Készült: 2024.09.20.18:52:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2010.12.20.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön előtt is ismert, hogy a hazai nyugdíjrendszer gyökeres átalakítása kezdődött el, amely során a kormány olyan rendszer létrehozását tűzte ki célul, amelyik nem üt évente a GDP 1,5 százalékát kitevő lyukat a költségvetésen; amely nem növeli az államadósságot; amely megteremti a társadalmi és a nemzedékek közötti szolidaritást; és egyúttal lehetővé teszi az öngondoskodást. Ennek egyébként az Európai Unió 18 országában működő kétpilléres állami és önkéntes magánpénztári rendszer felel meg. És olyan rendszerben gondolkodik az állam, ahol a kétpilléres rendszerré, vagyis az állami és önkéntes magán-nyugdíjpénztári rendszerré való átalakítás során azokat, akik a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszerből az állami rendszerbe visszalépnek, veszteségek nem érhetik.

Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország tehát visszatér az Európában honos kétpilléres modellhez. Egyúttal szakít a Világbank által Kelet-Közép-Európának javasolt, de már a Világbank által is hibásnak tartott modellel.

A pénzügyminiszterek legutóbbi tanácsülésén olyan megállapodás született, amely szerint a nyugdíjrendszerekre vonatkozó új európai jogszabályok csak 2011 augusztusa után lépnek érvénybe, és ezek az új jogszabályok a 2011 augusztusát megelőző időszakban történt nyugdíjrendszeri változtatásokat visszamenőlegesen nem érintik.

Tisztelt Képviselő Úr! A különböző tanácsi formációkat elnöklő magyar miniszterek és államtitkárok munkájuk során a közös európai érdeket képviselik, a közös európai érdekeket jelenítik meg. Fő feladatuk, ahogy említettem, hogy egyfajta honest brokerként segítsék azokat a kompromisszumokat, amelyek a közös európai érdeket erősítik, és nem feladatuk, sőt nem is tehetik meg, hogy saját országuk egyedi érdekeit érvényesítsék. Úgy gondolom azonban, hogyha egy ország visszatér ahhoz a nyugdíjrendszerhez, amely (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) az európai uniós országok többségében működik, ez a lépés a közös európai érdekek irányába mutat.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai