Készült: 2024.04.26.04:35:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2011.06.15.),  15-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:10


Felszólalások:   11-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra következik Volner János képviselő úr, Jobbik: "Adhat-e civil utasítást hivatásos rendőrnek?" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

(Nyakó István elfoglalja jegyzői székét.)

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A napirend előtti felszólalásom elején valamit le szeretnék szögezni: a Jobbik egy demokratikus párt, amely a demokráciát védendő értéknek tekinti, azonban látnunk kell azt is, hogy - tekintettel arra, hogy a magyar demokrácia meglehetősen fiatal és fejletlen - folyamatosan védelemre szorul. Az elmúlt húsz év ugyanis másról sem szólt, mint arról, hogy alacsony politikai kultúrával rendelkező pártok váltották egymást a kormányzatban, és ezektől a pártoktól aztán a demokratikus berendezkedés hagyományainak megfelelően éppen az ellenzék igyekezett megóvni a demokráciát, és igyekezett visszavágni azokat a kormányzati törekvéseket, amelyek a demokrácia szűkítésére, korlátozására irányultak a kormányzat részéről. Azt kell mondanom, hogy ez egy természetes folyamat és egy természetes küzdelem.

Fel kell hívnom arra is a figyelmet, hogy eljuthat a demokráciáért vívott küzdelemben egy párt oda, ahova önök is eljutottak az elmúlt kormányzati ciklusban. Önök eljutottak oda, hogy egyszer egészen radikális eszközhöz folyamodtak: a Fidesz kordont bontott a szocialisták kormányzása alatt - megjegyzem egyébként, hogy nagyon helyesen. Ha akkor a Jobbik országgyűlési párt lett volna, akkor mi is kimegyünk és kordont bontunk - önök ezt megtették. Kimentek, a rendőrség által felállított kordonokat elbontották, aztán ezért a későbbiek folyamán természetesen a Pesti Központi Kerületi Bíróság az akkori hatalom logikája szerint a fideszes képviselők ellen garázdaság és rendzavarás miatt eljárást indított, és ilyen módon gyakorlatilag törvény által fenyegette azokat a képviselőket, akik ebben a cselekményben részt vettek.

Egyet azonban nem szabad elfelejteni: amikor ezekre a cselekményekre sor kerül, hogy egy valóban jogtalanul kihelyezett kordon ellen protestál valaki, akkor, úgy gondolom, egy maximálisan támogatandó társadalmi célt valósít meg.

A közelmúltban azonban történt egy olyan dolog, amely bizony erősen arra az időszakra emlékeztet minket, amikor a szocialisták kormányoztak, és a demokráciát rendszeresen visszanyomták Magyarországon, igyekeztek a demokráciát különböző módokon korlátozni, ez pedig az, hogy május 20-án Toroczkai László, a Jobbik önkormányzati képviselője állandó parlamenti belépőjének birtokában megkísérelt bejutni az Országgyűlésbe, aztán amikor szokás szerint a vendégeivel megérkezett, hogy megmutassa nekik az Országgyűlés épületét, és hogy jobbikos képviselőkkel egyeztessen az M43-as autópálya szegediek számára történő fizetőssé tételének ügyében, meglepetéssel tapasztalta azt, hogy amikor az állandó parlamenti belépőjével megkísérelt bejutni a Parlament biztonsági szolgálatán keresztül, akkor megállítják az őrök, majd azt mondják a Jobbik önkormányzati képviselőjének, hogy innentől fogva nem juthat be a Parlamentbe, nincs belépési engedélye, mert Kövér László házelnök úr ezt visszavonta tőle. Természetesen Toroczkai László erősen elcsodálkozott ezen a kérdésen, hiszen a rendőrség, a Köztársasági Őrezred számára milyen alapon ad utasítást jelenleg Kövér László.

(8.40)

Meg szeretném kérdezni államtitkár urat, hogy mi volt ennek az eseménynek a háttere. Én ismerem az erre vonatkozó beléptetési szabályokat, tisztában vagyok a létesítményvédelem alapelvével, ismerem az erre vonatkozó '96-os kormányrendelet szövegét, tehát azt kérem, hogy most ne egy jogi felvilágosítást kapjunk, hanem egészen konkrét választ arra, hogy milyen jogon vonják vissza valakitől az állandó parlamenti belépőjét, milyen jogon korlátozzák demokratikus jogainak gyakorlásában a Jobbik megválasztott önkormányzati képviselőjét, milyen jogon ad utasítást Kövér László a Köztársasági Őrezred állományának arra, hogy tagadják meg a beléptetést egy állandó parlamenti belépővel rendelkező személytől.

Én arra vagyok kíváncsi, tisztelt államtitkár úr, hogy milyen módon van berendezve most a rendszer. A szocialisták idején ugyanis azt láttuk, hogy a rendőrség, a Köztársasági Őrezred kézi vezérléssel működik, állandóan kordonoztak a Parlament körül, annyira, hogy az ezt elrendelő rendőrtisztet Kordon Józsinak nevezte el a közvélemény, és saját kollégái is így hívták a háta mögött. Én kíváncsi vagyok arra, hogy most változott-e valami, változott-e az, hogy a politika kézi vezérléssel irányítja a rendőrséget. Én ugyanis jelenleg azt látom, hogy ha ez valóban így történt, és valóban Kövér László házelnök úr utasítására történt ez a korlátozó cselekmény, hogy nem engedik be a jobbikos képviselőt az Országgyűlés épületébe, akkor bizony van okunk az aggodalomra (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Idő!), és van okunk félteni a demokráciát.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki válaszolni. (Jelzésre:) Kontrát Károly államtitkár úré a válaszadás lehetősége.

(Zaj a teremben.) Elnézést, államtitkár úr, hadd kérjem a képviselő urakat... Én önmagában csodálkozom azon, hogy az államtitkár úr hallotta a napirend előtti hozzászólás, nagyon nagy a háttérzaj. Önök ezt kevésbé érzékelik lent, amikor én is ott ülök, kevésbé érzékelhető, a teremben egyébként szinte lehetetlen, aki figyelni akar, nem hallja a másik hangját. Az önök államtitkára igyekszik egy fontos kérdésben válaszolni, adják meg neki a lehetőséget, hogy hallja, és utána meg is adhassa a választ a kérdésre.

Most indul az óra természetesen.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, teljes mértékben figyelemmel kísértem képviselő úr felszólalását, hiszen szeretnék érdemi választ adni az általa felvetett kérdésre.

Tisztelt Képviselő Úr! Az Országgyűlés Házszabálya rendelkezik a Ház működésének szabályairól. Ön kitűnően képzett képviselő, biztosan tudom, hogy ön ezeket a szabályokat ismeri, ezeket a szabályokat tanulmányozza. Ennek alapján ön is egyetért velem abban, amikor azt mondom, hogy az Országgyűlés elnökének joga és kötelessége, hogy az Országgyűlés működésének rendjéről, biztonságáról, ennek szabályairól rendelkezzen, joga és kötelessége, hogy megtegye az Országgyűlés működésének biztonsága érdekében szükséges intézkedéseket. Ennek a Házszabályban biztosított jogával élt az Országgyűlés elnöke, amikor az ön által kérdezett esetben így rendelkezett.

A jelenleg hatályos szabályok szerint a Házszabályt a parlament négyötödös többséggel fogadja el. Ezek a Házszabályban megfogalmazott szabályok az országgyűlési képviselőkre is kötelezők, de kötelezők mindazokra, akik az Országgyűlés épületébe belépnek.

Úgy, ahogy mondta, az Országgyűlés védelmét a Köztársasági Őrezred látja el. A Köztársasági Őrezred a rendőrségi törvényben meghatározott feladatokat hajtja végre. Ebben az esetben is, amit ön szóvá tett, az Országgyűlés elnökének rendelkezéseit - még egyszer mondom, amit a Házszabályban biztosított jogai alapján hozott meg - hajtotta végre a Köztársasági Őrezred. Bízunk abban, hogy ezek a rendelkezések - mint ahogy az elmúlt idő tapasztalatai is bizonyítják - megfelelően biztosítják a Ház rendjét és biztonságát.

Ami pedig az ön által szóba hozott személyt illeti, nyilvánvalóan érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen megállapította ítéletében, hogy nevezett személy felelős a 2006. szeptemberi események kapcsán a Magyar Televízió székházában és a rendőrség eszközállományában okozott károkért. Az ítélet 10 millió forint kártérítésre kötelezte a nevezett személyt. Hozzátesszük, hogy a nevezett személy - úgy, ahogy ön is mondta - többekkel szeretett volna az Országgyűlésbe bejutni. A Köztársasági Őrezred személyi állománya ezen korlátozásra figyelemmel, a rendőrségi törvény rendelkezéseit szem előtt tartva, az Országház épületének biztonsága érdekében, a Ház elnökének rendelkezései szerint járt el. Rendelkezésük, intézkedésük jogszerű volt. Panasszal a nevezett személy az eljáró rendőri szerv felé élhet.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   11-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai