kérdésre választ kellene adni.

Államtitkár Úr! Az a helyzet, hogy Paksnak csak alternatívája van. Itt van az alternatívája! (Felmutat egy könyvet.) Önök, a Fónagy-Podolák-paktum részesei, 25 éven keresztül meghiúsították azt, hogy érdemi, jól informált párbeszéd lehessen a magyar parlamentben, a magyar közvéleményben a magyar energiastratégiáról. A Fidesz és az MSZP különböző lobbistái olyan átvételi árakat szabtak az elmúlt években, ami lehetetlenné tette azt, hogy a megújulóenergia-iparág fejlődni tudjon.

Államtitkár Úr! Azzal számoljon el, lehetőleg időkeret nélkül, hogy miért van az a szégyen-gyalázat, hogy Magyarország a megújuló energiaforrások tekintetében tartósan az Európai Unió utolsó harmadában van. Azért sem elfogadható az, hogy időkeretben beszéljünk erről, mert időkeret nélkül kellene arról beszélni, hogy annak, hogy a magyar gazdaság nem képes fejlődni, az is egy komoly oka, hogy addig, amíg Németországban egy egységnyi GDP-növekedéshez 40 százalékkal kevesebb energiát kell felhasználni, Németország elindult egy olyan úton, ahol nem lesz szükség nukleáris energiára 15-20 év múlva. Igen, időkeret nélkül kellene arról beszélni, hogy 2040-ig hogyan vezetjük ki a nukleáris energiát a magyar energiagazdaságból.

Államtitkár Úr! Tisztában vannak önök azzal a kockázattal, hogy például az innen el nem cipelt nukleáris hulladék milyen terhet ró majd a jövő generációkra? És igen, időkeret nélkül kellene arról beszélni, hogy pontosan mit takart a Fónagy-Podolák-paktum, miért vannak most megsértődve azok a szocialisták, akik 2008-2009-ben elfogadtatták az Országgyűléssel azt a szégyenteljes országgyűlési határozati javaslatot, amelyik előrevetítette Paks bővítését. Itt működik egy nukleáris nagykoalíció, és világosan ki kell tenni a konkrét gazdasági érdekeket, amik önöket összefűzik, és amik megakadályozzák azt, hogy a nukleáris energiát ki lehessen vezetni a magyar energiamixből.

És nem utolsósorban azért sem kellene időkeret, mert talán ha nincsen időkeret, akkor Illés Zoltán is színt tudna vallani, hogy hogyan fog elszámolni a lelkiismeretével. Talán nem véletlen, hogy Illés Zoltán ma nem tartózkodik itt bent az ülésteremben.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai