Készült: 2024.09.20.03:18:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.),  77-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:   67-76   77-84   85-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Bertha Szilvia, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Hajlandó-e teljesíteni belügyminiszter úr a rendvédelmi dolgozók jogos igényeit?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Bertha Szilvia bólint.) Igen, elfogadja a válaszadó személyét. Bertha Szilvia képviselő asszonyt illeti a szó.

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A rendvédelmi dolgozók megélhetésért és jobb munkakörülményekért tartott pénteki demonstrációja komoly társadalmi támogatottságra talált, a kormány minden megosztó politikája ellenére.

A kormány is tudja, hogy a rendvédelmi dolgozók követelései jogosak, és azt is, hogy a mai szabályozás sem teszi már lehetővé a sokat hangoztatott 40 évesen nyugdíjba vonulást. Mégis folyamatosan ezzel hergelik az embereket, tudatosan félretájékoztatják őket, és nem merik vagy nem hajlandóak beismerni, hogy a kormányzatok maguk küldték nyugdíjba a leépítések során a sokszor tényleg 40 éves rendőrt vagy katonát, most pedig szándékosan próbálják hergelni ezzel a közvéleményt. Vannak még igazságtalanságok a rendszerben, amiket felül kell vizsgálni, de verébre ne ágyúval lőjenek, és ne a kollektív büntetés elvét alkalmazzák újra és újra!

Államtitkár Úr! Miért jó, hogy teljesen ellehetetlenítik azokat, akik az országot, az államot működtetik, legyen szó a rendvédelmi dolgozókról vagy más közszolgákról? Saját oszlopaikat döntik ki azzal, hogy az állam szolgálatában állókba folyamatosan belerúgnak. Ez nem hatékonyságnövelés, nem társadalmi igazságosság, hanem érthetetlen célú felelőtlenség. És bár tudom, hogy kormányzati szinten felháborítónak tartják a demonstrálók parlamenti parkolóba történő benyomulását, de engedje meg, hogy egyszerű állampolgárként én még mindig inkább annak örüljek, hogy ezek az emberek nem a könnyebb utat választják, és nem hagyják cserben a társadalmat, hanem küzdenek azért, hogy továbbra is életeket menthessenek. És valószínűleg így gondolják azok is, akik együtt demonstráltak.

Szerintem belügyminiszter úr reakciója, viselkedése sokkal érthetetlenebb volt. Fel volt háborodva, hogy az emberek nem hajlandóak mosolyogva utcára kerülni, és éhen halni vagy elhagyni a pályát.

A kormánytól kérdezem: milyen hatáskörrel rendelkeznek a minisztereik, ha semmit nem ígérhetnek felelősséggel, még ilyen éles helyzetben sem dönthetnek engedményekről? Ez azért megdöbbentő, mert amikor a miniszter úr a Magyar Gárdával vagy a Szebb Jövőért polgárőrséggel szemben akart fellépni, akkor sosem hivatkozott hatáskör hiányára vagy egyeztetés szükségességére. Ezek szerint csak szankcionálni van jogköre.

Most úgy hívta egyeztetésre ma reggel 8-ra a szakszervezeteket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy pontosan tudta: semmi konkrétumot nem fog tudni nekik mondani. Húzzák az időt. De mit akarnak elérni vele? (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A mai egyik napirend előtti felszólalásra válaszolva Cséfalvay Zoltán államtitkár úr azt mondta, hogy a nemzetgazdaság vonatkozásában romhalmazt örökölt a nemzeti együttműködés kormánya. Én is azt mondhatom, hogy a rendészet, rendvédelem területén rettenetes romhalmazt örökölt a kormány, és ezt a romhalmazt kell nekünk rendbe tenni.

Jó hírről is be tudok számolni, tisztelt képviselő asszony, hiszen nemrégiben úgy döntött a belügyminiszter úr, hogy a hivatásos tűzoltók megkapják a 2004. május 1-je és 2007. december 31-e közötti túlmunkadíjat. Ez az a túlmunkadíj, ami egyébként az uniós tagság után jogszerűen jár a tűzoltóknak, és a szocialista kormányok - érthetetlen módon egyébként - nem voltak hajlandók kifizetni.

Egyébként megjegyzem, hogy ha akkor kifizették volna, amikor ez a járandóság jogszerűen keletkezett, akkor 2 milliárd forintból ezt a kifizetést az adófizetők terhére tudta volna a kormány teljesíteni. Ma ez közel 7 milliárd forint. Azt lehet tehát mondani, hogy a szocialista kormány ezzel a magatartásával 5 milliárd forint veszteséget okozott az adófizetőknek, arról nem is beszélve, hogy a hivatásosokat olyan helyzetbe hozta, hogy a jogos járandóságukat nem kapták meg.

Mi erről a kormányra kerülésünk után azonnal tárgyalást kezdtünk. Megállapodtunk a fizetés szabályait illetően. Elfogadtuk azokat a szabályokat az érdekvédelmi szervekkel egyetértésben, amelynek alapján tehette meg a bejelentést a belügyminiszter úr, illetve személy szerint én, hogy ezt a járandóságot 2011. december 31-éig minden hivatásos tűzoltó - akár szolgálatban van, akár már időközben nyugállományba vonult - meg fogja kapni.

De folytathatnám a sort az adósságrendezéssel, hiszen az elmúlt év végén 15 milliárd forintot kellett a kormánynak arra fordítani, hogy a Belügyminisztérium irányítása alatt álló szervezetek - a rendőrség, a büntetés-végrehajtás vagy a tűzoltóság - által keletkeztetett (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) adósságállományt rendezze. Ezt is rendeztük. (Gúr Nándor közbeszól.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg a képviselő asszonyt egy percben.

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Államtitkár úr, köszönöm a választ. Az ígéret már nagyon sokszor elhangzott, hogy ki fogják fizetni, csak most már jó lenne, ha lassan el is kezdenék kifizetni. (Puch László: Hosszú az út a kincstárig!)

A másik pedig, hogy szakítani kellene végre azzal a gyakorlattal... Mi elismerjük az elmúlt 8 év szocialista kormányának felelősségét, de most önök vannak kormányon, és végre változtatni kéne, nem mindig azokat megszorítani, akik az egész országot a vállukon viszik - legyenek állami dolgozók vagy nem államiak -, és összeugrasztani őket egymással, hogy mindig egymásra mutogassanak, hogy ki miatt kell a másikat megszorítani, hanem végre ott spórolni, ahol lehet. Például a multikat és a bankokat tisztességesen megadóztatni, hogy ne adózatlanul vigyék ki az országból a milliárdokat. A Terrorelhárítási Központból biztos, hogy le lehetne nyesni ahhoz, hogy a korkedvezményes nyugdíjat ne kelljen megszüntetni; illetve a megélhetési gyermekvállalásnak is végre gátat kellene szabni.

Hetek óta szorgalmasan bombázom a kormányt írásbeli kérdésekkel, hogy valami konkrétumot megtudjunk a tervezett életpályamodellekről, vagy hogy egyáltalán mit akarnak a rendvédelmi szférában, de semmi konkrétumot nem kapunk. Ebből arra kell következtetni, hogy vagy fogalmuk sincs arról, hogy mit akarnak, csak megszüntetni tudnak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de helyette építeni nem, vagy pedig semmi jó nem származik a terveikből. Egy biztos: a húrt nem lehet a végtelenségig feszíteni. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! A mi kormányunk, a nemzeti együttműködés kormánya nem akarja elküldeni a pályáról a hivatásosokat. Mi azt szeretnénk, ha a tapasztalataikat, a tudásukat hosszú időn át, akár tűzoltóként, akár rendőrként, akár a büntetés-végrehajtásban szolgálatot teljesítő hivatásosként a pályán tudnák hasznosítani.

Az elmúlt időszakra, a szocialista kormányok idejére volt jellemző, hogy a 40-es éveik elején nyugállományba mentek a hivatásosok, akár a rendőrök, akár a tűzoltók, akár az egyéb hivatásos állományban levők. (Puch László: Többet nem engeditek meg.) Ezt az állapotot szeretnénk olyan módon megszüntetni, hogy vonzó életpályát, olyan életpályamodellt kínáljunk a hivatásosoknak, amely hosszú távra kiszámítható illetményemelést, illetményt garantál, hozzásegíti őket a lakáshoz jutáshoz, és a megélhetést teljes mértékben biztosítja.

(15.20)

Ezen az életpályamodellen dolgozunk, és bízom abban, hogy a mai egyeztetés - amire egyébként utaltam, hogy informális volt - folytatódik, erről állapodtak meg a felek, és biztos vagyok benne, hogy ezt a romhalmazt is úgy tudjuk eltakarítani (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy az az ország érdekeit fogja szolgálni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   67-76   77-84   85-92      Ülésnap adatai