Készült: 2024.09.21.10:42:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 281. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ezeknek a kellemes, esti felsőokatásitörvény-vitáknak meg szokott lenni az az előnyük, hogy leginkább olyan képviselők vesznek bennük részt, akik veszik a fáradságot arra, hogy elmélyülnek a felsőoktatásban. Sajnálom, hogy ma ez nem mindig így történik.

Hogy az apróbb tévedésekkel kezdjem: ez a törvényjavaslat nem csak Békés megyéről szól. Három városnév szerepel a törvényjavaslatban, mint ahogy az Országgyűlés napirendjének sorrendjét sem a kormány állapítja meg, még csak javaslatot sem tesz rá. Azt gondolom, hogy bizonyosan azok a képviselőtársaim, akik a szakképzési ügyekkel vagy a jogi kérdésekkel foglalkoznak, ugyanolyan joggal követelik azt, hogy korábbra kerüljenek. Ez hol így alakul, hol úgy.

De ami ennél fontosabb, képviselő úr, egy alapvető tévedésben van. Hosszasan ostorozta a kormányt, az Oktatási Minisztériumot, nyilván azért, mert a Fidesz mai politikájának ez felel meg, azonban eltekint attól a ténytől, képviselő úr, hogy nem 2000-et írunk. Ez azt jelenti, hogy a mai jogi szabályok szerint nem a kormány dönt az intézmények integrációjáról. 2000-ben lehetett úgy csinálni integrációt, képviselő úr, hogy sem a helyi közösségeket, sem az egyetemeket nem kérdezték meg érdemben arról, hogy mi a jó megoldás, mi szolgálja a helyi közösség érdekeit. Ma nem lehet, képviselő úr.

Alkotmánybírósági döntések és a törvények védik az egyetemi felsőoktatási autonómiát. Nem a kormány tesz javaslatot, hanem az intézmények tesznek javaslatot, nem hipp-hopp, hanem egy egyéves előkészítő folyamat eredményeképpen. A képviselő úr említette, hogy februárban kezdődött a folyamat. Babák képviselő úr, aki ön mellett ül, említette, hogy februárban kezdődött a folyamat. Szeptemberben születtek meg a döntések a Tessedik Főiskolán - szeptember 8-án - arról, hogy végbemegy ez az egyesülés megfelelő előkészítés után.

Képviselő úr említi, hogy alakulnak is főiskolák. Valóban, ezek magánfőiskolák, ahol a befektető kockáztatja a saját vagyonát a főiskola sikere mellett. Szeretném megkérdezni, hogy a képviselő úr vagy akár a megye mit kockáztat annak érdekében, hogy legyen felsőoktatás. Milyen áldozatot vállal?

Végül hadd kérjem meg a képviselő urat, hogy ha valóban érdekli ez téma, akkor tanulmányozza a Szent István Egyetem és a Tessedik Főiskola között (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) létrejött egyesülési szerződést és megállapodást. Ez számos kérdésére ad választ, és szerepelnek benne azok a garanciák, amelyek garantálják azt, hogy Békés megyében ne csak megmaradjon, hanem fejlődjön is a felsőoktatás.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Domokos László közbeszól.)




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai