Készült: 2024.04.28.06:10:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.), 8. felszólalás
Felszólaló Bodó Sándor (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A képviselő úr kérdése, illetve az elmondott hozzászólás tartalma nagyon ellentmondásos, de arra azért alkalmas, hogy a tényadatok kapcsán elmondjam, hogy mi is a valós helyzet. A Házban szerintem mindannyian tudjuk, hogy a piacgazdaságban a bérek emelése a gazdaság lehetőségeitől függ, és ennek az eredménye alapvetően a munkaadók, munkavállalók alkuja. A kormány nyilvánvalóan a minimálbér, illetve a garantált bérminimum megállapítása kapcsán, valamint az adók csökkentése kapcsán tud ebben aktívan közreműködni, és ezt is teszi most is, és tette az előző években.

(11.20)

De hogy konkrétan cáfoljam a képviselő úr kérdését, hogy béremelkedés helyett bércsökkenés: engedje meg, hogy konkrét adatként tájékoztassam önt arról, hogy a kormány céljaival összhangban a minimálbér összege 2018. januártól 138 ezer forintra emelkedett, ami a 2010. évi 73 500 forintos szintnél mintegy 88 százalékkal nagyobb. Ez a matematika szabályai szerint mindenképpen növekedés és nem csökkenés. A garantált bérminimum összege ugyanezen idő alatt 89 500 forintról 180 500 forintra, azaz 102 százalékkal emelkedett. Ismét csak azt tudom mondani, hogy ez nem csökkenés, hanem egyértelműen növekedés. A minimálbérekkel együtt a magasabb kategóriába tartozó bérek is folyamatosan emelkedtek, emiatt a nemzetgazdasági szinten megállapítható átlagos 36,3 százalék 2010-hez képest szintén növekedést jelent.

Engedelmével itt azért még mindenképpen fölhívnám a figyelmet arra is, hogy a bevezetett adókedvezmények mellett vagy azok következtében nyilvánvalóan ez a pénztárca vonatkozásában még kedvezőbb képet mutat. Nemzetgazdasági szinten a reálkeresetek 2018. január-augusztus viszonylatában 9 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ebből egyértelműen látszik és megállapítható, hogy 2013 eleje óta, tehát immár 68 hónapja töretlen a reálkeresetek növekedése, tehát semmiképpen nem csökkenésről, hanem növekedésről van szó.

A bérek növekedésének, a versenyszektorban alapvetően a minimálbér 2018-tól történő 8 százalékos és a garantált bérminimum 12 százalékos növelésének közvetlen és továbbgyűrűző hatásai is vannak, és ez tapasztalható nyilván a versenyszférában, de az állami tulajdonú közszolgáltatóknál is. Mindez úgy következett be, hogy a dolgozók számára többéves összevetésben is nőttek a javadalmak, és itt azért látni kell, hogy a legalább ötfős vállalkozásoknál dolgozók létszáma 2018 augusztusában az előző évi kiemelkedő növekedést követően 2,4 százalékkal, azaz 97 ezer fővel bővült az előző év augusztusához képest. Az adatok tehát meggyőzően mutatják, hogy a magyar bérek vásárlóerő-paritáson már eddig is jobban emelkedtek a fejlett uniós országokéhoz képest.

Fontos dolog hangsúlyozni, hogy a szociális partnerekkel kötött hatéves bérmegállapodás, illetve adócsökkentési program szintén ezt a tendenciát erősíti, és egyértelműen látszik, hogy a gazdaság lehetőségeivel összhangban ezek eredményre is vezettek. A kormány a saját felelősségi körében a közszférában tud közvetlen bérintézkedéseket hozni, és ezt meg is tette. A végrehajtott béremelések következtében 2013 óta folyamatosan emelkedik a közszférában dolgozók átlagos reálkeresete is. A kormány a közszférában nem egy általános, hanem egy-egy területre koncentrált, elsősorban életpályaprogramokhoz köthető fejlesztést hajtott végre.

Itt mindenképpen fontos hangsúlyoznom a közszféra egyes területeit nem részleteiben, de fő tendenciáiban mégiscsak bemutatva a pedagóguséletpálya-modellt, a rendvédelmi dolgozók számára biztosított életpályamodellt, a felsőoktatásban dolgozók, kutatók esetében bevezetett intézkedéseket, az igazságügy területén, az állami tisztviselői életpálya kapcsán, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, a kulturális ágazatban bevezetett életpályamodelleket. Ezek mind-mind egyértelműen emelkedést, növekedést tartalmaznak.

A képviselő úr kérését, kérdését tehát ebben a helyzetben abszolút nem lehet értelmezni; Magyarországon a bérek növekednek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai