Készült: 2024.09.23.16:42:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2018.06.28.), 58. felszólalás
Felszólaló Böröcz László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Család nélkül nincs ifjúság, ifjúság nélkül nincs jövő. Egy költségvetésben az a fontos, hogy mit mond a jövőről, mit mond arról az országról, ahol az ember elképzeli saját, gyerekei és unokái életét.

(13.50)

A 2019-es büdzsé azt mondja, hogy ez az ország számít a fiataljaira. A közös erőfeszítések egy olyan jövőt ígérnek, amiben a frissen szakmát szerzett szobafestő éppúgy megtalálja a maga helyét, mint a most doktorált ifjú kutató vagy a pályakezdő óvónő.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2019-es költségvetés nemcsak a biztonságos növekedés költségvetése, hanem az ifjúság költségvetése is. A demográfia keveseket hoz izgalomba, pedig nemzedékem és az utánunk jövők életminősége jelentős részben azon múlik majd, hogy hány magyar polgár népesíti be a Kárpát-medencét.

Az elmúlt években újra nő a fiatalok családalapítási, gyermekvállalási kedve. A kormány kiemelt figyelmet fordít a családalapítás és az otthonteremtés támogatására. Jövőre 2004 milliárd forintot fordítunk majd családtámogatásra, 75 milliárd forinttal többet, mint idén. Ez több mint kétszer annyi, mint 2010 előtt, és jól mutatja, hogy mi áll a polgári kormányzás középpontjában.

A családtámogatás növekedése dinamikusan követi a gazdasági növekedés ütemét. Ez fontos, hiszen a kiegyensúlyozott családok rövid és hosszú távon egyaránt alapját képezik a gazdaság és a társadalom stabilitásának, erősítésének.

Folytatódik az otthonteremtést korábban elképzelhetetlen mértékben segítő CSOK: a 2019-es költségvetésben a családi otthonteremtési kedvezményre 242 milliárd forint forrást irányoz elő a kormány, így továbbra is 10 millió forinttal járul hozzá a családok saját otthonhoz jutásához, ha három vagy több gyermeket nevelnek, illetve vállalnak.

A CSOK keretében a három- és többgyermekes, új lakást építő vagy vásároló családok 3 százalékos fix kamatozású lakáskölcsönt vehetnek igénybe. A lakáshelyzet javítását szolgálja továbbá az ingatlanértékesítés 5 százalékos áfakulcsa, valamint a saját célra építkezők részére az adó-visszatérítés támogatása. A program intézkedései a gyermekvállalás ösztönzése mellett javítják a lakosság életminőségét.

2019-ben a családbarát adó- és járulékkedvezményekre közel 400 milliárd forint jut, ez 10 százalékkal több, mint idén. Ebből a családi adókedvezményekre 355 milliárd forint jut. Tovább emelkedik a kétgyermekes családok adókedvezménye, így jövőre havi 40 ezer forint lesz, kétszer annyi, mint 2015-ben. A csecsemőgondozási díjra, a csedre, a gyermekgondozási díjra, a gyetre, a várandósság alatt járó táppénzre jövőre 265 milliárd forintot fordít a kormány  ez egyébként 14 százalékkal több, mint idén. A támogatások körének és összegének folyamatos növelésének és a kormányzat bölcsődeépítési programjának köszönhetően ma már egyaránt megfér egymás mellett a karrier és a gyermekvállalás.

Az ifjúságügy területén a kormány kiemelt célja a fiatalok foglalkoztatási helyzetének javítása, a fiatalok testi, lelki és erkölcsi fejlődését is áttételesen erősítő és elősegítő közösségfejlesztés.

Tisztelt Ház! Magyarországon a munkanélküliek száma történelmi mélyponton van, hiszen a munkanélküliségi rátánk csupán 3,8 százalék. Magyarország azon kevés országok közé tartozik Ausztria, Csehország, Hollandia, Málta és Németország mellett, ahol 11 százalék alatt van az ifjúsági munkanélküliség. Hazánkban a válság óta a harmadára csökkent a 25 év alattiak munkanélkülisége, míg az EU egésze ennél csak kisebb mértékben tudta mérsékelni a munka nélkül lévő fiatalok problémáit.

Ha megnézzük a 2019-es költségvetési javaslatot, a 2019 és ’22 közötti időszakra vonatkozó részletes államháztartási mérleget, láthatjuk, hogy a kormány a következő négy évre is pozitív államháztartási alapfolyamatokkal számolhat.

A gazdaság erősödése, kiegyensúlyozott növekedése stabil, további folyamatos béremelésekre és adócsökkentésekre lehet számítani. Egy magyar fiatalnak hazánkban van biztos jövője.

2019-ben a nemzeti tehetségprogramra 3,4 milliárd forint áll rendelkezésre. A nemzeti tehetségprogram egy olyan gazdasági, esélyjavító, társadalomépítő stratégiai program, amely a kormány elkötelezettségét mutatja a tehetséges gyermekek, fiatalok hosszú távú segítése, folyamatos fejlesztése és kiszámítható támogatása mellett. A tehetségek segítése és fejlesztése össznemzeti ügy, amely egyaránt szolgálja a kreativitás ösztönzését, a hátrányos helyzet leküzdését és a közösség kohézióját.

A népszerű Erzsébet gyermek- és ifjúsági táborokra a kormány 2019-ben is 13 milliárd forintot biztosít. Ez az előirányzat támogatja az ifjúsági és gyermekprogramokban való részvételhez, a gyermek- és ifjúsági táborok megszervezéséhez kapcsolódó feladatokat, valamint az ezekhez kapcsolódó szervezési és lebonyolítási teendőket, továbbá a gyermeküdültetéssel kapcsolatos infrastruktúra fejlesztését és működtetését mintegy 4,4 milliárd forint összegben.

2018. január 1-jétől minden 35 év alatti fiatalnak visszatérítésre kerül egy darab, általa sikeresen teljesített nyelvvizsga vagy emelt szintű, idegen nyelvből tett érettségi a minimálbér 25 százalékáig. Az intézkedés célja a fiatalok általános idegennyelv-tudásának fejlesztése, valamint későbbi elhelyezkedési lehetőségeik megkönnyítése. Erre a 2019-es költségvetés biztosítja a szükséges forrásokat, 2,8 milliárd forintot irányoz elő. A fiatalok élnek ezzel a lehetőséggel, hiszen naponta 40-50 kérelem érkezik be ebben az ügyben.

2018. július 1-jétől a kormány támogatja a 20 év alatti fiatalok B-kategóriás vezetői engedélyének megszerzését is. A támogatás mértéke legfeljebb 25 ezer forint. A 2019-es költségvetés biztosítja a szükséges fedezetet: 1,7 milliárd forintot irányoz elő.

A kormány továbbra is célzottan támogatja a gyesen és a gyeden lévő hallgatók hiteleinek visszafizetését. A 2019-es költségvetésben a szükséges fedezet rendelkezésre áll mintegy félmilliárd forint értékben.

A Kemény Ferenc-program soron 33,5 millió forint működési és 9,5 milliárd forint felhalmozási forrás szerepel, amely részét képezi egy 8500 kollégiumi férőhelyes Diákváros-projektnek. A Diákváros-projekt több pusztán egy kollégiumfejlesztésnél, ez egy összvárosi, Csepelen és Ferencvárosban összesen 197 hektáron megvalósuló barnamezős beruházás. Ebben benne van a diákváros-koncepció, amelynek részeként elkezdődött a 8500 fős csepeli diákvárosközpont-projekt, amely a Nagyvásártelepen és a környezetében 44 hektáron valósul meg. Nem egy nagy épület, hanem ötven darab egyszintes épület kerül felépítésre, a kollégiumi szobák mellett kiegészítő szolgáltató egységekkel együtt. A beruházás óriási segítség a Budapesten és az agglomerációban élő fiatal hallgatók számára.

Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos, hogy egy olyan országban élhessünk, ahol a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontok alapján egyaránt fejlődést tapasztalhatunk, egy kiszámítható, biztonságos környezetben emelkedő életszínvonallal és javuló életminőségben élhessenek az emberek. Magyarországon nagy hagyománya és óriási bázisa van a természetjárásnak. Minden hétvégén tízezrek vágnak neki az erdőknek, a vizeknek és különféle túráknak. A turizmusban és az ökoturizmusban egyaránt jelentős fejlődésnek lehettünk tanúi az elmúlt években, amely 2019-ben sem áll meg. Az ökoturizmusnak az egészségvédelem, az életminőség javulásában nagy szerepe van, hiszen lehetőséget teremt az állampolgároknak a szabadidő egészséges környezetben történő eltöltésére, rekreációra.

Magyarországon több mint 800 létesítmény, tanösvény segíti az ökoturisztikai, környezeti nevelés tevékenységét. Ezek közül kiemelkednek a természetvédelmi fogadó-, oktató- és látogatóközpontok, amelyek száma már a negyvenhez közelít. A nemzetipark-igazgatóságok kezelésében van még további közel 200 tanösvény, 8 tájház, 4 arborétum, 34 idegenforgalmi hasznosítású barlang, 59 egyéb bemutatóhely és 15 erdei iskola, amelyek várják az egészséges kikapcsolódásra vágyó látogatókat. Az ökoturizmus népszerűségét mutatja, hogy a regisztrált látogatók száma évről évre emelkedik, tavaly elérte az 1,6 millió főt. A tényleges látogatók száma ezt meghaladja, hiszen számos ökoturisztikai létesítmény, szolgáltatás egyébként ingyenes.

Számos látogatóközpont fejlesztése valósult meg az elmúlt években, ezzel párhuzamosan pedig a kerékpárútrendszer soha nem látott bővítésének lehettünk tanúi. Ezekre a fejlesztésekre a 2019-es költségvetés bővülő fedezetet biztosít.

(Dr. Simicskó Istvánt a jegyzői székben Gelencsér Attila váltja fel.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy támogassák a Magyarország 2019. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslat elfogadását, hiszen ez a költségvetés biztosítja a magyar embereknek, a fiataloknak, a családoknak az emelkedő életszínvonalát és a javuló életminőségét, mindezt úgy, hogy a jövő generációk lehetőségét is bővíti. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(14.00)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai