Készült: 2024.09.19.09:20:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2010.12.20.), 396. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyenes Géza (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  396  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYENES GÉZA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Örömmel látom, mindenki kezd felébredni, úgyhogy megint izgalmas lesz a kérdés, a vita.

Megmondom őszintén, amikor ezt a sztrájktörvényt olvastam - én magam egyébként, bocsánat, szakszervezeti vezető voltam -, akkor az volt az első gondolatom, hogy ügyes, ügyes. Gyakorlatilag ha a Rákosi-kor munkabékéjét el akarjuk érni, akkor a lehető legjobb úton haladunk efelé. Mert mi a sztrájk lényege, uraim? És most ne politizáljunk. A sztrájknak az a lényege, hogy a sztrájk fájjon. A sztrájk egy kényszerítő eszköz. Kényszerítő eszköz a munkáltató számára, hogyha olyan témájú ügyben kezdenek a munkavállalók sztrájkba, ami odatartozik, de kényszerítő eszköz lehet egy kormány számára, hogyha országos célért sztrájkolnak, ami nem a munkáltató dolga, hogy megoldja. Tehát fáj, mert akkor van eredmény.

A kulcsszó egyébként és a kulcsdolog ebben az egészben pontosan a minimális szolgáltatás. A jelenlegi sztrájktörvény ugyanis arról szól, hogy ha nincs megegyezés a minimális szolgáltatásban, akkor is lehet sztrájkolni. Tehát tud fájdalmat okozni, és bocsánat, én most nem az emberekre gondolok, hanem a politikusokra esetenként, a kormányra esetenként, amely viszont felel valóban az ország biztonságáért, de nemcsak azzal, hogy az emberek érdekében a sztrájkot meg kell akadályozni, hanem azzal is, hogy igenis a sztrájkköveteléseknek enged, és ezzel szolgálja az embereket és a munkabékét. Ezt szépen kikapcsolni egy zseniális húzás volt, mondom, nagyon ügyes.

Jelen pillanatban ettől a törvénytől ugyanis mi történik? Ameddig ez a sztrájktörvény, a mostani van hatályban, a munkáltatónak érdeke, hogy megegyezzen, mert ha nem tud megegyezni, akkor is lehet sztrájkolni, tehát igenis üt rajta a munkavállaló. Abban az esetben viszont, ha megszüntetjük a minimális szolgáltatással kapcsolatos dolgot, ezt a jogszabályt bevezetjük, ebben az esetben a munkáltatónak semmi érdeke, hogy megegyezzen, hátradőlhet nyugodtan, hiszen addig nem lehet elkezdeni a sztrájkot, tehát nem lehet se rajta, se a kormányzaton éppen ütni. Tehát ilyen szempontból mondom azt, hogy alapvetően ezzel az intézkedéssel a sztrájk savát-borsát, lényegét védtük ki.

Én nem akarok itt példálózni rajta, hogy mit csináltak a szocialisták, mit csinál most ez a kormány. Mindenesetre nagyon preventív, tényleg egészségügyi szemlélettel nagyon preventív a kormány, ugyanis ezzel gyakorlatilag meg fognak szűnni Magyarországon a sztrájkok, ki fog törni a munkabéke. Az egészségügyben amúgy is nagyon érdekes volt a sztrájk kérdése, hiszen a minimális kötelező szolgáltatás az ügyeleti szolgáltatás volt. Minden munkáltató a hasát fogta a röhögéstől, hogy azt mondják, egészségügyi sztrájkot csinálnak? Akkor beállnak és ügyelnek éjjel-nappal, a betegellátásban semmiféle probléma nincs.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

(2.50)




Felszólalások:  Előző  396  Következő    Ülésnap adatai