Készült: 2024.09.21.22:04:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Csaba (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR CSABA, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! Valóban beigazolódott az, ami az elmúlt, most már azt tudom mondani, jó néhány év döntéseinek a következménye. Hiszen már néhány évvel korábban a kormány az Országgyűlés többségének segítségével meghozta azt a döntést, hogy első körben még csak a versenypiacon, most legutolsó körben a lakossági egyetemes szolgáltatói piacon is liberalizálódott a gázpiac Magyarországon. Ennek a hatásai most már egyértelműen érezhetők, vagyis beigazolódott, hogy ez egy jó döntés volt, egy olyan döntés, aminek eredményeképpen Magyarországon csökkenni tud a gáz ára.

Azt terveztük és úgy döntöttünk akkor az Országgyűlés többségének támogatásával, hogy legyen egy normál piaci folyamat, egy olyan folyamat, ami arról szól, hogy ha a világpiacon csökkennek a gázárak, márpedig azt látjuk, hogy az elmúlt egy évben folyamatosan csökkentek a gázárak - képviselő úr egyébként nagyon helyesen mondja, nyilvánvalóan, ahogy a gázár növekedésére, úgy a csökkenésére sincs egy-egy országnak befolyása, hiszen ezt a világpiaci folyamatok határozzák meg -, akkor az jelenjen meg a magyar fogyasztók zsebében is, jelenjen meg a magyar fogyasztók gázszámláján is. Ez történt most, hiszen a liberalizált gázpiacnak köszönhetően október 1-jétől Magyarországon átlagosan, ahogy képviselő úr is mondta, 10-14 százalékkal fog csökkenni a végfogyasztóknál a gázár.

Egy tiszta versenypiaci modell jött tehát létre. Azok, akik ezt korábban kritizálták, azok, akik ezt korábban rossznak tartották, képviselő úrnak igaza van, csattanós választ kaptak kérdéseikre, hiszen a liberalizált piac hozhatta meg Magyarországon a gázárcsökkentést. Természetesen, mint ahogy ez korábban kérdésként felmerült, azért marad állami beavatkozási lehetőség, ha nem is közvetlenül a gázár megállapításában, hiszen az energiaügyi miniszternek ilyen hatásköre már nincs az új törvény hatálybalépésétől kezdve, de a Magyar Energia Hivatalnak nagyon erős jogosítványai vannak. Ha az árképletnek megfelelő a gázszolgáltatók árváltoztatási kérelme, esetünkben az árcsökkentési kérelme, vagy annál egyébként kedvezőbb, akkor az Energia Hivatal jóváhagyja, ha viszont annak nem felel meg, annál kedvezőtlenebb, azt elutasítja. Vagyis nagyon erősen védendőek a kisfogyasztók Magyarországon a jövőben is, még akkor is, ha azt látjuk, hogy a liberalizált gázpiacnak Magyarországon ilyen jó következményei lehetnek.

Engedje meg, képviselő úr, hogy még egy állítására hadd reagáljak, mert ez nagyon fontos. Ez pedig: a távfűtéses lakásban élők számára milyen kedvezmények jelentkeztek ezzel. Nagyon könnyű belátni, hogy mivel Magyarországon a távfűtés jelentős része gázenergiával történik, ezért ez a fajta árcsökkenés közvetett módon itt is jelentkezni tud. De a kormány ebben továbbment, ahogy frakcióvezető-helyettes úr erre utalt, hiszen első körben nyár közepétől már csökkentettük a távhő áfáját, január 1-jétől pedig, ha az Országgyűlés is úgy dönt, remélem, hogy ebben a körben végre az ellenzéki képviselők is támogatják a kormány álláspontját, akkor január 1-jétől a legeslegalsó áfakulcsba kerül Magyarországon a távhő áfája. Ez egy olyan hatalmas eredmény, aminek révén el tudjuk mondani, hogy több tízezer forinttal kevesebb lesz a távhőszámla egy átlagos magyar lakásban élőnek.

De hogy a másik állítására is reagáljak képviselő úrnak, ugyanez a gáznál is igaz, hiszen a 10-14 százalékos átlagos árcsökkentéssel átlagosan 20 ezer forinttal kevesebb lesz egy átlag magyar lakás gázszámlája, 20 ezer forinttal kevesebbet kell fizetni, 20 ezer forinttal több marad a gázfűtéses lakásban élők zsebében. A távfűtéses lakásnál ez akár jóval nagyobb összeg is lehet, hiszen tudjuk ezeket a típusú árkülönbségeket.

Tisztelt Képviselő Úr! Egy dologra még hadd reagáljak, ha megengedi. Azt gondolom, azt nehéz megítélni, és nem is a kormány dolga megítélni, hogy rossz hír-e ez a Fidesznek - döntsék el ezt a fideszes képviselők saját maguk. De hogy jó hír Magyarországnak, jó hír Magyarország minden polgárának, jó hír mindenkinek, aki gázzal fűt, jó hír mindenkinek, aki távfűtéses lakásban lakik, jó hír mindenkinek, aki a vállalkozásánál gázt használ fel, és például most csökkenvén a költsége, munkahelyeket tud megtartani, abban, azt gondolom, képviselő úr, teljesen bizonyos, hogy így van.

Engedje meg, hogy még egy dolgot mondjak a végére: a kormány nem tesz különbséget politikai színezet szerint sem képviselők között, sem pedig természetesen a lakosság között. Vagyis ha ez rossz hír a fideszes képviselőknek, az lehetséges, de a fideszes képviselőknek is csökkenni fog a gáz ára. Ha ez rossz hír a fideszes szavazóknak, ezt már nem gondolnám, hogy így van, a fideszes szavazóknak is csökkenni fog a gáz ára, a fideszes szavazóknak is csökkenni fog a távhő ára Magyarországon, azért, mert az Országgyűlés, a kormánypárti frakció támogatásával így döntött. (Nagy zaj a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

Tisztelt Képviselő Úr! A sikeres gazdasági válságkezelésnek egyik iskolapéldáját láthatjuk a gázár és a távhőár környékén, egy olyan iskolapéldát, ahol látszik, hogy a kormány nem beszélt, hanem cselekedett. Nem beszéltünk gázárcsökkentésről, gázárcsökkentés lett. Nem beszéltünk a távhőáfa csökkentéséről, de csökkentettük a távhő áfáját. Magyarországért tettük és nem a politikai pártokért. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Nagy taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai