Készült: 2024.05.15.18:00:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2005.04.04.), 157. felszólalás
Felszólaló Németh Erika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  157  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ERIKA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország 1981-ben csatlakozott a nőkkel szemben alkalmazott megkülönböztetések minden formájának kiküszöböléséről szóló ENSZ-egyezményhez. A magyar nőket, mint az a kötelezően leadott országjelentésekből és azok értékeléséből is kitűnik, még ma is sújtják a társadalmi, hatalmi viszonyok egyenlőtlenségéből származó hátrányok. Ma is alacsony a nők politikai részvétele, ma is kevesebb a nők fizetése, ma is fennáll a nők munkaerő-piaci diszkriminációja. A házimunka és a gyermeknevelés terhe még ma is többnyire egyoldalúan a nőkre hárul, a család ellátásához és a karrier összeegyeztethetőségéhez még ma sem áll rendelkezésre megfelelő intézményi háttér. A nőkre még ma is aránytalanul nagyobb terhek és bizonyítási elvárások hárulnak, mint férfitársaikra. A prostitúció és a leánykereskedelem Magyarországon is jelen van, a családon belüli erőszak áldozatait pedig még ma sem védik törvények, hathatós intézkedések.

A családon belüli erőszak megelőzésére és hatékony kezelésére irányuló nemzeti stratégia kialakításáról két éve országgyűlési határozat született azt követően, hogy civil szervezetek emelték fel hangjukat, és adták hírül Magyarország lakóinak a média segítségével: baj van. Ártatlan gyermekek, tehetetlen, kiszolgáltatott nők válnak áldozataivá a fizikai erőszaknak. Az országgyűlési határozat megfogalmazta azokat a feladatokat, amelyeket a magyar kormánynak 2004. március 31-éig kellett kidolgozni, a családon belüli erőszak miatt alkalmazható távol tartásról szóló törvényjavaslat egy éve benyújtásra került. Az általános vita elkezdődött, majd májusban megállt. Az esetek száma azonban nem csökkent. Gyermekek és nők százai azóta is áldozatai vagy egész életre sérültjei a családon belüli erőszaknak.

Kérdezem a tisztelt miniszter urat: az elmúlt egy évben mely civil szervezetekkel és hatóságokkal folytak egyeztető tárgyalások annak érdekében, hogy mielőbb törvény szabályozza a családon belüli erőszak megállítását? A már benyújtott törvény tárgyalása mikor folytatódik a tisztelt Házban?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  157  Következő    Ülésnap adatai